Skocz do zawartości

ADRIA AVIVA 522PT

Witt3M

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
potrzebuję pomocy bo lada moment odbieram przyczepę.
Czy posiada/ł ktoś z forumowiczów ww. model i zamontowaną klimatyzację dachową?
Nie chcę mieć zamontowanej w oknie, według dealera nie ma innej opcji, miejsca rzeczywiście mało między oknami

Druga sprawa to przetwornica, chcę mieć podpięte wszystko poza lodówką, aby 230V poszło jedynie ze słupka na kempingu, czy to duża trudność odseparować lodówkę?

pozdrawiam
Witt

9 godzin temu, Witt3M napisał:

Cześć,
potrzebuję pomocy bo lada moment odbieram przyczepę.
Czy posiada/ł ktoś z forumowiczów ww. model i zamontowaną klimatyzację dachową?
Nie chcę mieć zamontowanej w oknie, według dealera nie ma innej opcji, miejsca rzeczywiście mało między oknami

Dealer prawdopodobnie ma rację. U mnie w 472 PK fabrycznie przygotowane miejsce było w oknie dachowym, masz tam otwór w dachu, który biegnie aż do szafki

9 godzin temu, Witt3M napisał:

Druga sprawa to przetwornica, chcę mieć podpięte wszystko poza lodówką, aby 230V poszło jedynie ze słupka na kempingu, czy to duża trudność odseparować lodówkę?

Nie bardzo rozumiem w jakim celu chcesz podpinać całą budę pod przetwornicę, skoro cała buda (poza lodówką) jest na 12V. 

41 minut temu, jacek00 napisał:

Dealer prawdopodobnie ma rację. U mnie w 472 PK fabrycznie przygotowane miejsce było w oknie dachowym, masz tam otwór w dachu, który biegnie aż do szafki

Wiem, o tym otworze technicznym w dachu, problem w tym, że to okno jest z tyłu przy łóżku piętrowym dzieci.
Obawiam się, że aby z przodu przyczepy było chłodno z tyłu będzie musiało być zimno.

Nie bardzo rozumiem w jakim celu chcesz podpinać całą budę pod przetwornicę, skoro cała buda (poza lodówką) jest na 12V. 

Klimatyzacja, wszystkie gniazdka, kuchenne i TV na 230V, chcemy mieć możliwość korzystania ze wszystkich sprzętów (choćby blender) bez podpięcia pod słupek z przetwornicy, 
wydaje mi się, że to normalne nie jakaś fanaberia. Nie zawsze w podróży będziemy podpięci pod zasilanie zew.

14 minut temu, Witt3M napisał:

Wiem, o tym otworze technicznym w dachu, problem w tym, że to okno jest z tyłu przy łóżku piętrowym dzieci.
Obawiam się, że aby z przodu przyczepy było chłodno z tyłu będzie musiało być zimno.

Nie powinno być. U mnie w 472 PK klima była z przodu i bez problemu klima dawała radę schłodzić całą przyczepę.

Cytat

Klimatyzacja, wszystkie gniazdka, kuchenne i TV na 230V, chcemy mieć możliwość korzystania ze wszystkich sprzętów (choćby blender) bez podpięcia pod słupek z przetwornicy, 
wydaje mi się, że to normalne nie jakaś fanaberia. Nie zawsze w podróży będziemy podpięci pod zasilanie zew.

Chcesz z klimy korzystać przez przetwornicę? Po co? To jaki chcesz mieć akumulator w przyczepie aby móc zasilić wszystkie urządzenia w budzie? No jest to fanaberia. Owszem, da się to zrobić, ale może przelicz najpierw swoje zapotrzebowanie energetyczne bo piszesz o podpinaniu blendera, klimy, pewnie czajnik elektryczny - przecież to są urządzenia mające duży pobór prądu. Skąd ten prąd chcesz brać? Z akumulatora i solarów? 

@Witt3M klimatyzacja na postoju z 12V - możliwe, ale mało realne.
Telewizor najlepiej kupić na 12V - przetwornica ma jednak swoją sprawność i konsumuje część tego co przetwarza.
Najłatwiej z przetwornicy wyprowadzić sobie jedno gniazdko, na potrzeby sprzętów 230V, ale wodę na harbatę lepiej robić w kuchence na gazie.

Przepraszam że zapytam - macie za sobą już jakieś wakacje w przyczepie?

47 minut temu, jacek00 napisał:

Nie powinno być. U mnie w 472 PK klima była z przodu i bez problemu klima dawała radę schłodzić całą przyczepę.

Chcesz z klimy korzystać przez przetwornicę? Po co? To jaki chcesz mieć akumulator w przyczepie aby móc zasilić wszystkie urządzenia w budzie? No jest to fanaberia. Owszem, da się to zrobić, ale może przelicz najpierw swoje zapotrzebowanie energetyczne bo piszesz o podpinaniu blendera, klimy, pewnie czajnik elektryczny - przecież to są urządzenia mające duży pobór prądu. Skąd ten prąd chcesz brać? Z akumulatora i solarów? 

