Skocz do zawartości

Podłączenie przetwornicy pod główne wejście 230w


ForestGump91

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, filipert napisał:

A jak zasilisz urządzenia 12V bez elektrobloku?

Prosto z akumulatora przykrece przewody do klem, mam tak zamontowane 2 zapalniczki w motocyklu i działa tak już to parę ładnych lat tu jest zasada identyczna. 

Na każdym podłączeniu dodatkowo zastosuje bezpiecznik taki jak na zdjęciu.

Chyba że masz jakiś inny pomysł to chętnie wysłucham ;)

 

IMG_20220401_210100.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

OK, czyli pomimo podłączenia do prądu na kempingu, Ty nadal będziesz używał akumulatora. Co jak się wyczerpie?

Co będziesz zasilał 12V a co 230V?

Elektroblok w bezpieczny sposób zmienia 230V na 12V, separuje i rozdziela na poszczególne obwody. W momencie podłączenia 230V, odłącza akumulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, filipert napisał:

OK, czyli pomimo podłączenia do prądu na kempingu, Ty nadal będziesz używał akumulatora. Co jak się wyczerpie?

Nie nie będę używał akumulatora po prostu nie będę używał zapalniczek tylko telefon już będę ładował z kontaktu gdzie będzie płynął prąd z pola kempingowego. 

8 minut temu, ForestGump91 napisał:

 

 

3 godziny temu, filipert napisał:

Co będziesz zasilał 12V a co 230V?

Na 12v

-światło ( pasek led ok 1mb)

-Ładowanie telefonów ewentualnie laptopa

-lodówka turystyczna 

-pompka do wody 

Na 230v 

- napewno telewizor i dekoder (50w)

-Opcjonalnie 2 żarówki (po 5w każda) 

 

Edytowane przez ForestGump91 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, ForestGump91 napisał:

Nie nie będę używał akumulatora po prostu nie będę używał zapalniczek tylko telefon już będę ładował z kontaktu gdzie będzie płynął prąd z pola kempingowego. 

 

Na 12v

-światło ( pasek led ok 1mb)

-Ładowanie telefonów ewentualnie laptopa

-lodówka turystyczna 

-pompka do wody 

Na 230v 

- napewno telewizor i dekoder (50w)

-Opcjonalnie 2 żarówki (po 5w każda) 

 

Wyróżniłem to co mi się nie zgadza.

Jak zamierzasz z 12V laptopa i lodówkę zasilić bez akumulatora?

Pompka wody i światło rozumiem, że będą na stałe wisiały na akumulatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, filipert napisał:

Wyróżniłem to co mi się nie zgadza.

Jak zamierzasz z 12V laptopa i lodówkę zasilić bez akumulatora?

Pompka wody i światło rozumiem, że będą na stałe wisiały na akumulatorze?

Tak woda i pompka będą na stałe, nie będzie akumulatora to nie będę używał laptopa i lodówki ;) laptop to nie konieczność na wakacjach a lodówka 12v jest tylko jako dodatkowa bo w kempingu jest jeszcze jedna na gaz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, ForestGump91 napisał:

Tak woda i pompka będą na stałe, nie będzie akumulatora to nie będę używał laptopa i lodówki ;) laptop to nie konieczność na wakacjach a lodówka 12v jest tylko jako dodatkowa bo w kempingu jest jeszcze jedna na gaz 

OK, no to się wyjaśnia.

Czyli przetwornica jest Ci potrzebna w zasadzie do TV.

Pomyśl zatem, czy nie lepiej zamiast w przetwornicę, zainwestować w TV na 12V i ładowarkę automatyczną 230V/12V, cenowo podobnie wyjdzie (chyba, że nie masz TV na 230, to taniej) a zawsze to będzie jeden system i zawsze aku doładowany i bez stresu odpalisz czasem laptopa na wakacjach (a jak kilka dni będzie padać, to czasem może się przydać ;)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, filipert napisał:

OK, no to się wyjaśnia.

Czyli przetwornica jest Ci potrzebna w zasadzie do TV.

Pomyśl zatem, czy nie lepiej zamiast w przetwornicę, zainwestować w TV na 12V i ładowarkę automatyczną 230V/12V, cenowo podobnie wyjdzie (chyba, że nie masz TV na 230, to taniej) a zawsze to będzie jeden system i zawsze aku doładowany i bez stresu odpalisz czasem laptopa na wakacjach (a jak kilka dni będzie padać, to czasem może się przydać ;)).

Tak tak, przetwornica jest tylko do tv, telewizor już mam swój od kilku lat dokupiłem tylko dekoder. Co do przetwornicy też już kupiłem i kosztowała niecałe 300zl (czysty sinus) a tv na 12v to koszt z tego co patrzyłem ponad 400zl i używałbym go kilka razy do roku tylko na wakacjach więc stwierdziłem że wydatek bez sensu. 

Przetwornice natomiast zawsze będę miał w pogotowiu jak nie będę miał prądu w domu to podłącze pod nią piec CO więc stwierdziłem że tak wyjdzie korzystniej ;)

Co do systemu aby to wszystko działało na 12v w pełni się z tobą zgadzam czytałem już trochę o tym w internecie że tak jest najkorzystniej. 

Godzinę temu, filipert napisał:

Pomyśl zatem, czy nie lepiej zamiast w przetwornicę, zainwestować w TV na 12V i ładowarkę automatyczną 

Może się myle :) ale odnoszę wrażenie z twojej wypowiedzi że przetwornica to zło :) wiadomo że lepiej wszytko na 12v bo tak lepiej i oszczędniej dla Aku ale przetwornica znów tak dużo prądu nie pobiera z tego co kontaktowałem się z producentem to zużywa od 10-15w w spoczynku co nie zmienia faktu że tv będę oglądał tylko wieczorem i trochę od rana a pozostaly czas nie ma mnie w kempingu więc zdąży się naładować przez panele. A w nocy będzie przetwornica wyłączona bo po co ma chodzić więc pobór prądu jest zerowy ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2022 o 04:09, ForestGump91 napisał:

Witam! Szukałem na forum oraz u wujka google lecz odpowiedzi nie znalazłem. 

