Skocz do zawartości

Knaus Sudwind 8805 mały remont


Rekomendowane odpowiedzi

Następnie delikatnie odsunąłem delikatnie całą ścianę boczną i tak to wyglądało od środka. Na pierwszym zdjęciu widać ładne rozdzielnie ściany bocznej od głównej krokwi. Później prawie bezproblemowo ja wyjąłem. Natomiast listwa w kształcie odwróconej w pionie litery L jest wklejona w ścianę boczną i opiera się na głównej krokwi.

IMG_20220204_165604106.jpg

IMG_20220204_170136573.jpg

A tak to się trzyma do całej podłogi. Główne śruby przechodzą przez profil L i załapują całą krokiew główną, a ta natomiast jest przytwierdzona takerami od dolu do każdej  kantówki kratownicy.

IMG_20220204_183213176.jpg

IMG_20220204_180107388.jpg

IMG_20220204_180120012.jpg

Wszystko już w miarę zwymiarowalem i zastanawiam się tylko jaka tolerancja pomiaru wchodzi w rachubę ? czy +/- 1 mm lub np. 2 jest dopuszczalna. Bo z moich pomiarów wychodzi że cała podłoga ma mieć 36 mm. 2mm MDF + 28mm wysokość kratownicy + 6 mam sklejka. I to może się zgadzać bo przednia główna decha ma 30mm.

Edytowane przez TomekReda (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 268
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Co ciekawe pomiędzy profilem L, główną krokwią boczną, a kratownicą nie było widać żadnych śladów klejenia. Zastanawiam się czy przy ponownym montażu dawać klej. Wydaje się to rozsądne. Chyba że jest to celowe i jak buda pracuje na dziurach lub drewno nasiąka lub wysycha to ma coś w stylu dylatacji na której pracuje i nie ma aż tak wielkich naprężeń.

Prosiłbym też o praktyczną podpowiedź czy benzyna ekstrakcyjna ściąga pozostałości uszczelniacza czy tylko tzw. gumkowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, TomekReda napisał:

Prosiłbym też o praktyczną podpowiedź czy benzyna ekstrakcyjna ściąga pozostałości uszczelniacza czy tylko tzw. gumkowanie.

Ściąga, jeśli to uszczelniacz butylowy. Bardzo chwalą sobie zmywacz do hamulcy.

Przed chemią jednak gumkowanie, bo się zarobisz.

33 minuty temu, TomekReda napisał:

Co ciekawe pomiędzy profilem L, główną krokwią boczną, a kratownicą nie było widać żadnych śladów klejenia. Zastanawiam się czy przy ponownym montażu dawać klej.

Nie dawał bym, prawdopodobnie jest jak pisał kolega, że tam powinien być jakiś rodzaj uszczelnienia.

Tak naprawdę, to Ty wymienisz 100% podłogi. Obawiam się, że może ucierpieć geometria budki jak nie dasz podparcia jak na filmiku, niestety bez zadaszenia będzie problematycznie. 

Masz chyba akurat 4 okna na przestrzał, pomyśl o 4 słupach i podwinduj ściany, górą zepniesz i dasz choćby plandekę. Będzie sucho a budka zabezpieczona przed zwichrowaniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak patrzyłem to najgorzej jest od lewej strony gdzie było wc prawa strona jest lepsza. A zamknę chyba prawą stronę przed kuchnią bo jak patrzyłem od dołu to jest twardo.  Jutro podstawię ścianę. Ale jak patrzyłem to trzyma się na głównej desce. I ona jest najważniejsza bo podtrzymuje ścianę od przodu. Czyli chyba najlepiej będzie jednocześnie wymienić dechę i L ściany żeby się od razu oparła. Jutro się temu przyjrzę i opracuję jakiś plan ? A i chyba ważne jest to że tam gdzie jest kuchnia i cały tył jest ok. Także tego chyba nie będę robił.

A też chcę podzielić prace na etapy ? Do wiosny przód a od jesieni jak się będzie coś działo to wezmę się za tył ? Jest to chyba dobre podejście ??

Edytowane przez TomekReda (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomekReda napisał:

A też chcę podzielić prace na etapy ? Do wiosny przód a od jesieni jak się będzie coś działo to wezmę się za tył ? Jest to chyba dobre podejście ??

