Skocz do zawartości

Przenośny detektor gazu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Chciałbym nabyć jakiś detektor gazu, by móc weryfikować połączenia i urządzenia. Wiem, że fachowcy używają sprzętu za tysiąc w górę, ja potrzebuję coś za kilka stówek.

Na tą chwilę rozważam dwie opcje:

1. Popularny na aledrogo, choć nie wiem z jakiego powodu, detektor VZ7291:

https://allegro.pl/oferta/vz7291-detektor-gazu-ziemnego-lpg-certyfikat-ce-5279791090

Ani to markowe, ani dobrze opisane, w Internecie praktycznie cisza, jedyne co może być na plus to niby ma sensor Figaro (nie wiadomo jaki), niby wysoki próg czułości oraz "certyfikat uznawany przez ITS". Jak dla mnie wszystko pisane grubymi nićmi, ale rozwala mnie ta popularność na aledrogo :look:

2. Mało popularny, ale wchodzący na YT, polskiego producenta Engler, jest to cała seria detektorów z sensorami Figaro, jednak dopiero EDG–1 ma odpowiedni sensor (TGS2611–C00) do LPG:

https://engler.com.pl/oferta/edg-1-z-gietka-szyjka/

Tutaj opis jest już dość konkretny, jednak bardzo mało na ten temat informacji w necie (objechany słabszy model).

Jeżeli ktoś ma wiedzę lub doświadczenie na ten temat i chciałby się podzielić, to byłbym wdzięczny. Oczywiście do zastosowań domowych nie kupię sprzętu za fortunę. Już bardziej wolałbym kupić jakiś chłam za stówkę czy dwie, by chociaż wskazał mi z grubsza lokalizację przecieku.

:hej:

Edytowane przez lbuster (wyświetl historię edycji)

Witam.Do zastosowań jak nazywasz domowych, wystarczy zakupić dedektor typu Benetech za 160pln.Tego typu sprzęt wykryje nam wyciek gazu w naszych instalacjach-kamper,przyczepa,instalacja gazowa w domu.Sprzęt od 200 do 600 pln posiada większy zakres zastosowań.Natomiast dedektory od 700 w górę posiadaja atesty,które saniezbedne dla profesjonalnego okreslenia nieszczelności instalacji gazowej Uważam ,że nie ma sensu kupno dedektora powyżej 200 pln.

Bardzo dziękuję Ci @wlohob za Twoją opinię. Kusi mnie właśnie, by kupić coś tańszego. Boję się tylko, że słaby detektor nie wykryje mi małych nieszczelności, z którymi się aktualnie borykam, gdzie z małej objętości instalacji, ciśnienie mi spada do zera w ciągu 2 dób:

https://forum.karawaning.pl/topic/37299-gasbank-i-instalacja-gazowa/?do=findComment&comment=785203

Jednak wybrałem sprzęt że średniej półki, ale z (chyba) dobrym czujnikiem. No i polski produkt.

20220609_234759.thumb.jpg.8aefca959e32f23a43d0680c980ede88.jpg

Jak będą chętni, to później opiszę detektor, choć nie będę miał z czym go porównać, więc moja opinia może być nieobiektywna :(

8 godzin temu, lbuster napisał:

Jednak wybrałem sprzęt że średniej półki, ale z (chyba) dobrym czujnikiem. No i polski produkt.

20220609_234759.thumb.jpg.8aefca959e32f23a43d0680c980ede88.jpg

Jak będą chętni, to później opiszę detektor, choć nie będę miał z czym go porównać, więc moja opinia może być nieobiektywna :(

Obyś nic nie wykrył... tylko czy wtedy będziesz pewny, że działa :hmm:

;)

2 godziny temu, filipert napisał:

Obyś nic nie wykrył...

Po to kupiłem, by wykrywać ;) 

2 godziny temu, filipert napisał:

tylko czy wtedy będziesz pewny, że działa :hmm:

Według mnie to jest lepsza metoda, bo próba ciśnieniowa nie wykryje małych wycieków, tym bardziej z większych objętościowo instalacji.

PS. W necie wyczytałem, że zgodnie z przepisami instalacje mogą mieć małe nieszczelności i kontrola gazu może wykazywać takie nieszczelności, a osoba kontrolująca klientowi nawet o tym nie powie. Podobno ich przekonanie jest takie, że jak klient dowie się o małej nieszczelności to potem są tylko problemy z klientem, bo usunięcie takiej nieszczelności może być bardzo trudne. Dlatego też chyba wolę to robić samemu i powalczyć o szczelność bliską 100%

1 minutę temu, lbuster napisał:

Według mnie to jest lepsza metoda, bo próba ciśnieniowa nie wykryje małych wycieków, tym bardziej z większych objętościowo instalacji.

Nie zgodzę się.

Moim zdaniem to najlepsza metoda, dopiero jak jest nieszczelność to szukamy detektorem.