Jump to content
grzegorz0237

Stabilizator jazdy -Problem

Recommended Posts

grzegorz0237

Dzień dobry.

Stabilizator jazdy. Firmy Alko stary typ

Zaczepiam dyszel przyczepy na hak w aucie.

Zaczep, rączka opada na dół.

Jednak stabilizator Czerwona rączka z boku jest luźna, mogę ją palcem podnosić góra-dół.

Czerwone pokrętło z prawej strony ,można tylko okręcać w pozycją odkręć. Chodzi ciężko i przekręcając tryka

W pozycję do zamknięcia nie mogę nim obrócić.

Czujnik okładzin  grzybek po zapięciu przyczepy wyskakuje na zielony.

Jakieś porady co robić?

Za pomoc z góry dzięki wielkie

Maras
9 godzin temu, grzegorz0237 napisał:

Dzień dobry.

Stabilizator jazdy. Firmy Alko stary typ

Zaczepiam dyszel przyczepy na hak w aucie.

Zaczep, rączka opada na dół.

Jednak stabilizator Czerwona rączka z boku jest luźna, mogę ją palcem podnosić góra-dół.

Czerwone pokrętło z prawej strony ,można tylko okręcać w pozycją odkręć. Chodzi ciężko i przekręcając tryka

W pozycję do zamknięcia nie mogę nim obrócić.

Czujnik okładzin  grzybek po zapięciu przyczepy wyskakuje na zielony.

Jakieś porady co robić?

Za pomoc z góry dzięki wielkie

O którym czujniku piszesz ?

grzegorz0237
13 godzin temu, Maras napisał:

O którym czujniku piszesz ?

tym grzybku czerwono-zielonym. Po zatrzaśnięciu dyszla wyskakuje do góry.

Maras

To chyba o tym piszesz ?image.jpeg.ed78950c1ffab8196b92777ef301b3ea.jpeg

Tyle tylko ,że nie jest to żaden czujnik okładzin  tylko wskaźnik sprzęgu ,tłumacząc inaczej wskaźnik poprawnego zapięcia zaczepu na hak.

czyś

Stabilizator starego typu z pokrętłem - tu niekoniecnie o stary typ chodzi, a masę przyczepy do której jest przewidziany.

Do kladnie jest to zaczep ze stabilizatorem, cyli 2 funkcje: zaczepu, i stabilizatora.

Wnioskując z opisu, zaczep działa poprawnie, wskaźnik sprzęgu pokazuje prawidłowo (zielony) - więc cepa jest zapięta na haku, zaczep i kula nie są zużyte. 

Problem tyczy się stabilizatora, z opisu wnioskuję AKS-1300, w którym prawdopodobnie za mocno zostało odkręcone pokrętło z prawej strony dyszla, teorertycznie pierścień zabezpieczający okładzin jest ogranicznikiem dla pokrętła, w praktyce - pokrętło może go ściągnąć. Efekt - pokrętło zjeżdża z gwintu, na którym pracuje, a problem jest z jego naprowadzeniem z powrotem na gwint, bo jeszcze wewnątrz jest osiowa sprężyna, która odpycha pokrętło od końcówki gwintu. Jestem wrogiem technik majzlowych, jak na filmie w podlinkowanym wątku, ale albo trzeba z czuciem wypchnąć okładziny od środka zaczepu, albo na zapiętym na haku zaczepie, tak, żeby okładziny miały opór, można spróbować w 2 osoby - jedna naciska nasadką/rurką tuleję pokrętła w stronę haka, druga pokręcając pokrętłem, naprowadza je na gwint, żeby to skręcić. Młotowani to ostateczność, raczej na wypadek, gdzyby pokrętło skleszczyło sie z poczęątkiem gwintu w korpusie.

grzegorz0237
5 godzin temu, czyś napisał:

Stabilizator starego typu z pokrętłem - tu niekoniecnie o stary typ chodzi, a masę przyczepy do której jest przewidziany.

Do kladnie jest to zaczep ze stabilizatorem, cyli 2 funkcje: zaczepu, i stabilizatora.

Wnioskując z opisu, zaczep działa poprawnie, wskaźnik sprzęgu pokazuje prawidłowo (zielony) - więc cepa jest zapięta na haku, zaczep i kula nie są zużyte. 

Problem tyczy się stabilizatora, z opisu wnioskuję AKS-1300, w którym prawdopodobnie za mocno zostało odkręcone pokrętło z prawej strony dyszla, teorertycznie pierścień zabezpieczający okładzin jest ogranicznikiem dla pokrętła, w praktyce - pokrętło może go ściągnąć. Efekt - pokrętło zjeżdża z gwintu, na którym pracuje, a problem jest z jego naprowadzeniem z powrotem na gwint, bo jeszcze wewnątrz jest osiowa sprężyna, która odpycha pokrętło od końcówki gwintu. Jestem wrogiem technik majzlowych, jak na filmie w podlinkowanym wątku, ale albo trzeba z czuciem wypchnąć okładziny od środka zaczepu, albo na zapiętym na haku zaczepie, tak, żeby okładziny miały opór, można spróbować w 2 osoby - jedna naciska nasadką/rurką tuleję pokrętła w stronę haka, druga pokręcając pokrętłem, naprowadza je na gwint, żeby to skręcić. Młotowani to ostateczność, raczej na wypadek, gdzyby pokrętło skleszczyło sie z poczęątkiem gwintu w korpusie.

Dokładnie tak jak  mówisz, widzę że nakrętka spadła z gwintu. Zaczep zdemontowałem z dyszla. Jednak ni diabła nie idzie jej naprowadzić na swoje miejsce. nie chce na siłę nic dociskać. Jutro spróbuję ściskiem stolarskim chwycić z jednej strony okładzinę, z drugiej nakrętkę przez tulejkę i docisnąć do siebie .Mam nadzieję że to da radę