Zdecydowanie etapami jak nie podniesiesz budy. Ściany trzymają się też na meblach, ale Ty chyba ostro tam posprzątałeś do remontu ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze pomysł o zakresie prac

 

Pierwsza rzecz do przemyślenia to czy na pewno chcesz wymieniać CAŁE POPRZECZNE kantówki podłogi?

Wydaje mi się że jest to przesada,

po fotkach ciężko stwierdzić, ale wydaje mi się że zjedzone przez wodę masz ok 30-50 cm drewna od brzegu

Wytnij do zdrowego drewna, dorobic na odpowiednią długość plus dla sztywności obok daj na zakładkę dodatkową listewkę wszystko na klej plus wkręty.

A sklejką wszystko usztywnisz, tylko ona też na klej plus jakieś wkręty

 

I tak poza tematem, Reda od miejsca zamieszkania?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zakresu wycinania, czym bardziej otwieram przestrzenie to widać że jest wszędzie tylko ok 30 cm do wymiany. Nawet te boczne L. Ale je chce założyć nowe. Przynajmniej tą po lewej stronie co teraz robię. Co do reszty coraz bardziej się zastanawiam czy wymieniać w całości, gdyż na większości porad napraw robi się wycinanie tylko uszkodzonej części. Być może moje obawy się biorą stąd, że nie pracowałem z tymi klejami które są obecnie, a kiedyś kiedyś jak bawiłem się drewnem to był tylko wikol który trzymał jak guma do rzucia ?. Ale skoro większość ludzi tak robi naprawy włącznie z profesjonalistami i zdaje to egzamin to chyba i ja pójdę w tym kierunku ?

A odpowiadając na ostatnie pytanie co do Redy to - Tak? 

Ale żeby nie było tak różowo to przyczepę mam w Bydgoszczy bo tu przebywam na co dzień i tu ją naprawiam.

Edytowane przez TomekReda (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie z Bydgoszczy niewiele dalej niż z redy do mnie - Gdańsk a majsterkuje w pod pryszczem gd

Z kleju: poliuretanowy tylko i wyłącznie soudal, bardziej dostępny jest dragon ale on pieniąc się bardzo mocno rozpycha elementy i zamiast dużej ilości małych pęcherzyków Tworzy mało dużych.
Z wikolopodobnych dobry jest rakoll

A zakres wymiany to w dużej części kompromis między czasem/pieniądzem/ i charakterem wykonawcy ....

Pamiętaj tylko że wymieniać poprzeczne deski podłogi musisz na raty, po jednej max dwie, to one przenoszą ciężar budy na ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co klejów i uszczelniaczy decyzje już podjąłem Soudal 66A,  a masa Sikalastomer 710. Trochę dziś poszalalem na klejach w Leroy i kupiłem tak rozcieńczalnik - zmywacz do butylów. Później wrzucę zdjęcie i napiszę jak to się zachowuje i czy działa ? Oczywiście najpierw mały test czy lakieru i plastiku nie ruszy.

A co do prac to nie zamierzam się śpieszyć i wolę nawet ze 2 tygodnie oglądać, mierzyć, kompletować i przygotowywać materialy a później jak się już ociepli to wezmę ze 2 dni urlopu i będę robił ciągiem za porzędem? Bo na razie to tylko takie rwane zajęcie po pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, TomekReda napisał:

A co do prac to nie zamierzam się śpieszyć i wolę nawet ze 2 tygodnie oglądać, mierzyć, kompletować i przygotowywać materialy a później jak się już ociepli to wezmę ze 2 dni urlopu i będę robił ciągiem za porzędem? Bo na razie to tylko takie rwane zajęcie po pracy.

Akurat przy klejeniu dla Soudal 66A masz 5 godzin wiązania, więc akurat doskok, po robocie, pokleić i niech do jutra schnie :)

Soudal pręży, więc wszystko musisz traktować ściskami, albo jak się da to klej, skręcić i potem wkręty usunąć.

Skoro nie robisz całej podłogi, to pomyśl jak zachowasz sztywność całej kanapki.

