Skocz do zawartości

Czy komputer stacjonarny będzie działał na akumulatorze?


meggie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

na wstępnie bardzo przepraszam jeśli to głupie pytanie (choć ponoć takich nie ma :D)), ale kompletnie się nie znam, a to nasza pierwsza przyczepa.

Chłopak ze względu na pracę potrzebuje komputera stacjonarnego (laptop serio nie da rady). Zakładam, że kiedy będziemy mieć podłączenie do 230V to nie powinno być z tym problemu, jednak pytanie (póki co czysto teoretyczne) -czy jeśli chcielibyśmy pojechać gdzieś, gdzie nie będzie dostępu do sieci to czy komputer stacjonarny da radę działać na prądzie z akumulatora?

Póki co nie mamy w przyczepie żadnego akumulatora (dopiero kupiona, jeszcze nią nie jeździliśmy, poprzedni właściciel mówił, że nie potrzebował, bo jeździł tylko na kempingi gdzie było podłączenie), dlatego pytam -czy takie coś jest w ogóle możliwe, a jeśli tak to jaki to musiał by być akumulator? I na jak długo mogło by wystarczyć naładowanie go z sieci przed wyjazdem?

A co w przypadku gdybyśmy mieli panele? Bo taką opcję też rozważamy. Czy taki prąd z paneli słonecznych może wystarczyć, żeby działał na nim komputer? (Gdzieś kiedyś czytałam jak dziewczyna pisała, że "nie mogła nawet naładować laptopa, a mikser w kuchni wolniej się kręcił", ale nie wiem czy to mit...)

A jeśli to jednak wszystko możliwe to jaki to musiał by być akumulator i jakie panele, żeby dało radę przez jakiś czas żyć "na dziko, używając komputera stacjonarnego"? :) (Jakkolwiek absurdalnie to nie brzmi, ale niestety póki co taką ma pracę, więc fajnie że w ogóle ma i zastanawiamy się czy da się to ogarnąć w takich warunkach.)

Z góry serdecznie dziękuję za wszystkie podpowiedzi <3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli laptop nie da rady to obstawiam że komputer do grafiki, montażu filmów lub pokrewnej tematyki  i maszyna pewnie ma dobry zasilacz na pokładzie pewnie z 300 wat jak nie lepiej.

 

Z samego akumulatora myślę że będzie ciężko szybko go rozładujecie przez przetwornice.

Panele owszem ale też odpowiednio dobrane do zapotrzebowania. Do paneli potrzebujesz i tak akumulator, przetwornice, sterownik do paneli.

To wszystko robi jakaś tam wage której za dużo w przyczepie zazwyczaj niema. Koszt też jakiś to jest. A i komputer stacjorany waży więcej niż laptop. Może jednak lepiej rozważyć zmianę sprzętu na mocnego laptopa ( mniej miejsca zajmie, lżejszy...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Stacjonarce musisz liczyć wiekszy pobór prądu, kwestia jaki masz zasilacz jaki monitor itp, zasilacze w kompach to około 400-600W :) przy dobrej grafice i mocnym obciążeniu grafiki i procka pewno tak do 60-70% tej mocy dojdziesz, więc trochę potrzebujesz + monitor nie wiem z 50W-100W zależy jaki masz? :) jak dla mnie to na aku nie wykonalne ... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak pisze kol. Klimator.

Jak masz dostęp do watomierza, można podłączyć cały zestaw podczas pracy z nominalnym obciążeniem obliczeniami, i zobaczyć, ile faktyczie prądu do pociągnie. Standardowy komp, który korzysta nie tylko z mocy procesora, aleteż np. z grafiki (jakiś cad, renderownie itp), to rzeczywiście 400-600W razem z monitorem, a nawet więcej. Waty w zasilaczu ATX to z reguły sumaryczna moc dostarczana na wyjściach zasilacza na poszczególne linie zsilacza, a pobór mocy z gniazdka jest o ok. 8-10% wyższy, kolejne 8-10% może pochłonąć też przetwornica. Standardowy komp biurowy w ATX-owym towerze to ok. 300W (small form factor, np. mniejsze dell-e mają zwykle 230-250W), mocna stacja robocza czy graficzna sporo więcej (nawet spokojnie 2x tyle lub więcej pod obciążeniem, plus monitor).

Konkretna obciążona stacja robocza/graficzna raczej bez szans, to może być 50-60A poboru z aku, to nawet przy aku 100Ah, ile pracy? godzina? Nawet solar tego nie uzupełni.

Wyjątkiem są malutkie kompy USFF (ultra small form factor),  z zewnętrznym zasilaczem, które ciągną np. 90W lub mniej (zasilacze mają zwykle 65-90 W, jak laptop), i można zasilić je z powodzeniem z zasilacza 12V typowo laptopowego, ale one mają średnią wydajność, i zwykle nie ma w nich zbyt mocnych komponentów do pracy jako mocna stacja robocza (nie przekraczają wydajnościowo średniego laptopa), a potrzebują też monitora (powiedzmy że sugerując się np. TV zasilanymi z 12V, których można użyć jako monitor, to dalsze ok. 25-30W). Korzystam z takiego della USFF i zdarza mi się go użyć bezpośrednio na 12V na zasilaczu 12V laptopowym plus TV "cepowy" - jedyne znośne rozwiązanie pozwalajace na pracę na PC stacjonarnym na 12V przez parę godzin (realnie może 4-5, może w porywach 6 h bez solara itp., z samego aku 100Ah), ale wydajnościowo lipa, raczej tylko praca biurowa.

