Jump to content
Dodi

Zasilanie akumulator-samochód-230v

Recommended Posts

Dodi

Czy może ktoś wyjaśnić jaka powinna być poprawna zasada działania ?

1.Załóżmy że w przyczepie jest akumulator to czy powinno być podłączone zasilanie przyczepy z samochodu ? Jeśli tak to na pin 9(stałe) czy pin10 (po włączeniu zapłonu). Czytałem  tu na forum że z pin 9 powinny działać tylko oświetlenie, pompka, spłuczka… a na pin 10 lodówka . Jeszcze sie nie spotkałem z tym żeby instalacja w przyczepie była rozdzielona na zasilanie z pin 9 i 10.

2.czy akumulator w czasie jazdy jest ładowany ?

dla mnie jest to trochę zagmatwane, jak macie to rozwiązane u siebie?

jackvoyager
Posted (edited)

Wprawdzie ja mam 2 wyczki bo angielskie ale w przełożeniu na piny 9 i 10 mam podłączone tak :

Jakikolwiek prąd w kierunku przyczepy płynie tylko i wyłącznie wtedy gdy pracuje silnik w aucie, czyli tylko wtedy pojawia się napięcie na pinie 10 i 9

pin 10 zasila tylko lodówkę .

pin 9 zasila akumulator w przyczepie czyli daje mu ładowanie w czasie jazdy .

Na przewodzie  pin 9, po stronie przyczepy przy akumulatorze założyłem diodę by prąd mógł płynąć tylko w kierunku akumulatora ,to powoduje że gdy wtyczka nie podłączona to nie ma w niej prądu. 

Wszystko w przyczepie co jest zasilane z 12V (oświetlenie, pompki, itp.) bierze zasilanie z akumulatora przyczepy , pod ten akumulator mam podłączony" solar "montowany w przednim oknie na przyssawki który zapewnia ładowanie na postoju  .

I tyle .

Jeśli chodzi o zasadę rozdzielenia  9 i 10 ,ponieważ lodówka ma działać na 12 v tylko w czasie jazdy a nie na postoju ,potrzebuje osobnego podłączenia do auta i to po "stacyjce  " bo inaczej rozładuje akumulator auta gdy się zatrzymamy na jakiś postój.

9 podłączało się stałe 12V by na postoju było zasilanie dla urządzeń zasilanych 12V aby można było z nich korzystać gdy przyczepa nie posiada akumulatora , ale gdy przyczepa ma swój akumulator to to podłączenie nie jest potrzebne , a z pniu 9 podłącza się zasilanie dla akumulatora przyczepy by mógł być ładowany w czasie jazdy , ale można też zostawić sobie stałe 12V i wtedy przyczepa będzie zasilana z akumulatora przyczepy i z akumulatora auta na postoju a w czasie jazdy będzie ładowanie dla akumulatora przyczepy oczywiście gdy wtyczka połączona z autem..

Stałe 12V ma swój minus bo jak padnie bateria w przyczepie to i w aucie , a przy podłączeniu "po stacyjce" zawsze można auto odpalić i doładować akumulator w przyczepie.

Edited by jackvoyager (see edit history)

Dodi

Dziękuje.

u mnie w każdej jednej przyczepie nie było rozdzielenia instalacji na 9 i 10 pin (niemieckie przyczepy). Tym bardziej żeby lodówka chodziła na pin 10 a reszta na 9. 

sam nie wiem już co o tym myśleć 

jackvoyager

Takie rozwiązanie z rozdzieleniem pionów 9/10 , stosuje się gdy nie ma akumulatora w przyczepie i aby gdy już jest , lodówka nie ciągnęła z niego prądu na postoju .

Dlatego podaje się specjalną linią zasilanie do lodówki które zanika po wyłączeniu stacyjki i drugą linią stałe 12V do urządzeń w przyczepie takich jak oświetlenie.

Pewnie w tych przyczepach masz już w środku zastosowane przekaźniki albo coś co rozłączą zasilanie lodówki kiedy zaniknie zasilanie od strony auta,  (gdy wyłączysz stacyjkę) aby ta nie pracowała nadal na postoju ,biorąc zasilanie z akumulatora przyczepy.