Skocz do zawartości

Hobby 460 instalacja FV

Kogut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Pogoda zaczyna sprzyjać pracom na dworze więc powoli zbieram graty do montażu zestawu fotowoltaicznego.

Regulator Tracer 3210An + Panel 330W + Akumulator 100Ah AGM

Instalacja będzie wpięta do akumulatora z pominięciem elektrobloku.

Zastanawiam się gdzie zamontować regulator? najlepiej było by zamontować w szefie, ale gdy działa ogrzewanie jest tam dość wysoka temperatura czy to nie zaszkodzi regulatorowi ?

Kolejne miejsce to nad panelem, jeżeli ma ktoś lepsze rozwiązanie będę wdzięczny za sugestie, kolejna sprawa to dach, czy posiada ktoś wiedzę na temat przewodów/listew ukrytych w dachu w modelu 460UFe ?? nie chciałbym się wwiercić w jakąś instalację lub wzmocnienie.

IMG_20220330_125344_resized_20220330_011141968.jpg

IMG_20220330_125651_resized_20220330_011141616.jpg

1 godzinę temu, Kogut napisał:

Instalacja będzie wpięta do akumulatora z pominięciem elektrobloku.

Zastanawiam się gdzie zamontować regulator? najlepiej było by zamontować w szefie, ale gdy działa ogrzewanie jest tam dość wysoka temperatura czy to nie zaszkodzi regulatorowi ?

Kolejne miejsce to nad panelem, jeżeli ma ktoś lepsze rozwiązanie będę wdzięczny za sugestie, kolejna sprawa to dach, czy posiada ktoś wiedzę na temat przewodów/listew ukrytych w dachu w modelu 460UFe ?? nie chciałbym się wwiercić w jakąś instalację lub wzmocnienie.

A czemu pomijasz energoblok? Akurat mam identyczny i bardzo łatwo się wpiąć robiąc ręczny lub automatyczny przełącznik między 12V z haka a 12V z akumulatora.

Ja mam regulator w szafie, na górze i wg mnie jest ok, nic się nie grzeje za bardzo. 

Bo nie widzę takiej potrzeby, aku w przyczepie będę miał non stop naładowany, mam małe zapotrzebowanie na 12V, więc nawet w czasie jazdy będę mógł z niego korzystać do zasilenia Lodówki.

Zastanawiam się czy nie za duży zestaw względem akumulatora, ale nie chcę większego bo jest za ciężki.

Możesz pokazać w którym miejscu przewierciłeś się przez dach? miałeś jakieś plany dachu? jaki masz zestaw FV.

Skoro masz w szafie to czy dokładałeś wyświetlacz zewnętrzny ?

Nie mam fotek ze środka, ale masz dach. Kable wychodzą przy prawej ścianie szafy. Zastanów się, czy nie zrobić od razu pstryczka tak jak pisałem. To zajmie 5 minut, a będziesz miał z głowy. Wyświetlacza nie montowałem, bo mam Victron z BT. Panele mam 2 x 100w i LiFePo4 80ah. Działa jak marzenie i jest mega lekki. Ładuje tylko przez panele. 

788908E1-41B8-4778-B228-B1BB2B7F1917.jpeg

Obecnie mam zgrzyt, ponieważ kolega skutecznie zniechęcił mnie do mojego zestawu, polecił mi Tracera 2210 (lub Volta 20A)+panel max 260 (którego nigdzie nie mogę znaleźć).

Mój wspomniany zestaw był z przeznaczeniem na rozbudowę (drugi aku 100ah) w późniejszym czasie, ale do tego czasu mógłbym aku dojechać.

Dobrze, że nie zacząłem kleić swojego panela więc szukam nowego zestawu :(

W dniu 30.03.2022 o 18:35, Kogut napisał:

Bo nie widzę takiej potrzeby, aku w przyczepie będę miał non stop naładowany, mam małe zapotrzebowanie na 12V, więc nawet w czasie jazdy będę mógł z niego korzystać do zasilenia Lodówki.

Złe podejście. W czasie jazdy lodówka na 12V tylko z alternatora.

Zastanawiam się czy nie za duży zestaw względem akumulatora, ale nie chcę większego bo jest za ciężki.

Akumulator dobierasz do zapotrzebowania a potem do tego dobierasz regulator i panel ;) 

W dniu 1.04.2022 o 11:55, Kogut napisał:

Mój wspomniany zestaw był z przeznaczeniem na rozbudowę (drugi aku 100ah) w późniejszym czasie, ale do tego czasu mógłbym aku dojechać.

Jakie Ty masz zapotrzebowanie, skoro chcesz mieć 2x100ah? Jeżeli tak chciałbyś zrobić, to możesz kupić regulator ładowania Victron'a, który choć jest drogi, to pozwala graniczyć ładowanie akumulatora. 

mam małe zapotrzebowanie na 12V

To przeczy wielkości instalacji, którą planujesz. Rozpisz, co potrzebujesz i ile czasu.

