Skocz do zawartości

Jazda z lawetą bez uprawnień


Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

Mam do przetransportowania 'pustą' lawetę. Posiadam kategorię B.

Mam do przetransportowania pusta lawetę. Moj samochod 1600 kg, a max dmc to 3500 - wiec czy moge jechac z laweta ktora wazy mniej niz 1900? I wtedy mieszcze sie w tym dmc? Co w momencie zatrzymania przez policje? Bedzie mandat? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, dakings1337 napisał:

Dobry wieczór,

Mam do przetransportowania 'pustą' lawetę. Posiadam kategorię B.

Mam do przetransportowania pusta lawetę. Moj samochod 1600 kg, a max dmc to 3500 - wiec czy moge jechac z laweta ktora wazy mniej niz 1900? I wtedy mieszcze sie w tym dmc? Co w momencie zatrzymania przez policje? Bedzie mandat? 

Jeśli laweta ma DMC 750 kg (mniej niż 1900 kg) to wtedy oczywiście możesz kierować takim zestawem, którego suma DMC obu pojazdów wyniesie maksymalnie 4250 kg (3500 pojazd ciągnący i 750 kg przyczepa). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę, że na takie "cwaniactwo" (a nuż się uda przemknąć np. z lawetą, jeśli wymagane jest E do B lub B-96) od 1.01.2022 jest dodatkowy paragraf - to już nie tylko mandacik (minimum 1500 PLN, więc żadne skamlenie nie pomoże żeby było mniej) plus zakaz dalszej jazdy, ale obowiązkowo orzekany zakaz prowadzenia pojazdów - co wynika z  dodanego § 3 w art. 94 kodeksu wykroczeń - i nie ma przeszkód żeby był to np. zakaz prowwadzenia wszelkich pojazdów w ruchu lądowym:

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czyś napisał:

Przypomnę, że na takie "cwaniactwo" (a nuż się uda przemknąć np. z lawetą, jeśli wymagane jest E do B lub B-96) od 1.01.2022 jest dodatkowy paragraf - to już nie tylko mandacik (minimum 1500 PLN, więc żadne skamlenie nie pomoże żeby było mniej) plus zakaz dalszej jazdy, ale obowiązkowo orzekany zakaz prowadzenia pojazdów - co wynika z  dodanego § 3 w art. 94 kodeksu wykroczeń - i nie ma przeszkód żeby był to np. zakaz prowwadzenia wszelkich pojazdów w ruchu lądowym:

Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych.

§ 1a. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

To się nigdy nie opłacało moim zdaniem ale teraz jazda bez uprawnień to już wyjątkowo kiepski interes. :laugh: później ewentualne niestosowanie się do zakazu to już przestępstwo ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa, do tej pory był symboliczny mandacik, a teraz to i drogawo, i obligatoryjnie sprawa w sądzie, i obligatoryjny zakaz, po którym nawet na rower można nie wsiąść przez parę miesięcy.

W zasadzie koniec tematów typu "Mam kat. B i DMC zestawu 3510, co mi moga zrobić, bo w zasadzie mogą mi nagwizdać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedź prosto i tylko prosto  do celu.  Przez pola i lasy, ma być prosto . Raz ,że szybciej dojedziesz a dwa to na polu nie stoją  więc ryzyko wpadki  mniejsze :)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, chris_66 napisał:

780479908_jeli.jpg.e74e011cdbcb6d8f30e92b9569654a44.jpg

Nie no, zrobiłeś mi dzień :D

Wydrukowałem i włożyłem do portfela... Teraz będę to okazywał Żonie, Policji itp...  :D

Dzięki!!!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.