Jump to content
Karawaning

Zapach w przyczepie .

Recommended Posts

Karawaning

Koledzy , kupiłem moją pierwsza przyczepę (2011r.) Kiedy stoi zamknięta to po otwarciu wyczuwa się dziwny zapach , być może stęchlizny . Ze środka zostało wyniesione wszystko i została dokładnie wysprzątana. Niestety zapach się utrzymuje ale tylko w górnych rogach kiedy otworzy się szafeczki wiszące. Przepatrzyłem ją cm po cm i nie znalazłem  żadnego zacieku, każde miejsce na ścianie jest twarde i suche, w rogach, przy oknach , na łączeniu ściana/sufit itd. Co jest dziwne to to ze niektóre wkręty  po wykręceniu z drewna są lekko zardzewiałe lub zaśniedziałe. Nie wiem co może być przyczyną i jak się tego pozbyć lub gdzie szukać przyczyny. Czy możliwe jest  że poprzedni właściciel (nie wiem kto nim był ponieważ przyczepę kupiłem od handlarza)trzymał ją zbyt długo w pokrowcu , doszło do mocnego zawilgocenia i stad taki efekt? 

filipert

Pokrycia ścian są oryginalne?

Ja bym sprawdził te narożniki miernikiem wilgotności

image.png.6940f800fe0d4d4d14551c9f94143b01.png

Karawaning

Wszystko jest w oryginale , twarde, bez odkształceń i przebarwień. To chyba zwykły czujnik wilgotności , Ok muszę tak zrobić , pytanie jak pomiar „sięga” głęboko ?

jacek00

Handlarze nie jedną zgniliznę potrafili ukryć. To że z wierzchu jest twardo, nie oznacza, że w środku ściany coś się nie dzieje.

Karawaning
Posted (edited)
14 minut temu, jacek00 napisał:

Handlarze nie jedną zgniliznę potrafili ukryć. To że z wierzchu jest twardo, nie oznacza, że w środku ściany coś się nie dzieje.

Więc jak to sprawdzić ? Wiercić dziurę od środka ?

14 minut temu, jacek00 napisał:

Handlarze nie jedną zgniliznę potrafili ukryć. To że z wierzchu jest twardo, nie oznacza, że w środku ściany coś się

Edited by Karawaning (see edit history)

jacek00
Na początku miernikiem do sprawdzania wilgotności drewna

Karawaning

Tak zrobię . A jakie powinny prawidłowe wskazania ?

Suzu4x4
Godzinę temu, Karawaning napisał:

(...) pytanie jak pomiar „sięga” głęboko ?

to zależy od miernika. Ja używam  Trotec  T660 , mierzy do 40 mm w głąb badanego materiału .

W przypadku miernika bezinwazyjnego nie trzeba nic wiercić ani nie pozostają żadne ślady po wykonanym pomiarze.

Tomii
35 minut temu, Karawaning napisał:

Tak zrobię . A jakie powinny prawidłowe wskazania ?

Takie jak dla drewna w stanie powietrzno suchym zwykle 13 do 20%. Dużo osób przyjmuje że 15%. 

Marcin T

Tylko żebyś sobie setek dziur w budce nie narobił :mellow:
Warto dodać, żeby stosować miernik bezinwazyjny (nie każdy taki jest). Przesuwasz nim wzdłuż każdego możliwego łączenia wewnątrz przyczepy. Gdy zasygnalizuje, warto powtórnie dane miejsce sprawdzić, a gdy nadal będzie wskazywał podejrzane wartości, wkłuwasz się sondami w podejrzane miejsce ściany i uzyskujesz dokładny pomiar.

Maras
Godzinę temu, Marcin T napisał:

Tylko żebyś sobie setek dziur w budce nie narobił :mellow:
Warto dodać, żeby stosować miernik bezinwazyjny (nie każdy taki jest). Przesuwasz nim wzdłuż każdego możliwego łączenia wewnątrz przyczepy. Gdy zasygnalizuje, warto powtórnie dane miejsce sprawdzić, a gdy nadal będzie wskazywał podejrzane wartości, wkłuwasz się sondami w podejrzane miejsce ściany i uzyskujesz dokładny pomiar.

I wszystko w temacie :ok: 

Dodam jeszcze drugą czynność bo jak wynik wprawi Ciebie w osłupienie to będziesz musiał zrobić kolejne wkłucie tyle tylko ,że nie miernikiem ale swoimi paznokciami w okolicę szyi tego handlarza :)    

Karawaning
W dniu 9.06.2022 o 08:56, Suzu4x4 napisał:

to zależy od miernika. Ja używam  Trotec  T660 , mierzy do 40 mm w głąb badanego materiału .

W przypadku miernika bezinwazyjnego nie trzeba nic wiercić ani nie pozostają żadne ślady po wykonanym pomiarze.

Czy ten Trotec ma wskazania w % wilgotności?

z tego co czytałem nieinwazyjne są mocno zakłócane przez przedmioty metalowe wewnątrz drewna (wkręty, zszywki), wskazania są też inne jeśli zbliżymy czujnik do rogu lub drugiej ścianki.

jakie masz doświadczenia z tym u siebie?

Karawaning

Panowie sprawdzone na wylot , każdy zakamarek . Miernikiem, wizualnie oraz dotykowo. Nic nie znalazłem , a zapach nadal jest ….

filipert
4 godziny temu, Karawaning napisał:

Panowie sprawdzone na wylot , każdy zakamarek . Miernikiem, wizualnie oraz dotykowo. Nic nie znalazłem , a zapach nadal jest ….

No to dobrze, że wilgoci nie ma.

Nasyp kawy, albo lawendy, albo cokolwiek, pojeździj sezon i może przejdzie.

U mnie dziwnie "waliły" kotki w drzwiach. Po wypraniu, przy każdym otwarciu czuję zapach płynu do prania...

Karawaning
40 minut temu, filipert napisał:

No to dobrze, że wilgoci nie ma.

Nasyp kawy, albo lawendy, albo cokolwiek, pojeździj sezon i może przejdzie.

U mnie dziwnie "waliły" kotki w drzwiach. Po wypraniu, przy każdym otwarciu czuję zapach płynu do prania...

Tylko skad ten zapach ,hmmm. Co ciekawe dochodzi to tylko z czterech  narożnych górnych szafek. Były dokładnie sprawdzone, opukane , wyczyszczone …