Chcę mieć możliwość schłodzenia klimatyzacją przyczepy, oczywistym jest, ze na stałe z akumulatora nie ma szans. Akumulator 150AH lifepo4, PV w tej chwili ciężko powiedzieć jaki, bo to zależy od umiejscowienia klimy na dachu ale plan na 375W, wiec energia będzie. Tv klasyczny 230V bo te na 12V ani smart, ani wejścia na moduł CAM telewizji SAT.

Edytowane przez Witt3M (wyświetl historię edycji)

21 minut temu, Witt3M napisał:

Chcę mieć możliwość schłodzenia klimatyzacją przyczepy, oczywistym jest, ze na stałe z akumulatora nie ma szans. Akumulator 150AH lifepo4, PV w tej chwili ciężko powiedzieć jaki, bo to zależy od umiejscowienia klimy na dachu ale plan na 375W, wiec energia będzie.

Ale z tego co piszesz to konsumpcja będzie zdecydowanie większą.

Cytat

Tv klasyczny 230V bo te na 12V ani smart, ani wejścia na moduł CAM anteny SAT.

To ciekawe co za nieistniejący TV Philipsa mam, skoro takowych nie ma ;) Tu inny przykład takiego nieistniejącego TV:
https://www.mistral-rtv.pl/telewizor-samochodowy-12V-24V-Mistral-215

A w kwestii smart TV to kupujesz mi boxa, podpinasz na 12V i masz najlepszy smart TV. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)

Godzinę temu, Tomii napisał:

@Witt3M klimatyzacja na postoju z 12V - możliwe, ale mało realne.
Telewizor najlepiej kupić na 12V - przetwornica ma jednak swoją sprawność i konsumuje część tego co przetwarza.
Najłatwiej z przetwornicy wyprowadzić sobie jedno gniazdko, na potrzeby sprzętów 230V, ale wodę na harbatę lepiej robić w kuchence na gazie.

Przepraszam że zapytam - macie za sobą już jakieś wakacje w przyczepie?

Powszechnie się przyjęło, ze klima z 12V to duży problem. 
Mój zestaw to Dometic FJ 2200, przetwornica Victron Phoenix 1200/12, akku 150Ah lifepo4. Nie testowałem tego zestawu razem bo nie posiadałem klimatyzacji, natomiast akku i przetwornicę obciążałam długoterminowo urządzeniami o podobnym apetycie i spokojnie wszystko śmigało. 
Mogłem kupić przetwornicę Azo 1500/3000w za trochę mniejsze pieniądze z gwarancją, że FJ2200 będzie śmigał, ale mam mniejsze zaufanie do firmy Azo, ich trybu ECO, serwisu oraz  głośności pracy.

Chcemy mieć możliwość, nocowania od czasu do czasu poza kempingami, w tym celu zostanie zamontowany zbiornik pod przyczepa na szarą wodę, jak robi Adria w wyższych modelach.

11 minut temu, Witt3M napisał:

Powszechnie się przyjęło, ze klima z 12V to duży problem. 
Mój zestaw to Dometic FJ 2200, przetwornica Victron Phoenix 1200/12, akku 150Ah lifepo4. Nie testowałem tego zestawu razem bo nie posiadałem klimatyzacji, natomiast akku i przetwornicę obciążałam długoterminowo urządzeniami o podobnym apetycie i spokojnie wszystko śmigało

Czyli przyjmując, że Dometic FJ 2200 pobiera 950W przy 230V, pomijając straty na przetwoirnicy to na aku 150Ah taka klima popracuje CI ok 2h. A gdzie miejsce na inne urządzenia? Podłączysz cokolwiek dodatkowego to aku wystrczy Ci na godzinę.

Dlatego pytałem czy policzyłeś swoje zapotrzebowanie energetyczne. Policz najpierw ile czego masz zamiar używać i jak długo. Ile co pobiera energii i przelicz wszystko. 

15 minut temu, jacek00 napisał:

Ale z tego co piszesz to konsumpcja będzie zdecydowanie większą.

To ciekawe co za nieistniejący TV Philipsa mam, skoro takowych nie ma ;) Tu inny przykład takiego nieistniejącego TV:
https://www.mistral-rtv.pl/telewizor-samochodowy-12V-24V-Mistral-215

A w kwestii smart TV to kupujesz mi boxa, podpinasz na 12V i masz najlepszy smart 

Mnie jednak interesuje wielkość 32”,  a tu już bieda totalna lub brak całkowity. Tak można dodać Mi Stick, ale to kolejny pilot.

20 minut temu, jacek00 napisał:

Czyli przyjmując, że Dometic FJ 2200 pobiera 950W przy 230V, pomijając straty na przetwoirnicy to na aku 150Ah taka klima popracuje CI ok 2h. A gdzie miejsce na inne urządzenia? Podłączysz cokolwiek dodatkowego to aku wystrczy Ci na godzinę.

Dlatego pytałem czy policzyłeś swoje zapotrzebowanie energetyczne. Policz najpierw ile czego masz zamiar używać i jak długo. Ile co pobiera energii i przelicz wszystko. 

