Skocz do zawartości

Hak holowniczy z tyłu przyczepy


Marek4791

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek pomysł ten zrodził się z potrzeby ewentualnego wożenia rowerów z tyłu przyczepy.

Wiadomo, oryginalne bagażniki rowerowe tanie nie są, a i montaż ich na ścianie tylnej przyczepy powoduje dużo problemów z ewentualnymi przeciekami, pękaniem ściany, miejscem do zamocowania samego bagażnika i jego wysokością itd.

Posiadając bagażnik samochodowy na tzw kulkę, na 2 rowery, pomyślałem, czemu by nie wykorzystać go z tyłu przyczepy. Wystarcz dorobić mocowanie do ramy z jakąś belką na której będzie kulka + gniazdo do podłączenia świateł.

Problemem może być legalizacja takiego haka. Jakiś przegląd wejściowy. Ciekawe, czy dałoby się to wbić do dowodu przyczepy - może ktoś jest diagnostą z szanownego grona?

Mając taką kulkę można by na niej powiesić nie tylko bagażnik rowerowy, ale na przykład jakąś inną skrzynię na naprawdę lekkie rzeczy.

Co Wy na to?

Edytowane przez Marek4791 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tu był podobny temat.

Moim zdaniem taki hak doda ci sporo kilogramów, niekorzystnie z tyłu. Do tego dopiero bagażnik i jeszcze rowery.  

Dużo większe prawdopodobieństwo wężykowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Marek4791 napisał:

Na początek pomysł ten zrodził się z potrzeby ewentualnego wożenia rowerów z tyłu przyczepy.

Wiadomo, oryginalne bagażniki rowerowe tanie nie są, a i montaż ich na ścianie tylnej przyczepy powoduje dużo problemów z ewentualnymi przeciekami, pękaniem ściany, miejscem do zamocowania samego bagażnika i jego wysokością itd.

Posiadając bagażnik samochodowy na tzw kulkę, na 2 rowery, pomyślałem, czemu by nie wykorzystać go z tyłu przyczepy. Wystarcz dorobić mocowanie do ramy z jakąś belką na której będzie kulka + gniazdo do podłączenia świateł.

Problemem może być legalizacja takiego haka. Jakiś przegląd wejściowy. Ciekawe, czy dałoby się to wbić do dowodu przyczepy - może ktoś jest diagnostą z szanownego grona?

Mając taką kulkę można by na niej powiesić nie tylko bagażnik rowerowy, ale na przykład jakąś inną skrzynię na naprawdę lekkie rzeczy.

Co Wy na to?

Takich tematów jest kilka. Wszystko zostało opisane. Sprawdź, bo ja w telefonie, g.... widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Commander napisał:

Takich tematów jest kilka. Wszystko zostało opisane. Sprawdź, bo ja w telefonie, g.... widzę.

Wpisuje hak holowniczy - 209 stron, wpisuję hak + bagażnik - to nie to, wpisuję inne kombinacje, to nie to - itd.

Co do masy z tyłu: mogę to pospawać z aluminium, będzie 4 raza lżejsze, a rowery i bagażnik to ta sama masa w ten, czy inny sposób.

Wiem, że były gdzieś wstawki na temat haka, że niby był, ale ktoś zdemontował, też to czytałem, przez resztę się nie przebiłem/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Marek4791 napisał:

Wpisuje hak holowniczy - 209 stron, wpisuję hak + bagażnik - to nie to, wpisuję inne kombinacje, to nie to - itd.

Co do masy z tyłu: mogę to pospawać z aluminium, będzie 4 raza lżejsze, a rowery i bagażnik to ta sama masa w ten, czy inny sposób.

Wiem, że były gdzieś wstawki na temat haka, że niby był, ale ktoś zdemontował, też to czytałem, przez resztę się nie przebiłem/

O matulu, weź nie żartuj... 1.5 minuty. Masz tam dwa wątki...

https://forum.karawaning.pl/topic/25474-bagaznik-rowerowy-na-hak-z-tyłu-przyczepy/?tab=comments#comment-581634

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki, na filmie widać, że tylko do mocowania bagażnika rowerowego ta konstrukcja. Nie głupi pomysł z tym chowaniem, spróbuję wystawać z aluminium jak czas pozwoli.

Podejrzewam, że z legalizacją byłby problem - homologacja itd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Commander napisał:

Poczytałem ,dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalizacja ,homologacja do czego ? no chyba ,że masowa produkcja.

Jak zrobisz to ze sztuką a chyba tak -wspomniałeś coś o spawaniu alu - to sobie zamontujesz tak jak montują bagażniki z tyłu przyczepy czy też kampera. Czy diagnosta na SKP przy przeglądzie prosi o "papiery" na taki markowy bagażnik ?  A jak ktoś Ci powie ,że masz hak !! w przyczepie to odpowiadasz ,że nigdy byś na taki uchwyt :)  bagażnika na rowery  hakiem nie nazwał. A że wygląda prawie jak hak no to wygląda ale nie jest nim.

Powtórzę się ,że zrobione to ze sztuką i jeszcze estetycznie dla oka a nawet jak fabryka to mniejsze zło wyczyni jak np. niejedne przyczepy czterdziestoletnie co to od nowości mają fabryczne zaczepy ,które się odpinają  podczas jazdy i sieją śmierć na drogach -IMO.

Pamiętając jednocześnie ,że mamy dodatkowe kilogramy na plecach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marek4791 napisał:

No tak hakiem to nie będzie, a tylko uchwytem do bagażnika.

Dokładnie.

Waga 35 kg.

Ładowność 60 kg.

Tylko do wybranych modeli Fendta 515 SG. Homologacja nie jest wymagana (dostarczana), bo ...to jest montowane w fabryce jako element przyczepy.

cb3.thumb.jpeg.f6ad017c234cdca7af36e590f6b6bd29.jpeg

Ciekawostka. Jak podaje AL-KO - model Bianco Rosso ma zwiększoną ładowność poprzez zastosowanie wzmocnionej "chassis" - ramy (podstawy?) :o.

cb1.thumb.jpeg.12bf382668bcab15a7191e98e88e7657.jpeg

System ma dodatkowe zabezpieczenie uniemożliwiające podpięcie np. kolejnej przyczepy.;)

cb2.thumb.jpeg.a8e1c68641814c5ac76f992b19466cda.jpeg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie sprawdziło za cienka rama i cholernie bujało , założyłem po drobnej przeróbce od VW T-4 taki mocowany na klapie i jest ok , nie czuje się żadnych skutków ubocznych przy 2 rowerach.

20210805_075810.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.