W dniu 30.03.2022 o 13:39, Kogut napisał:

kolejna sprawa to dach, czy posiada ktoś wiedzę na temat przewodów/listew ukrytych w dachu w modelu 460UFe ??

Było opisywane na forum. Wiercisz małą dziurkę od środka (nie na wylot) i śrubokrętem sprawdzasz, czy wokół nie ma listwy wzmacniającej. W dachu standardowo nie ma przewodów.

Moje wiercenie w dachu.

Cześć 

OK, co do wpięcia do elektro bloku to jeszcze przemyślę, choć pewnie zrobię jak piszecie.:huh:

W poprzednich przyczepach miałem regulator o mocy 10A i aku 75ah i wystarczało mi to w zupełności, no ale synek dorasta i zaczęły się bajki, a pewnie niedługo gry <_<

W planach przed pandemicznych mieliśmy wyjazd do Cro, no ale przyszła Chińska zaraza ! i jak by mało tego było, to teraz Pie.....ny Putin!  plany pozostały i mamy chęć je zrealizować, tylko nie wiem jak mój planowany urlop, więc chciałem przygotować instalację pod rozbudowę na zagraniczny wyjazd jak się uda, a jak nie to pozostanie Bałtyk.

Wiem, że Victron posiada funkcję ograniczenia ładowania, ale tyle się oczytałem o nim, że odpuściłem. Na Tracera nigdy nie narzekałem, poza tym to chyba najczęściej montowany regulator.  

Dzięki za podpowiedź co do wiercenia, też tak zrobię tylko czemu taką rurę wklejałeś ? :huh: 

Udało mi się zakupić panel 255W i regulator Tracer 20A, miałem montować w week ale nie wiem czy mi pogoda pozwoli.

Jednak chciałbym zamontować regulator nad panelem, ale w poprzednich instalacjach denerwowały mnie wystające przewody wchodzące do regulatora, czy ma ktoś jakiś sposób (zaślepkę) aby ukryć schludnie przewody ?

13 godzin temu, Kogut napisał:

Na Tracera nigdy nie narzekałem, poza tym to chyba najczęściej montowany regulator.

Też mam Tracer'a i jest OK, ale nim nie ograniczysz prądu ładowania (testowali na forum), więc akumulator będzie ładowany max 15A, co przekłada się na akumulator rzędu 150Ah, by był ładowany prądem 10-cio godzinnym. Na na Twoim miejscu, jakby fundusze mnie nie ograniczały, wziąłbym jakiś LiFePo4 ;) 

czemu taką rurę wklejałeś ? :huh:

Bo przewody by się obcierały na krawędziach wyciętego otworu i z czasem mogły by się przeciąć/zewrzeć. Dodatkowo ewentualna nieszczelność spowoduje, że woda wleci mi do środka przyczepy zamiast wsiąkać w dach.

14 godzin temu, Kogut napisał:

w poprzednich instalacjach denerwowały mnie wystające przewody wchodzące do regulatora, czy ma ktoś jakiś sposób (zaślepkę) aby ukryć schludnie przewody ?

A korytka:

20180404_214411.jpg

W dniu 8.04.2022 o 10:50, lbuster napisał:

LiFePo4

Akumulator za taką kasę :huh:

W dniu 8.04.2022 o 10:50, lbuster napisał:

Bo przewody by się obcierały na krawędziach wyciętego otworu...

U siebie otwory zabezpieczyłem gumowymi osłonkami

IMG_20220409_143440_resized_20220409_063454959.thumb.jpg.3ffe74ff893f33261300f6b5169dcd72.jpg

Wszystkie uchwyty panelu i przejściówki od spodu oraz dach w miejscu klejenia, przetarłem papierem ściernym, odtłuściłem i zagruntowałem primerem, a następnie przykleiłem klejem do szyb. Poprzednio też tak robiłem i panel trzyma jak .... ;)

IMG_20220409_143603_resized_20220409_063454615.thumb.jpg.a76d74af6afb0d46c79e90f3c27d23ab.jpg

Dzięki za podpowiedź z wiertełkiem u mnie tak wyszło.

IMG_20220409_181627_resized_20220409_063454317.thumb.jpg.64ac4425ae14cf7b346410d4c448f2f5.jpg

Przewody z aku poprowadziłem pod progiem no i niestety regulator w szafie :(

W dniu 7.04.2022 o 20:40, Kogut napisał:

... denerwowały mnie wystające przewody wchodzące do regulatora ...

Miałem na myśli te przewody, które wchodzą Do regulatora od spodu, tam gdzie się je przykręca.

A efekt dzisiejszych prac przedstawia się następująco :D

IMG_20220409_181711_resized_20220409_063453000.thumb.jpg.99401c11a11b1f056c6dbdef7987233c.jpg

Jutro C. D., niedziela handlowa więc jadę po brakujące graty do mojej instalacji.

