Skocz do zawartości

co mogę kupić??


alilee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zastanawiam się nad rozpoczęciem spędzania wolnego czasu poprzez karawaning....W związku z tym mam kilka pytań:

 

-Nie ukrywam że zależy mi tańszym spedzaniu tego czasu, pomijając kupno przyczepy, czy jest to bardziej oplacalne niz wynajem domku??? ile wynosi srednie OC dla przyczepy??

Czy jest mozliwośc sezonowego wykupywania OC??

 

-Mam prawo jazdy kat A, B T. (może T ma jakis wpływ na ciagniona przyczepe?) jaką przyczepe moge kupić posiadając te uprawnienia?

 

-Moja rodzina to ( na razie) 2 osoby dorosłe + 1 dziecko ( w planach drugie) jaka przyczepa była by najlepszym rozwiązaniem (konkretne modele)?

 

- Obecnie posiadam Passata B5 jaka przyczepa dla tego auta?? Aby auto specjalnie sie nie męczyło a jednocześnie była w miarę przestronna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

ile wynosi srednie OC dla przyczepy??

50 zł na rok, przy full zniżkach jest taniej

Czy jest mozliwośc sezonowego wykupywania OC??

nie

jaką przyczepe moge kupić posiadając te uprawnienia?

DMC zestawu poniżej 3500kg lub przy przyczepce poniżej 750kg do 4250kg. Dodatkowym warunkiem jest dopuszczalna masa przyczepy pozycje "O" w DR

-Moja rodzina to ( na razie) 2 osoby dorosłe + 1 dziecko ( w planach drugie)

Każda posiadająca 2 oddzielne spania. Marka nieważna, liczy się stan.

Aby auto specjalnie sie nie męczyło

Taka 1000 -1100 kg będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli policzysz wszystkie koszty związane z karawaningiem (zakup przyczepy, utrzymanie, większe koszty dojazdu z nią i inne) to wcale nie będzie to tańsze rozwiązanie. Jeśli masz pełne zniżki w OC to za Cepkę zapłacisz grosze, 25-30zł za rok. jesli kupisz przyczepę o DMC większym niż 750kg, to co roku dodaj koszt przeglądu, 70 zł.

Kat T oznacza że możesz ewentualnie ciągnąć swoją przyczepę TRAKTOREM :klnie: .

Ze swoją kat B możesz ciągnąć taką przyczepę aby DMC zestawu nie przekroczyła 3.5 tony.

Passatem B5 pociągniesz każdą właściwie przyczepę, w której swobodnie pomieszka rodzina 2+1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest to bardziej oplacalne niz wynajem domku???

 

wejdź na jakieś strony kempingów , gdzie są też domki i popatrz na cennik wynajęcia domku i policz ile zapłacisz na pole pod przyczepkę z prądem .

Zerkniesz tak na parę stron i porównasz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że zależy mi tańszym spedzaniu tego czasu, pomijając kupno przyczepy, czy jest to bardziej oplacalne niz wynajem domku???

 

jeżeli tak do tego podchodzisz, to zastanów się czy warto ...

średni koszt na dobrym kampie w PL nad morzem, to ok 60-70zł

(przyczepa+przedsionek+auto+prąd+"2+1")

można i taniej, ale warunki będą gorsze

 

Dolicz większe spalanie o ok 20-30% na 100km, oraz dłuższy czas przejazdu

Dolicz zakup dodatkowego sprzętu typu krzesła, stoliki, wc, zaplecze kuchenne itd

dolicz coroczny serwis - coś się zepsuje, coś się wymyśli nowego ...

Gaz, środki do toalety itp pierdółki

 

to jest taka studnia bez dna :klnie:

 

za OC płacę ok 20zł

jak kupisz przyczepkę powyżej 750kg, to dochodzi coroczny przegląd na stacji diagnostycznej

 

Moja rodzina to ( na razie) 2 osoby dorosłe + 1 dziecko ( w planach drugie) jaka przyczepa była by najlepszym rozwiązaniem

Przyczepę możesz szukać z łóżkiem piętrowym, albo dwa osobne spania

 

zobacz co masz w dowodzie auta - jaki silnik, jakie masy, ile masz $$$ i szukaj

prawem jazdy raczej się nie przejmuj, kat B wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porownywałem..... mi wychodzi taniej przyczepa, ale pytam o odczucia "starych bywalców"

 

oczywiście jeśli dobrze odczytuje te cenniki (np koszt postawienia przyczepy 60 zł) tylko nie wiem czy ekstra trzeba zaplacic za osoby w nim przebywające??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porownywałem..... mi wychodzi taniej przyczepa, ale pytam o odczucia "starych bywalców"

 

oczywiście jeśli dobrze odczytuje te cenniki (np koszt postawienia przyczepy 60 zł) tylko nie wiem czy ekstra trzeba zaplacic za osoby w nim przebywające??????

 

przeważnie płaci się za osobę, dziecko (do 4 lat często za free)

za przyczepę - czasem zależne od długości

za przystawkę namiot do przyczepy, za pawilon/dzszek

za auto

za prąd, psa, prysznic itp

 

np pomona

2 x 9zł osoby

15zł przyczepa duża

5zł przedsionek

9zł auto

9zł prąd

6zł kąpiel (2x3zł)

 

domek 4osobowy 130zł

 

ale tak jak pisałem wcześniej, to koszt samego pobytu

a po drodze jest sporo innych wydatków, które zależą np od stanu przyczepy jaką kupisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijam oplaty i koszt zakupu....to niemal o polowę taniej......

trochę sie znam na mechanice wiec proste naprawy moge wykonywac sam... co jest zmora przyczep jesli chodzi o usterki??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyczepie masz inny klimat bo jesteś u siebie, odpada rezerwacja domku na polu zawsze gdzieś znajdziesz miejsce i jedziesz wtedy kiedy chcesz a nie że zarezerwowałeś domek czy kwatere a tu pada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijam oplaty i koszt zakupu....to niemal o polowę taniej......

trochę sie znam na mechanice wiec proste naprawy moge wykonywac sam... co jest zmora pr

zyczep jesli chodzi o usterki??

 

Nie jest tak źle z tymi naprawami. Jeśli nie Masz lewych rąk,to wszystko zrobisz sam.Najważniejszy jest pierwszy przegląd przyczepy po zakupie. Poznasz ją, usuniesz ewentualne usterki, później tylko mycie,coroczne drobne regulacje,smarowania,przeróbki i usprawnienia( tych chyba jest najwięcej).A później to już tylko sama przyjemność. Najgorzej jak złapiesz bakcyla. :klnie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porownywałem..... mi wychodzi taniej przyczepa

 

to musiałeś zrobić ciekawe porównanie bo mi nigdy taniej nie wyszło :-]

 

chyba nie policzyłeś przygotowania sprzętu :hehe: koszt zakupu przyczepy, wyposażenie wnętrza, leżaczki, stoliczki itd itd później utrzymanie itp Można by wymieniać pół nocy :-] Może się po 10 latach zwróci :-]

 

ale niechce cię czasem zniechęcać :-] tylko tu nie bardzo chodzi o oszczędność :-] raczej o wolność, własne wybory, podejście do turystyki, zwiedzania itd to poprostu styl życia :klnie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.