Skocz do zawartości

Dopasowanie fotowoltaiki

Terefere21

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Dostałem dwa panele o zbliżonych parametrach do tych z tej oferty:

panele

I muszę do tego dokupić całą resztę osprzętu.

Zastanawiam się na takim regulatorem:

regulator

Przetwornica na 230V:

przetwornica

Panele myślałem połączyć równolegle. Jako bank energii mam jakiś akumulator żelowy 60Ah. Za pomocą przetwornicy chciałem zasilać urządzenia o max mocy około 85W. Czy taki zestaw będzie skonfigurowany prawidłowo? Od paneli do regulatora będzie około 5m przewodu czy 4mm2 będzie wystarczający czy dołożyć do 6mm2?

4 godziny temu, Terefere21 napisał:

Cześć,

Dostałem dwa panele o zbliżonych parametrach do tych z tej oferty:

panele

I muszę do tego dokupić całą resztę osprzętu.

Zastanawiam się na takim regulatorem:

regulator

Przetwornica na 230V:

przetwornica

Panele myślałem połączyć równolegle. Jako bank energii mam jakiś akumulator żelowy 60Ah. 

Ja bym łączył szeregowo aby wykorzystać MPPT (wyższe napięcie). 

Tego regulatora nie znam. Sprawdzone i polecane na forum są Tracery ale to już raz drożej. 

Za pomocą przetwornicy chciałem zasilać urządzenia o max mocy około 85W

Jakie to urządzenia, może warto zrobić je na 12V?

Od paneli do regulatora będzie około 5m przewodu czy 4mm2 będzie wystarczający czy dołożyć do 6mm2?

Przy tym prądzie 4mm spokojnie starczą. 

Instalację taką chciałem zrobić hobbystycznie (lubię majsterkować). Myślałem wykorzystać to jako zasilanie dwóch laptopów (niestety ciągle praca, nawet na urlopie).

Jeśli dobrze rozumiem to lepiej jest uzyskać wyższe napięcie niż prąd posiadając regulator MTTP? 

Na regulator tracera nie chciałbym wydawać pieniędzy bo nie wiem czy w ogóle złapię bakcyla zielonej energii. Jak złapię to na pewno z czasem bym sukcesywnie wymienił regulator a następnie panele. Chwilowo chciałem tylko zmontować takie coś dla "zabawy" tym bardziej że najdroższe elementy mam za darmo.

Edytowane przez Terefere21 (wyświetl historię edycji)

14 godzin temu, Marek4791 napisał:

Jeżeli takie same 2 panele to szeregowo, jeżeli różne, to równolegle.

Ale jak mamy MPPT w regulatorze, to lepiej jak dostanie większe napięcie. Zresztą trzeba spojrzeć do karty technicznej regulatora i wszystko się wyjaśni.

5 minut temu, filipert napisał:

Ale jak mamy MPPT w regulatorze, to lepiej jak dostanie większe napięcie. Zresztą trzeba spojrzeć do karty technicznej regulatora i wszystko się wyjaśni.

MPPT nie ma nic wspólnego z zasadą łączenia paneli różnych od siebie - patrz dopasowanie prądowo-napięciowe.

1 minutę temu, Marek4791 napisał:

MPPT nie ma nic wspólnego z zasadą łączenia paneli różnych od siebie - patrz dopasowanie prądowo-napięciowe.

Ale dlaczego różnych paneli?

Ja się odnoszę do zasady działania regulatora.

Podlacze sie do tematu by juz nie zakladac nowego. Mam w planach aku 100ah , jaki do tego panel i elektronike do niego?? W.planach tylko 12v bez przetwornicy. Potrzeba na krotkie dzikie wypady :) rzeczy typu oswietlenie, ladowarka do tel itp. 

22 minuty temu, Xspeed99 napisał:

Podlacze sie do tematu by juz nie zakladac nowego. Mam w planach aku 100ah , jaki do tego panel i elektronike do niego?? W.planach tylko 12v bez przetwornicy. Potrzeba na krotkie dzikie wypady :) rzeczy typu oswietlenie, ladowarka do tel itp. 

Dla mnie regulator Volta (cena/ jakość), dowolny panel z dzielonymi sekcjami. Gotowe sprawdzone zestawy: https://mrkapitan.pl/

Odpaliłem wszystko i nawet jestem mile zaskoczony. Dziś dość ładnie świeci słoneczko i uzyskuję z paneli około 32V i 2A wg aplikacji dedykowanej do regulatora. 

Nie podobają mi się jedynie wskazania akumulatora wg aplikacji. W trzy godziny naładował się niby z 41% do 99% a panele wyprodukowały niby 90Wh, a dodatkowo jest podłączone na przetwornicy urządzenie pobierające 8W energii. Czy to możliwe?