Skocz do zawartości

Zardzewiała kula haka


Wojtek N

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

niedawno kupiłem samochód - z oryginalnym, fabrycznie montowanym hakiem. Niestety, przy zakupie nie zwróciłem uwagi na jego stan - jest zardzewiały. Posiadam przyczepę, która ma zaczep ze stabilizatorem jazdy.

Poradźcie, co z tym hakiem zrobić? Czy będzie stanowił problem dla zaczepu przyczepy?

 

Pozdrawiam,

Wojtek

img_20220301_122947.jpg

img_20220301_122952.jpg

img_20220301_123002.jpg

img_20220301_123010.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Oczyścić papierem ściernym o gramaturze zgodnej z tą jaką wpisał producent stabilizatora do instrukcji użytkowania :yes:.
 

1 minutę temu, Marek4791 napisał:

Wyczyść papierem ściernym, pomaluj czarnym sprajem jak cię to razi, będzie dobrze.

Kula przy stabilizatorze ma być "goła" bez farby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji tego że w nowym aucie nie mogę używać kapturka na hak, kupiłem coś takiego:
https://www.forch.pl/chemia-warsztatowa/srodki-do-pielegnacji-pojazdu/ochrona-hamulcow-kol-oraz-komory-silnika/spray-ochronny-do-tarcz-hamulcowych-p321
tyle że jeszcze nie mogę powiedzieć czy działa :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorzej jeśli zostaną wżery. Trzeba będzie więcej zebrać, a to już może być problematyczne ze względu na minimalne wymiary kuli. 

Zacznij po prosty szlifować papierem. Możesz zacząć od grubszego, np. 120-180, żeby się nie "zajeździć", tylko potem pamiętaj, że trzeba drobnym usunąć wszystkie rysy powstałe po grubszym.  Najlepiej stopniować do coraz drobniejszego. Ja kończyłem na gradacji 2000, ale to bardziej już w ramach zabawy.

Warto też zmierzyć średnicę kuli. 

50h13 to jest 50mm, +0, -0,39

20210414_194047.jpg.8ac1fe34e4f54e8fbc1df889886929ac.jpg

image.png.2ab9f262fd8e41d9be1cd21d3365020e.png

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tomii napisał:

Z racji tego że w nowym aucie nie mogę używać kapturka na hak, kupiłem coś takiego:
https://www.forch.pl/chemia-warsztatowa/srodki-do-pielegnacji-pojazdu/ochrona-hamulcow-kol-oraz-komory-silnika/spray-ochronny-do-tarcz-hamulcowych-p321
tyle że jeszcze nie mogę powiedzieć czy działa :skromny:

Masz chowany hak pod podłogą? U mnie był z fabrycznym kapturkiem, w którym zbierała się woda. Kula po zimie wyglądała tragicznie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacek00 napisał:

Masz chowany hak pod podłogą? U mnie był z fabrycznym kapturkiem, w którym zbierała się woda. Kula po zimie wyglądała tragicznie 

Tak - mam chowany pod podłogą. Nawet nie myślę o kapturku, dlatego kupiłem ten sprej. Tylko jeszcze jakoś nie było czasu użyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wojtek N napisał:

Witam,

niedawno kupiłem samochód - z oryginalnym, fabrycznie montowanym hakiem. Niestety, przy zakupie nie zwróciłem uwagi na jego stan - jest zardzewiały. Posiadam przyczepę, która ma zaczep ze stabilizatorem jazdy.

Poradźcie, co z tym hakiem zrobić? Czy będzie stanowił problem dla zaczepu przyczepy?

 

Pozdrawiam,

Wojtek

img_20220301_122947.jpg

img_20220301_122952.jpg

img_20220301_123002.jpg

img_20220301_123010.jpg

Ta kula haka jest do wymiany. 

Długo nie używana ale są wżery.  Jestem za tym, aby ogólnie, kule haka holowniczego, popryskać sprayem ochronnym a w momencie użycia obmyć benzyną. Przynajmniej ja tak robię i zalecam moim klientom. Można stosować osłonę kuli haka.

 

osłona kuli haka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Helmut napisał:

Można stosować osłonę kuli haka.

 

osłona kuli haka.jpg

Przy tym haku, chowanym pod podłogą abolutnie nie wolno stosować kapturka ochronnego. Po schowaniu haka, kapturek będzie do góry nogami i będzie się w nim zbierać woda. Efekt będzie taki jak na zdjęciu powyżej właśnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tomii napisał:

Oczyścić papierem ściernym o gramaturze zgodnej z tą jaką wpisał producent stabilizatora do instrukcji użytkowania :yes:.
 

Kula przy stabilizatorze ma być "goła" bez farby. 

Ale fabrycznie jest pomalowana - przyznać się kto czyścił?

Aha, są wyjątki co do smarowania - zaczep bez stabilizacji.

Edytowane przez Marek4791 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Marek4791 napisał:

Ale fabrycznie jest pomalowana - przyznać się kto czyścił?

Każdy kto miał pojęcie o zasadzie działania stabilizatora i przeczytał instrukcję :rolleyes:. Jako że 2 pierwsze przyczepy kempingowe miałem bez stabilizatora i dokupowałem w drugiej przyczepie fabrycznie nowy stabilizator, to o potrzebie wyczyszczenia wiedziałem. Zresztą to był często poruszany temat tu na forum i większość aktywnej społeczności była świadoma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale fabrycznie jest pomalowana - przyznać się kto czyścił?
Aha, są wyjątki co do smarowania - zaczep bez stabilizacji.
Jeśli masz zaczep ze stabilizatorem to wyczyszczenie kulki to obowiązek. W przeciwnym wypadku farbę zedrze za Ciebie stabilizator, a resztki farby zostaną na okładzinach.

Natomiast jak ktoś jeździ z przyczepą bez stabilizatora to zdzierać farby nie trzeba. Wtedy tylko smar.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.