Skocz do zawartości

instalacja 12V w Hobby 1993


robboh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

Jestem świeżym posiadaczem przyczepy Hobby rocznik 1993 i mam może nieco banalne pytanie o zasilanie instalacji 12V.
Nie mam akumulatora, mam podłączone zasilanie z sieci 230 V

Pytanie jest czy przy takim podłączeniu powinienem mieć zasilanie w instalacji 12V. Aktualnie go nie mam. Domyślam się, że powinien być jakiś prostownik ale nie mogę go namierzyć. Może też być i tak, że poprzedni właściciele zdemontowali go razem z akumulatorem. Czy ktoś wie, gdzie szukać tego prostownika w przyczepie ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, robboh napisał:

Witam forumowiczów.

Jestem świeżym posiadaczem przyczepy Hobby rocznik 1993 i mam może nieco banalne pytanie o zasilanie instalacji 12V.
Nie mam akumulatora, mam podłączone zasilanie z sieci 230 V

Pytanie jest czy przy takim podłączeniu powinienem mieć zasilanie w instalacji 12V. Aktualnie go nie mam. Domyślam się, że powinien być jakiś prostownik ale nie mogę go namierzyć. Może też być i tak, że poprzedni właściciele zdemontowali go razem z akumulatorem. Czy ktoś wie, gdzie szukać tego prostownika w przyczepie ?
 

Powinien być prostownik w energobloku (w szafie) który zasila pompkę wody, pompkę spłuczki, oświetlenie w łazience oraz oświetlenie nad kuchenką. Przynajmniej tak jest w roczniku 96 w wersji clasic. 

Dodatkowo u mnie jeszcze mam zasilanie wentylatora ogrzewania na 12V ale to już chyba nie był standard. 

Działają ci pompki albo oświetlenia, o których piszę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Powinien być prostownik w energobloku (w szafie) który zasila pompkę wody, pompkę spłuczki, oświetlenie w łazience oraz oświetlenie nad kuchenką. Przynajmniej tak jest w roczniku 96 w wersji clasic. 

Dodatkowo u mnie jeszcze mam zasilanie wentylatora ogrzewania na 12V ale to już chyba nie był standard. 

Działają ci pompki albo oświetlenia, o których piszę?

Czyli szukać w szafie z tyłu grzejnika gazowego.
Właśnie ani pompka mi nie działa, ani oświetlenie łazienki ani oświetlenie 12V nad kuchnią. Znalazłem za to zbiornik z pływakiem przelewowym i pompką (która właśnie nie działa...) w szafce obok wejścia. Szafka ta sąsiaduje z łazienką. Wygląda mi to na samoróbkę, wąż zasilający w wodę wyprowadzony na zewnątrz z końcówką ogrodową i pospinane to cybantami.

W takim razie muszę zajrzeć do tej szafy za piecykiem i zobaczyć czy coś tam zostało.

Dziękuję za naprowadzenie.

P.S. JA mam tylko wentylator na 220 V, czyli pewnie Twój 12V nie był w standardzie

Edytowane przez robboh (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, robboh napisał:

Znalazłem za to zbiornik z pływakiem przelewowym i pompką (która właśnie nie działa...) w szafce obok wejścia.

Przepraszam za OT, ale nie mogę się nadziwić jak ludzie stają się posiadaczami nowych przyczep...

wracając do tematu instalacji elektrycznej

nie mogę się nadziwić jak ludzie staja się posiadaczami nowych przyczep ;)

34 minuty temu, robboh napisał:

Może też być i tak, że poprzedni właściciele zdemontowali go razem z akumulatorem.

Masz kontakt z poprzednim właścicielem? Najprościej będzie dopytać :)

Oby Twoje obawy się nie potwierdziły, bo elektrobloki tanie nie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To właśnie jest energoblok.

Z lewej strony na dole masz bezpiecznik do instalacji 12V. Sprawdź najpierw. 

18 minut temu, filipert napisał:

Przepraszam za OT, ale nie mogę się nadziwić jak ludzie stają się posiadaczami nowych przyczep...

Tak:

- Jedną sztukę przyczepy kempingowej poproszę.

- Zapakować?

- Nie. Zaczepiam i jadę...

Ja to chyba jakiś dziwny jestem bo z trzy lata wcześniej czytałem, a rok wcześniej drążyłem pytania tu na forum...;)

Też sorry za offtop :D

 

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, ogólnie instalacje w.starszych przyczepach są banalnie proste. W.mojej są dwa kolory przewodów, biały sieciowy, czarny 12V. Swoją instalacje rozkminilem w 30 min. jak się za nią wziąłem. Jak masz zwykły miernik i znasz się troszkę na elektryce/ elektronice to ogarniesz. Zmiana AC/DC w mojej budce była na zwykłym trafo z jedną dioda prostownicza. Jak możesz to pootwieraj  puszki i przeanalizuj przewody co do czego może iść. 

Edytowane przez TomekReda (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjąłem pokrywę elektrobloku i okazuje się, że poprzedni właściciel przeciął kable zasilające (?) do przetwornicy. Celem weryfikacji bardziej doświadczonych forumowiczów załączam fotkę, miejsca cięcia wskazałem.
Z tego co się dowiedziałem od kolegi, przetwornica jest dosyć prądożerna i być może to tłumaczy dlaczego kable są przecięte, chociaż taki sposób odłączenia jest nieco prymitywny...
Czy ktoś potwierdza tezę o małej sprawności tych przetwornic?

InkedIMG_5386-2_LI.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, robboh napisał:

Zdjąłem pokrywę elektrobloku i okazuje się, że poprzedni właściciel przeciął kable zasilające (?) do przetwornicy. Celem weryfikacji bardziej doświadczonych forumowiczów załączam fotkę, miejsca cięcia wskazałem.
Z tego co się dowiedziałem od kolegi, przetwornica jest dosyć prądożerna i być może to tłumaczy dlaczego kable są przecięte, chociaż taki sposób odłączenia jest nieco prymitywny...
Czy ktoś potwierdza tezę o małej sprawności tych przetwornic?

InkedIMG_5386-2_LI.jpg

Nazywajmy to transformatorem, bo przetwornica to co innego. 

Przetwornica ma rzeczywiście słabą sprawność, i jeśli nie potrzeba to jej nie używamy. Transformator ma raczej dobrą sprawność, ale tak czy inaczej odcinanie kabli to nie jest żadne rozwiązanie. Może gdzieś było jakieś zwarcie i stąd to odcięcie...

Może ktoś Ci podpowie jak sprawdzić ten transformator, czy nie ma jakiegoś zwarcia? Zmierzenie oporu na moje oko, ale jaka wartość powinna być?

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.