Skocz do zawartości

Pierwsza przyczepa - czego potrzebuje naprawde ?


jaxub

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Nadszedl czas na nasza pierwsza przyczepe.

Opis rodzinny:

- 2 osoby dorosle

- dziecko 3 lata

-sredniej wielkosci pies

Po co przyczepa ?:

- kilka 3-4 dniowych wyjazdow w roku na dzikusa/kemping

- 2 razy w roku wyjazd typu Slowenia, Chorwacja, moze skandynawia

Jakie priorytety?

- DMC max 1200kg ( mamy Forda Mondeo MK4 kombi diesel 140KM, DMC auta to 2275kg)

- niezaleznosc. Jesli chce nocowac na dziko, mam miec jak naladowac telefon, oswietlic przyczepe, ogrzac nieco dupke lub cos ugotowac

- ma wszysto dzialac i byc szczelne. drobne awarie dopuszczalne, jakas wymiana kibelka etc

- ma byc mozliwosc podpiecia do 220V

- dobre mozliwosci przewietrzenia

- 2 czesci: sypialna i taka do posiedzenia. Chce spokojnie polozyc spac dziecko i miec gdzie usiasc nieco dalej.

- jedno duze lozko malzenskie (jesli nie ma, a jest taka mozliwosc, to spoko, sam zrobie

- ma byc kibelek. Prysznic niekoniecznie.

- mover do manewrowania

- najlepiej jakies wieksze przeszklenie na dachu

- bagaznik na dwa rowery lub mozliwosc jego zamontowania

-jak jest markiza to fajnie. Tak czy inaczej na dluzsze wyjazdy bede chcial rozkladac dostawke

 

 

Mieszkamy w niemczech. Przyczepa bedzie stala przy ulicy bardz na jakims parkingu ( z kims sie w okolicy dogadam). Nie musi miec turbo wygladu z zewnatrz.

Sporo rzeczy potrafie zrobic sam, szczegolnie jesli chodzi o drewno, wiec przerobki np lozka nie sa trudnoscia. Na pradzie sie nie znam ale jak trzeba, to sie poznam. Napewno bede chcial sam cos sobie w przyczepie czasem usprawnic, pokombinowac.

Kasa do wydania: max 45tys zl. to juz taki max, gdzie wszysto juz mam i nic nie musze robic przez jakis czas.

 

Na co zwracac szczegolna uwage?W jakich markach, modelach szukac ?

Czy instalacja Movera jest bardzo kosztowna/trudna do realizacji?

Co z waszego doswiadczenia jest prio w takiej przyczepie, jesli np jezdzi sie z dzieckiem i psem. A z czego mozna zrezygnowac?

Kazdy komentarz bedzie mi pomocny, licze na was :)

A tymczasem bede wertowal dalej forum w poszukiwaniu informacji :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Godzinę temu, jaxub napisał:

- niezaleznosc. Jesli chce nocowac na dziko, mam miec jak naladowac telefon, oswietlic przyczepe, ogrzac nieco dupke lub cos ugotowac

gotowanie i grzanie powinna mieć każda przyczepa z gazu, tak jak lodówkę.

Do samego ładowania telefonu na 3-4 dni + światło i pompki może wystarczyć jakiś większy akumulator, ale bezpieczniej mieć do tego solar, szczegóły musisz policzyć i zdecydować, albo próbować.

Reszta z listy życzeń w zasadzie nie wymaga komentarza, bo albo jest albo nie ma w przyczepie. Wszystko można sobie dołożyć nowe lub używane, ja poszukując przyczepy miałem taką listę rzeczy które chciałem i do każdej miałem orientacyjne ceny.

Nie zapomnij o kilogramach, bo przy 1200 trzeba być ostrożnym.

Godzinę temu, jaxub napisał:

Czy instalacja Movera jest bardzo kosztowna/trudna do realizacji?

Na forum sporo osób zamontowało i zrelacjonowało montaż movera, ja zleciłem w serwisie, bo cena była taka jak zakup samego movera w najtańszym sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jaxub napisał:

A tymczasem bede wertowal dalej forum w poszukiwaniu informacji :)

Tu jest sedno. Zadałeś  dużo, oraz dość ogólnych pytań. Odpowiedzi różnych może być tyle ilu użytkowników na forum. 

 

Godzinę temu, jaxub napisał:

- DMC max 1200kg ( mamy Forda Mondeo MK4 kombi diesel 140KM, DMC auta to 2275kg)

Niedużo, ale jak nie potrzebujesz nic wielkiego to spokojnie znajdziesz. Ja mam starą Hobby 455, z DMC 1200, ale ładownością nie rozpieszcza. Po zapakowaniu stałego wyposażenia zostaje mi niewiele na ciuchy, jedzenie, i inne klamoty. Nie mam akumulatora, bo bym już był pewnie blisko zera ładowności. 

Godzinę temu, jaxub napisał:

niezaleznosc. Jesli chce nocowac na dziko, mam miec jak naladowac telefon, oswietlic przyczepe, ogrzac nieco dupke lub cos ugotowac

Tyle to na upartego załatwisz bez akumulatora pokładowego tylko akumulatorem holownika. Oczywiście oszczędnie. Ogrzewanie masz gazaowe w 90% przypadków, jedynie nawiew elektryczny, i fajnie jak by był na 12V a nie 230V. Lodówki też masz praktycznie w 90% trzysystemowe (230V, 12V, gaz) pod warunkiem że wszystko działa.

Godzinę temu, jaxub napisał:

- ma wszysto dzialac i byc szczelne. drobne awarie dopuszczalne, jakas wymiana kibelka etc

To oczywiste, ale różnie z tym jest. Szczególnie jak kupujesz starą używkę. 