W dniu 9.04.2022 o 19:01, Kogut napisał:

U siebie otwory zabezpieczyłem gumowymi osłonkami

Na obtarcia fajne zabezpieczenie - podoba mi się. Gorzej z ewentualnymi nieszczelnościami, bo nie wiem, czy te gumki będą na tyle szczelne, że przepuszczą wodę do szafy zamiast wsiąkania w drewniany dach.

następnie przykleiłem klejem do szyb. Poprzednio też tak robiłem i panel trzyma jak .... ;)

Jesteś pewien, że to będzie szczelne i wytrzymałe przez wiele lat eksploatacji? Ja bym to kontrolował dość często, bo latający panel może ...

Miałem na myśli te przewody, które wchodzą Do regulatora od spodu, tam gdzie się je przykręca.

No zaginasz je do środka i wszystkie razem w korytko ;)  Kilka centymetrów będzie widać, ale reszta schowana.

A efekt dzisiejszych prac przedstawia się następująco :D

Bardzo ładnie z jednym ale... Zalecają, by panel był wzdłuż w kierunku jazdy a jak nie, to jakieś owiewki przed panelem, bo chyba Ci się inaczej nie zmieści.

Zobacz poniższy post, warto poczytać cały wątek - szczególnie w Twoim przypadku ;) 

https://forum.karawaning.pl/topic/19000-ogniwo-fotowoltaiczne-solar-montaż-witus/?do=findComment&comment=415775

No i na koniec przymocuj odpowiednio przewody na dachu.

Nie ma możliwości jakiejkolwiek nieszczelności, przejściówka jest cała przyklejona na klej i nie ma takiej siły aby to wyrwać, skoro szyba samochodowa się trzyma to tym bardziej panel na sześciu uchwytach.

Panel przyklejony na sześciu uchwytach ;) nie odleci.

finalnie tak wyszło :

IMG_20220411_200842_resized_20220411_081150383.thumb.jpg.cb1658afb8327ec9f73e99153d28e4d1.jpg

Założyłem bezpiecznik w obudowie przy akumulatorze do regulatora (obecnie 30A).

Przy regulatorze 20A jaki mam założyć ???

(plątanina oraz brak oczek przy aku na przewodach, ograne jutro)

IMG_20220411_200817_resized_20220411_081150760.thumb.jpg.4acf43063f291c643d53008e29c58c33.jpg

Nie ma możliwości jakiejkolwiek nieszczelności, przejściówka jest cała przyklejona na klej i nie ma takiej siły aby to wyrwać, skoro szyba samochodowa się trzyma to tym bardziej panel na sześciu uchwytach.
Panel przyklejony na sześciu uchwytach  nie odleci.
finalnie tak wyszło :

Szyba samochodowa przede wszystkim jest dociskana przez pęd powietrza. Na solar działają dużo większe siły i w przypadku kiedy będzie nieprawidłowo przyklejony to zwyczajnie odpadnie. I mam nadzieję, że nie przyklejałeś go na klej do szyb.

Nie ma możliwości jakiejkolwiek nieszczelności

Życzę Ci tego. Ale pamiętaj, że są jeszcze dławiki, którym to ja nie ufam (mimo, że są do tego przeznaczone).

Panel przyklejony na sześciu uchwytach ;) nie odleci.

Skoro postanowiłeś, to ja Cię tylko ponownie proszę - kontroluj to często. W szczególności przednie łapy, bo jak Ci przód poderwie, to pozamiatane. Tak jak Jacek napisał, to nie jest zweryfikowana technologia klejenia a siły działające na panel są zupełnie inne niż na szybę. Dodatkowo Ty masz boczne ustawienie do wiatru - przemyśl owiewki.

finalnie tak wyszło :

Podoba mi się :ok:

Przy regulatorze 20A jaki mam założyć ???

Ja założyłem 20A na wyjściu na odbiorniki. Zakładałem, że nigdy nie będę się zbliżał do 20A, więc tyle wystarczy. Natomiast jak Ty planujesz pobór prądu na granicy 20A (niezalecana praca na max wartościach), to wtedy może Ci się przepalać bezpiecznik.

(plątanina oraz brak oczek przy aku na przewodach, ograne jutro)

:ok:

Mam nadzieję, że wszystkie przewody wychodzące z klemy "plusowej" mają bezpiecznik (w bliskiej odległości od klemy), bo na zdjęciu tego nie widzę :( 

Jak będziesz grzał piecem, to kontroluj temperaturę w szafie.

Na pewno będę kontrolował, wcześniejsze panele też tak kleiłem i wszystko OK. Pierwsza próba będzie na majówkę :D

2 godziny temu, lbuster napisał:

Jak będziesz grzał piecem, to kontroluj temperaturę w szafie.

I dlatego chciałem regulator nad panelem sterującym ale najwyżej zamontuje tam sobie dod. panel z regulatora.

Idąc za podpowiedziami postanowiłem wykonać lekką modyfikację mojego montażu panela i wykonałem mały spojler aby poprawić bezpieczeństwo ewentualnego jego podwiania.

IMG_20220415_133828_resized_20220415_014122341.thumb.jpg.c224cf0d149e12b4d749c4d1eb16809e.jpg

Jest to wstępna przymiarka i chciałbym zasięgnąć Waszej opinii przed ostatecznym przyklejeniem go.

Jakieś sugestie ??