Czy jest możliwość podłączenia przetwornicy bezpośrednio do głównego wejścia tego zewnętrznego na 230w ? 

Wiadomo że instalacja standardowa czyli Panele- regulator - akumulator- przetwornica i wtedy ten prąd przekazać na te główną wtyczkę kempingu.

Ja tak miałem zrobione, najpierw automatycznym przełączniku Przetwornica-Siec  jak się posuł zrobiłem na ręcznym przełączniku siec-agregat
od 20:28 minuty

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, ForestGump91 napisał:

Może się myle :) ale odnoszę wrażenie z twojej wypowiedzi że przetwornica to zło :) wiadomo że lepiej wszytko na 12v bo tak lepiej i oszczędniej dla Aku ale przetwornica znów tak dużo prądu nie pobiera z tego co kontaktowałem się z producentem to zużywa od 10-15w w spoczynku co nie zmienia faktu że tv będę oglądał tylko wieczorem i trochę od rana a pozostaly czas nie ma mnie w kempingu więc zdąży się naładować przez panele. A w nocy będzie przetwornica wyłączona bo po co ma chodzić więc pobór prądu jest zerowy ? 

Nie twierdzę, że przetwornica to zło :)

Zgadzam się, że czasem po prostu pasuje i jest wygodniej użyć manele na 230V, sam o tym myślę ale u mnie przetwornica będzie jeszcze pełnić dodatkowe funkcje i może nawet czasem wodę zagrzeje zanim się dorobię gazowego bojlera.

Mimo wszystko namawiam do dołożenia do systemu ładowarki. W sklepie na J albo na L sa fajne niedrogie sprzęty (poszukaj opinii na forum).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, filipert napisał:

Mimo wszystko namawiam do dołożenia do systemu ładowarki. W sklepie na J albo na L sa fajne niedrogie sprzęty (poszukaj opinii na forum).

Widziałem w niektórych projektach instalacji ładowarkę, ale w jakim celu ją cię montuje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, ForestGump91 napisał:

Widziałem w niektórych projektach instalacji ładowarkę, ale w jakim celu ją cię montuje? 

Aby ładowała akumulator jak podpinasz się pod 230... to chyba oczywiste.

U Ciebie szczególnie przydatne, bez elektrobloku który by sterował 12V. No i i tak potrzebujesz ładowarki aby w okresach bez słońca utrzymać akumulator w dobrej kondycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, filipert napisał:

Aby ładowała akumulator jak podpinasz się pod 230... to chyba oczywiste.

Ładowarkę już mam i będę ją woził i tak ze sobą ale przecież mogę ją podłączyć ja bezpośrednio z pola i w ten sposób omijam całą instalację kempingu więc kłopotu żadnego nie ma.

A panele które będę zakładał mają na celu aby być samowystarczalnym pod względem energii jeśli po pierwszym wyjeździe tego prądu mi wystarczy to przemyśle czy w ogóle ją zabierać.

Edytowane przez ForestGump91 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ForestGump91 napisał:

Ładowarkę już mam i będę ją woził i tak ze sobą ale przecież mogę ją podłączyć ja bezpośrednio z pola i w ten sposób omijam całą instalację kempingu więc kłopotu żadnego nie ma.

A panele które będę zakładał mają na celu aby być samowystarczalnym pod względem energii jeśli po pierwszym wyjeździe tego prądu mi wystarczy to przemyśle czy w ogóle ją zabierać.

Można i tak, ładowarka to koszt kilkudziesięciu zł, więc jak dla mnie niewiele aby mieć w pełni automatyczny system dbający aby nie zabrakło prądu w akumulatorze. Tu nawet nie chodzi o to, że może zabraknąć, ale o żywotność akumulatora który nie lubi być niedoładowany. Jak przyczepy używasz  głównie latem, to przy Twojej mocy PV nie powinno być problemu :ok:

Chyba że przyczepę trzymasz pod jakimś zadaszeniem, wtedy, jak i zimą, trzeba dodatkowo popieścić aku 230V :)

Pamiętaj, że wyjazd wyjazdowi nie równy. Trafisz na kilka dni deszczu i panele nawet na światło nie doładują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, filipert napisał:

Chyba że przyczepę trzymasz pod jakimś zadaszeniem, wtedy, jak i zimą, trzeba dodatkowo popieścić aku 230V :)

Pamiętaj, że wyjazd wyjazdowi nie równy. Trafisz na kilka dni deszczu i panele nawet na światło nie doładują. 

Zgadzam się z tobą, zimą Aku i tak wyciągam i ładuje raz na jakiś czas. 

A co do wyjazdów to planować można ;) wiele razy już też jechałem w pewną pogodę a namiot rozstawialem w deszczu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, ForestGump91 napisał:

Zgadzam się z tobą, zimą Aku i tak wyciągam i ładuje raz na jakiś czas. ?

To nie chodzi o zimę a o regularne użytkowanie. Aku powinieneś doładowywać do końca i nie przerywać procesu ładowania. Czyli w zamian za oszczędności na ładowarce zwyczajnie skrócisz żywot swojego aku. Dlatego ja bym podłączył ładowarkę na stałe aby nie musieć kombinować z jakimiś podłączeniami i o czymś nie zapomnieć. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.