Skocz do zawartości

Czy to naprawdę koniec z przelicznikiem 1/33???


Rekomendowane odpowiedzi

Piekło zamarzło! W przedstawionym projekcie zmian warunków technicznych pojazdów wykreślili przelicznik 1/33!!!!

 

Hamulce

 

W § 14 w ust. 7 dokonano zmiany przepisu dotyczącego wymagania dla układu hamulcowego w przyczepie. Zgodnie z projektowanym przepisem w przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.”.

W obecnym brzmieniu przepisów rozporządzenia dopuszcza się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) w przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd, którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy. Warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.

Mając na uwadze, iż w krajach UE brak jest wymagania w zakresie dopuszczalnej masy całkowitej wynoszącej nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy oraz biorąc pod uwagę zapisy Regulaminu nr 13 ONZ dotyczącego homologacji pojazdów kategorii M, N i O w zakresie hamowania, zasadna jest rezygnacja z takiego wymagania.

 

Za: https://www.patronat.pl/11282,pl,Projekt-zmian-m-in-w-zakresie-zmian-konstrukcyjnych-pojazdow.html

 

A tutaj sam projekt zmian opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//521/12357901/12863410/12863411/dokument547618.pdf

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie, a tak z ciekawości bo nie za bardzo jestem w temacie kiedy to wejdzie w życie w Polsce?
Na razie projekt zmian jest opiniowany. Tu widać całą ścieżkę:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12357901/katalog/12863410#12863410
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Commander i tu sie z Tobą zgadzam . Targałem  takim  autkiem Detlefsa z tym ze mial dmc 1200 przy  osiemdziesiątce na liczniku ta przyczepa robiła z tym autkiem  to co chciała szczególnie wtedy gdy sie wyprzedzało tira

sory 1300 miał Detlefs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 26.03.2022 o 20:44, Commander napisał:

No to będą Cee'd y tachać 1500 kg i będzie się działo....

Wiesz, DMC przyczepy mało mówi, ile przyczepa waży. Tak więc to było trochę sztuczne ograniczenie.

Zresztą producent samochodu lepiej wie, ile konkretny model z konkretnym silnikiem i z konkretnymi masami (MR i DMC) może ciągnąć niż ustawodawca wrzucając wszystkie auta do jednego wora.

W dniu 26.03.2022 o 21:41, Irek S napisał:

Targałem  takim  autkiem Detlefsa z tym ze mial dmc 1200 przy  osiemdziesiątce na liczniku ta przyczepa robiła z tym autkiem  to co chciała szczególnie wtedy gdy sie wyprzedzało tira

A może była źle załadowana? No i przy prędkości 80km/h wyprzedzałeś tira?

Śmiem twierdzić, że każdy prawidłowo załadowany i dopuszczony przepisami zestaw, będzie się dobrze prowadził przy 80 km/h. Powyżej to już łamanie przepisów i potrzeba większej różnicy mas między holownikiem a przyczepą, by było to stabilne i "bezpieczne".

 

@jacek00 - masz u mnie duuuuże piwo za dobrą wiadomość :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lbuster napisał:

Śmiem twierdzić, że każdy prawidłowo załadowany i dopuszczony przepisami zestaw, będzie się dobrze prowadził przy 80 km/h. Powyżej to już łamanie przepisów i potrzeba większej różnicy mas między holownikiem a przyczepą, by było to stabilne i "bezpieczne".

A ja powiem tyle, że mi się ciągnie o wiele lepiej Knausa, który ma DMC 1600 kg niż Adrię, która miała DMC 1300 kg. Zestaw z Knausem jest dużo mniej podatny na jakieś podmuchy wiatru, czy turbulencje z tirów. Z Adrią jazda za tirem nie była niczym przyjemnym.

Cytat

@jacek00 - masz u mnie duuuuże piwo za dobrą wiadomość :ok:

Spoko, jak wywalą ten przelicznik to możemy się napić, jak nie wywalą to też ;) 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, lbuster napisał:

Wiesz, DMC przyczepy mało mówi, ile przyczepa waży.

Dokładnie, bo ile waży to ogranicza jedynie wyobraźnia pakującego ? no cyganie to potrafią pół domu zapakować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.