Skocz do zawartości

Ogrzewanie wody w hobby 460 2007


Smyku

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od niedawna posiadam przyczepę hobby 460 i mam pytanie odnośnie ogrzewania wody za pomocą gazu. Nie posiadam w przyczepie panelu włączającego bojlera poprzez gaz, jedynie za pomocą prądu gdy przyczepa jest podpięta pod 230v. Czy ktoś z bardziej doświadczonych kolegów / koleżanek mógłby mi pomóc ? 

59BFE410-2495-4DD4-8D93-C913BC65F3F6.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz standardowy bojlerek 5 litrów Truma. Ma 300W mocy i działa tylko na 230V.

Opcja grzania wody gazem to inne urządzenie, dodatkowy wydatek.

Edytowane przez Marcin T (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ten bojlerek jest tylko na 230V. Zagrzewa wodę dość szybko. Na pewno po 30 minutach powinien być efekt. Jeśli woda się nie zagrzewa, trzeba szukać gdzie jest problem zacząwszy od sprawdzenia czy on w ogóle dostaje napięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efektu nie było jedynie przy próbie nagrzania wody przez 12v… No ale teraz wiem ze działa jedynie na 230V. Z tego co się orientowałem są bojlery również na instalację 12v, jednak myślę że lepszą opcją jest nagrzewanie wody gazem ( spanie na dziko ) 

Zastanawiam się tylko w jakim celu poprowadzone są przez bojler przewody od piecyka gazowego ( rozprowadzenie ciepłego powietrza ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Smyku napisał:

Zastanawiam się tylko w jakim celu poprowadzone są przez bojler przewody od piecyka gazowego ( rozprowadzenie ciepłego powietrza ) 

W zamyśle producenta obieg ciepłego powietrza ma powodować podgrzewanie wody.

W praktyce wiele zależy tu od rozprowadzenia instalacji nawiewu i rzadko przyczynia się to do efektywnego grzania wody. Im bliżej piecyka jest bojler tym większa szansa na to, co wymyślili w Trumie.

Edytowane przez Marcin T (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Smyku napisał:

Zmyliło mnie również umiejscowienie zaworu gazowego do bojlera pod zlewem. 

Zapewne masz tam zespół trzech zawór gazowych. Do lodówki, kuchenki i piecyka ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A prawda mam takie oznaczenie… No to sprawa jest wyjaśniona - mam ogrzewanie wody jedynie przez 230V. Powiedzcie mi czy ktoś korzystał z ogrzewania wody sposobem który zaproponowała firma hobby tj. poprowadzonym wężem do ogrzewania z piecyka do bojlera ?  Myśle, że może to być mało efektywne i tak czy siak czeka mnie wymiana piecyka, ale planuje to w przyszłym roku, ponieważ lekko mnie już przerosły koszty :) 

Potrzebuję jedynie bojlera na gaz o pojemności 5l, ponieważ przeważnie jeżdżę sam na ryby z przyczepa, a gdy już jadę z rodziną to zatrzymujemy się na campingach z możliwością podpięcia prądu stałego 230v. Nie mogę jednak znaleźć tańszej alternatywy niż 2600zł… 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Smyku, mam do ciebie pytanie z innej beczki ... Ponieważ mam identyczny zestaw jak Twój na zdjęciu-nawet kolory te same!!- Czy jeździłeś tym zestawem na autostradach? jak ze stabilnością? Poprzednio holowałem  tą  przyczepę innym autem i było lepiej a meganką.... ma tendencje do wężykowania. Pomimo wymiany klocków w zaczepie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.