Godzinę temu, jaxub napisał:

- ma byc mozliwosc podpiecia do 220V

 No to raczej standard

Godzinę temu, jaxub napisał:

- dobre mozliwosci przewietrzenia

Jak kupujesz z komisu, to już jest dobrze wywietrzona (na zapas) ;)

Godzinę temu, jaxub napisał:

2 czesci: sypialna i taka do posiedzenia. Chce spokojnie polozyc spac dziecko i miec gdzie usiasc nieco dalej.

Możesz szukać układu z dwoma pełnymi łózkami na obu końcach. Jedno rozłożone na stałe, a drugie jak trzeba. Z tym że taki układ dopiero od pewnej wielkości się zaczyna. 

Godzinę temu, jaxub napisał:

jedno duze lozko malzenskie (jesli nie ma, a jest taka mozliwosc, to spoko, sam zrobie

Na razie nie zakładaj przeróbek, bo nie wiesz co bediesz miał tam innego do roboty, tylko szukaj tego co potrzebujesz. Robota się sama znajdzie przy innych rzeczach. 

Godzinę temu, jaxub napisał:

- ma byc kibelek. Prysznic niekoniecznie.

Kibelek prawie standard, z tym że raczej nie bierz z jakimś przenośnym. Oddzielny prysznic to już raczej wypas a w takich wielkościach to już w ogóle. 

Godzinę temu, jaxub napisał:

- mover do manewrowania

Przydaje się, ale jak masz zdrowe plecy to taką 1200 DMC po twardym i równym sam ciągasz. Jak mięko i nierówno to wołasz sąsiada/sąsiadów. Ale oczywiście jak jest to fajnie. 

1 godzinę temu, jaxub napisał:

- najlepiej jakies wieksze przeszklenie na dachu

Tu chyba przesadzasz. Nawet małe świetliki dają dużo światła. U mnie w łazience mam z białego nieprzezroczystego plastiku, i na początku zawsze mi się wydawało, że światło się świeci. Ale to chyba jasne wnętrze robi też robotę. 

1 godzinę temu, jaxub napisał:

- bagaznik na dwa rowery lub mozliwosc jego zamontowania

Tym na początek bym się nie przejmował. Dokupujesz sobie po prostu. Bardziej patrz na dyszel niż na tylną ścianę. 

1 godzinę temu, jaxub napisał:

-jak jest markiza to fajnie. Tak czy inaczej na dluzsze wyjazdy bede chcial rozkladac dostawke

Trzecia, tania opcja to kawałek materiału z kedrą plus słupki i parę sznurków.  Ale pełny przedsionek przy takiej wielkości przyczepy robi za salon. 

 

Dalsze odpowiedzi zostawiam na później lub dla innych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, jaxub said:

2 czesci: sypialna i taka do posiedzenia. Chce spokojnie polozyc spac dziecko i miec gdzie usiasc nieco dalej

W DMC 1200kg raczej ciężko (choć nie niemożliwe) będzie znaleźć coś co będzie miało i łóżka dziecięce i aneks jadalniany i łóżko dla rodziców. Według mnie szukaj czegoś o po jednej stronie będzie miało piętrusa (w poprzek) najlepiej z zasłonką a z drugiej siedziska ze stolikiem, które można przerobić na łóżko.

7 hours ago, jaxub said:

mover do manewrowania

Według mnie w tym DMC niekonieczny bo tak jak napisał powyżej Piotr da radę to samemu nawet przesunąć zwłaszcza po twardym a i autem nie jest trudno taką przyczepę ustawić. Mover oczywiście fajna sprawa ale zabierze w najlepszym wypadku 35-40kg (jak zastosujesz aku LiFePo4, jak nie to więcej). Według mnie lepiej tą wagę przeznaczy na rzeczy do zabrania.

7 hours ago, jaxub said:

bagaznik na dwa rowery lub mozliwosc jego zamontowania

Według mnie lepszym rozwiązaniem jest przewożenie na dachu, bo nie zabierasz kilogramów na bagaż do przyczepy, nie obciążasz tak haka ( na tylnej ścianie bym jednak odradzał) i jest jeszcze jedno - jak dojedziesz na miejsce ustawisz przyczepę to autem z rowerami może odjechać w ciekawsze miejsce dla jazdy na rowerze. Oczywiście są i minusy załadunek na dach czy możliwe podniesienie wysokości całego zestawu ( jak będziesz montował na SUV'a czy innego Crossovera).

7 hours ago, jaxub said:

-jak jest markiza to fajnie. Tak czy inaczej na dluzsze wyjazdy bede chcial rozkladac dostawke

Dostawka w małej przyczepie daje dużo zwłaszcza w sezonie wiosenny czy jesiennym. W letnim raczej niekoniecznie ale wiadomo są gusta guściki. Jak chcesz używać zamiennie to proponowałbym jednak daszek z kedrą można kupić dłuższy niż np. markizę workową i zrobić z tego nawet jedną ścianę boczną czego z markizą bez dokupowania boczków nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przyczepę z DMC 1000 kg, ale i tak zdecydowałem się zamontować mover. Kupiłem automat z Obelinka i sam założyłem łącznie z kabelkologią. Po pierwsze wygoda, po drugie nie musisz szukać pomocy, po trzecie w upalny dzień manewrowanie samemu na wyboistej ścieżce przyprawi cię o mokrą koszulkę, a to będzie dopiero początek wyjazdu. O oszczędzaniu pleców nie wspomnę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.