1. Jadę w trasie, chcę zjeść posiłek, zrobić posiłek dzieciom ,nie zawsze infrastruktura na zatoczkach czy parkingach na to pozwala.Włączam klimę na 25-35min przed posiłkiem nie wchodzę do przyczepy +45.

2. Chcę iść spać, przyczepa jeszcze z dnia nagrzana, schładzam przed snem 25min.

Dla takich sytuacji zdecydowałem się na zakup mocniejszej przetwornicy i podpięcie jej do klimy a nie stania na dziko z odpalaną klimatyzacją 10h na dobę.

37 minut temu, Witt3M napisał:

Mnie jednak interesuje wielkość 32”,  a tu już bieda totalna lub brak całkowity. Tak można dodać Mi Stick, ale to kolejny pilot.

Mi boxa obsługujesz jednym pilotem od TV. 

20 minut temu, Witt3M napisał:

1. Jadę w trasie, chcę zjeść posiłek, zrobić posiłek dzieciom ,nie zawsze infrastruktura na zatoczkach czy parkingach na to pozwala.Włączam klimę na 25-35min przed posiłkiem nie wchodzę do przyczepy +45.

2. Chcę iść spać, przyczepa jeszcze z dnia nagrzana, schładzam przed snem 25min.

Dla takich sytuacji zdecydowałem się na zakup mocniejszej przetwornicy i podpięcie jej do klimy a nie stania na dziko z odpalaną klimatyzacją 10h na dobę.

Czyli po takich operacjach, wieczorem gdzie już nie masz słońca, używasz TV, który pobiera z 40W, do tego klima, która pobiera 950 W (i niewiele Ci schłodzi przez 25 minut), do tego bojler ciepłej wody 300W, i jakieś inne odbiorniki - niech to będzie i 10W. Razem wieczorem masz zużycie na poziomie z 1300 W lekką ręką, bo jeszcze blendery, czajniki. Po godzinie z hakiem nie masz akumulatora...

Policz na początku swoje zapotrzebowanie energetyczne. Masz duże zapotrzebowanie energrtyczne gdzie często zabezpieczenia na polu nie dają rady tego pociągnąc, a Ty chcesz wszystko ciągnąć z aku 150Ah i przetwornicy. IMO to są fanaberie. Nie znam nikogo, kto by tak chciał użytkować przyczepę czy kampera, a znam trochę osób, w tym jeżdżących kamerami na dziko, gdzie i mają dużo więcej Ah czy mocy z solarów. Ale nikt o zdrowych zmysłach nie marnuje w ten sposób energii na klimy, blendery itd. bo zwyczajnie się to nie zbilansuje. Taki Twój aku z solara 375W przy dobrych wiatrach będzie Ci się ładował z 10h, a głupią klimą wydrenujesz go w godzinę. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)

15 minut temu, Witt3M napisał:

To tak nie działa.

U mnie jak klima chodzi cały dzień, to mogę pójść spać bez włączonej klimy, włączanie na 25 minut to tylko ma sens jak stoisz w strumieniu chłodnego powietrza (niestety bywa zgubne dla zdrowia).

Cała przyczepa i jej zawartość gromadzą i magazynują ogromna ilość energii cieplnej. Na parkingach, podczas postojów nic nie zastąpi szybkiego przewietrzenia wnętrza.

43 minuty temu, jacek00 napisał:

Dometic FJ 2200 pobiera 950W przy 230V

Też mam taki parametr przy moim FJ 2200, ale u mnie na rozruchu bierze 800W a podczas pracy poniżej 700W, niemniej wiele to nie zmienia.

18 minut temu, jacek00 napisał:

Mi boxa obsługujesz jednym pilotem od TV. 

Mam w domu zarówno Mi Stick jak i Google Chromecast, jedynym niezawodnym rozwiązaniem jest Apple TV.

Czyli po takich operacjach, wieczorem gdzie już nie masz słońca, używasz TV, który pobiera z 40W, do tego klima, która pobiera 950 W (i niewiele Ci schłodzi przez 25 minut), do tego bojler ciepłej wody 300W, i jakieś inne odbiorniki - niech to będzie i 10W. Razem wieczorem masz zużycie na poziomie z 1300 W lekką ręką, bo jeszcze blendery, czajniki. Po godzinie z hakiem nie masz akumulatora...

Policz na początku swoje zapotrzebowanie energetyczne. Masz duże zapotrzebowanie energrtyczne gdzie często zabezpieczenia na polu nie dają rady tego pociągnąc, a Ty chcesz wszystko ciągnąć z aku 150Ah i przetwornicy. IMO to są fanaberie. 

A gdzie tu napisałem, ze to będzie chodziło wszystko razem? Mam świadomość ile wytrzyma przetwornica i akku, po to robiłem testy.

Jak życie zweryfikuje, to być może, trzeba będzie wymienić przetwornice na mocniejszą.  Ten czajnik możesz jeszcze podkoloryzować żelazkiem albo suszarką do włosów.

Tu masz typowe akcesorium do klimy 12v, ale i tak to jest do używania w czasie jazdy

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-do-klimatyzacji-freshjet-12v-dspt-dometic-11939844878

przez 20-30min nie schłodzisz wygrzanej budy