Inna opcja - możliwie mocny laptop gamingowy, ale one mają zasilacze po 130W, więc pod obciążeniem to też ok. 10A prądu, czyli na aku 100Ah, o ile aku naładowane full, i na starcie bateria w lapku full max. 6-7 godzin pracy i szlus bez doładowywania aku w tym czasie np. z solara, gdyby zasilanie szło z zasilacza 12 V bez strat na przetwornicy.

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest tak że laptop czy komputer to teraz bez znaczenia trafiają tam te same wydajnościowo układy?
Mój laptop ma chyba z 5 lat procek i karta taka jak w stacjonarnym i mam do niego zasilacz 230W

Tylko z nazwy taka, to zwykle procesory o mniejszym poborze mocy i tym samym mniejszej wydajności.

Pozostaje zastąpienie kompa stacjonarnego MacBookiem z procesorem M1/M2. Można montować do woli przy niewielkim poborze energii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montowanie to nie problem, przy renderowaniu może potrzebuje więcej czasu, ale u mnie render vloga do 4k zajmuje średnio 8min na laptopie. Jak ktoś montuje profesionalnie, albo bawi się w 3D to zawsze wszystkiego mało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Voku napisał:

A nie jest tak że laptop czy komputer to teraz bez znaczenia trafiają tam te same wydajnościowo układy?
Mój laptop ma chyba z 5 lat procek i karta taka jak w stacjonarnym i mam do niego zasilacz 230W

Nie. Współczesne nowoczesne laptopy pobierają po kilkadziesiąt W (np. macbook pro z prockiem od Apple). Stacjonarny komputer, w zależności od komponentów może pobierać i kilkaset W.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można użyć mac'a, ale komp kompem, domyślam się że chodzi o PC-ta, a oprogramowanie/licencje itp. ciężko zmienić między platformami, a nie chodzi zapewne o internet itp. 

Jak mocna stacjonarka, to agregat, ale bez sensu o tym wspominać, bo np. wypoczynek żaden przy non stop pracującym agregacie (dla reszty załogi i otoczenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Voku napisał:

A nie jest tak że laptop czy komputer to teraz bez znaczenia trafiają tam te same wydajnościowo układy?
Mój laptop ma chyba z 5 lat procek i karta taka jak w stacjonarnym i mam do niego zasilacz 230W

Nawet procki o tych samych z pozoru nazwach handlowych i oznaczeniach serii, a czasem podobnych oznaczeniach liczbowych są w wersji stacjonarnej, mobilnej i ultramobilnej - wtedy np. intel dawał oznaczenie M (dla laptopowych) lub U (dla ultraniskonapięciowych). Wydajnościowo spora róznica, pocięte zegary, mocny stepdown (chodzenie do niskich taktów kiedy tylko się da), brak pracy w trybie turbo dla części rdzeni, słabe chłodzenie, więc schodzenie z taktów przy dużym obciążeniu. Przykład sprzed kilku lat (bo rzestałem to śledzić na bieżąco i nie chce mi się szukać) np. CORE i5 stacjonarne miało 4 rdzenie, mobilne już tylko 2.  Grafiki też są mocnio pocięte, i jeśli chodzi o taktowania, ale też szerokość magistrali, ilośc jednostek teksturowania/cieniowania. Nie ma bezpośredniego porównania "po numerku" jeśli chodzi o wydajność. 

Coraz rzadziej trafiają się laptopy na komponentach "stacjonarnych", zwłaszcza tych mnocniejszych, bo od kilku lat rozwiazania mobilne to cała platforma sprzętowa łącznie z procesorem, chipsetem, mostkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czyś napisał:

Można użyć mac'a, ale komp kompem, domyślam się że chodzi o PC-ta, a oprogramowanie/licencje itp. ciężko zmienić między platformami, a nie chodzi zapewne o internet itp. 

Dzisiaj oprogramowaniam, w większości przypadków są multiplatformowe przecież. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, czyś napisał:

Nawet procki o tych samych z pozoru nazwach handlowych i oznaczeniach serii, a czasem podobnych oznaczeniach liczbowych są w wersji stacjonarnej, mobilnej i ultramobilnej - wtedy np. intel dawał oznaczenie M (dla laptopowych) lub U (dla ultraniskonapięciowych). Wydajnościowo spora róznica, pocięte zegary, mocny stepdown (chodzenie do niskich taktów kiedy tylko się da), brak pracy w trybie turbo dla części rdzeni, słabe chłodzenie, więc schodzenie z taktów przy dużym obciążeniu. Przykład sprzed kilku lat (bo rzestałem to śledzić na bieżąco i nie chce mi się szukać) np. CORE i5 stacjonarne miało 4 rdzenie, mobilne już tylko 2.  Grafiki też są mocnio pocięte, i jeśli chodzi o taktowania, ale też szerokość magistrali, ilośc jednostek teksturowania/cieniowania. Nie ma bezpośredniego porównania "po numerku" jeśli chodzi o wydajność. 

Coraz rzadziej trafiają się laptopy na komponentach "stacjonarnych", zwłaszcza tych mnocniejszych, bo od kilku lat rozwiazania mobilne to cała platforma sprzętowa łącznie z procesorem, chipsetem, mostkami.

Chyba już nie ma takiego podziału to jedno i to samo, jedynie ograniczone napięciowo ze względu na chłodzenie i budowę laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.