Jak zgnite jest tylko 30 cm od brzegu, to pół biedy

5 godzin temu, TomekReda napisał:

Co do reszty coraz bardziej się zastanawiam czy wymieniać w całości, gdyż na większości porad napraw robi się wycinanie tylko uszkodzonej części. Być może moje obawy się biorą stąd, że nie pracowałem z tymi klejami które są obecnie, a kiedyś kiedyś jak bawiłem się drewnem to był tylko wikol który trzymał jak guma do rzucia ?. Ale skoro większość ludzi tak robi naprawy włącznie z profesjonalistami i zdaje to egzamin to chyba i ja pójdę w tym kierunku ?

Możesz sztukować belki w ten sposób, ale pamiętaj, że ostateczną sztywność nada warstwa wierzchnia i spodnia, więc tutaj warto zadbać aby od góry położyć jak największy kawałek w całości. Od dołu nie dasz rady po szerokości, bo masz ramę, więc proponował bym dokleić brakujący fragment i na to dać druga warstwę klejoną po całości.

No i unikałbym łączenia belek nad ramą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się Wam też pochwalić i pokazać jak będę regenerował umywalkę i brodzik. Niestety ta obudowa jest oryginalna i w bardzo ładnym stanie i chce ją zachować. Mam nadzieję że moja wiedza co do zabawy z żywicami matami w łodziach okaże się przydatna. Zaczynam zabawę z umywalką i trochę zapewne to potrwa ? Plastik z jakiego jest zrobiona to wie tylko producent bo nie ma nigdzie oznaczenia. Jest to jakiś ABS z dodatkiem jakby piluretanu, teflonu czy innego g.. Chyba że ktoś wie to super. Na razie umyłem ją przy użyciu takiego czyściła do garnków ze środkiem myjącym. Bardzo fajnie to czyści garnki i nie rysuje ich. Także polecam. Czyściłam też tym alusie w aucie jak były czarne od pyłu z klocków. Też rewelacja i też nie rysowało. Na chwilę obecną wszystkie plastiki tym mam przeczyszczenie łącznie z kasetą i są białe. Tak wygląda zlew

16440703735088487450943133361732.jpg

16440703735088487450943133361732.jpg

1644070413355662181693410005764.jpg

A tu od tyłu, ładniej widać zdjętą żóltość?

16440705311175839396602524842777.jpg

A to sam czyścik

16440705781298376913757705908979.jpg

Zlew jest mokry i dlatego tak się świeci. Ale po wyschnięciu też jest całkiem całkiem ?

A do alufelg bardzo polecam krwawą felgę z firmy .... nie wiem czy mogę napisać żeby ktoś nie pomyślał że robię jakąś reklamę.

Dziś przyjeżdża do mnie zięć , a że często pracuje "w drewnie" wszystko sam obejrzy i jeszcze raz zwymiaruje po swojemu ?

Edytowane przez TomekReda (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, filipert napisał:

Akurat przy klejeniu dla Soudal 66A masz 5 godzin wiązania, więc akurat doskok, po robocie, pokleić i niech do jutra schnie :)

Soudal pręży, więc wszystko musisz traktować ściskami, albo jak się da to klej, skręcić i potem wkręty usunąć.

Skoro nie robisz całej podłogi, to pomyśl jak zachowasz sztywność całej kanapki.

Jak zgnite jest tylko 30 cm od brzegu, to pół biedy

Możesz sztukować belki w ten sposób, ale pamiętaj, że ostateczną sztywność nada warstwa wierzchnia i spodnia, więc tutaj warto zadbać aby od góry położyć jak największy kawałek w całości. Od dołu nie dasz rady po szerokości, bo masz ramę, więc proponował bym dokleić brakujący fragment i na to dać druga warstwę klejoną po całości.

No i unikałbym łączenia belek nad ramą.

No niestety jedna idzie przez ramę i też bym nie chciał jej ciąć i sztukować ale niestety po przeciwnej stronie wchodzi pod kuchnię. I tu będzie zagwostka jak to zrobić żeby było dobrze. Bo nie ukrywam że nie chce mi się rozbierać całej kuchni. Mam takie przemyślenie żeby ją przeciąć kawałek za śruba mocująca tak żeby była na zakładkę + wzmocnienia po bokach, a nowa część dociśnie się śrubą.

Co do zlewu to planuje wkleić taki patent ? oczywiście najpierw klejenie i  żywicowanie od drugiej strony. 

16440717476078793749778975497254.jpg

16440717215632848799575328845979.jpg

16440718050861880494109270754012.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.