Skocz do zawartości

Modernizacja przyczepy Adria Alte 542 PK (2018)


Robert77

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 28.11.2022 o 10:31, Robert77 napisał:

Panowie w związku z zimowa modernizacja jestem w trakcie przygotowywania do montażu ogrzewania podłogowego tzn. folii grzewczej na podczerwień.

Zainspirował mnie @Tomii swoim filmem na Youtube - dzięki tej modernizacji będę mógł zaoszczędzić jakąś część gazu no i przekonuje mnie komfort chodzenia po ciepłej podłodze.

Teraz o samy zasilaniu:

- matę w znacznej większości wyjazdów będę zasilał z 230 poprzez zewnętrz przyłącze prądu, ale w przyczepie posiadam również panel słonecznego 400w + Victron + aku LiFe Po4(90Ah) oraz przetwornicę Edecoa 1500w/3000w ( chciałbym też móc użyć w szczególnych przypadka to zasilanie)

Znalazłem dwie folie grzewcze o różnych mocach na 1/m2 ale również w różnych technologiach wykonania.

Poniżej wrzucę linki i proszę o opinie która z foli waszym zdaniem jest lepsza- czy ktoś już miał jakieś doświadczenie z matą w które, używa się grafen(czy to pic na wodę)-według opisu sprzedawcy ten system lepiej gospodaruje poborem prądu.

propozycja  nr 1 

https://pl.aliexpress.com/item/1005003652497896.html?spm=a2g0o.cart.0.0.2338452cMEptJS&mp=1&gatewayAdapt=glo2pol

propozycja nr 2 

https://pl.aliexpress.com/item/1005003292682335.html?spm=a2g0o.cart.0.0.2338452cMEptJS&mp=1&gatewayAdapt=glo2pol

 

Hej Koledzy i co nikt nie montował foli grzewczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 133
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja mam folię na 12V.  Uważam, że jest bardziej bezpieczna i nie muszę używać przetwornicy.  Pisałem już o tym na forum.    AGM 270 Ah + panel na dachu.  W chłodne wieczory sprawdza się już kilka lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam folię na 48V o mocy 80W/m2. Przed zakupem drążyłem temat optymalnej mocy folii i dowiedziałem się, że moc tego rzędu jest optymalna aby uzyskać wrażenie ciepłej podłogi. Dużo wyższa moc (np. 240W/m2) może spowodować nieprzyjemnie ciepłą / gorącą podłogę. Zastosowane przeze mnie o mocy 80W/m2 w praktyce sprawdza się tzn. przyjemnie się chodzi po tej podłodze w chłodne jesienne dni, nawet boso, ale nie należy tego rozwiązania utożsamiać z alternatywnym sposobem ogrzewania wnętrza kampera czy przyczepy (nie ogrzejemy taką podłogówką o więcej niż o kilka stopni względem temperatury otoczenia, na pewno nie może to być jedyne ani główne źródło ciepła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem na Ali folie o wymiarze 50x450 cm o mocy  140w/m2  zasilanej na 220v. Zamówiłem również folie aluminiowa którą położę na podłogę a na to rozłożę folię grzewczą. Na całość pójdzie wykładzina dywanowa. 

 

Poniżej przydatne linki

https://pl.aliexpress.com/item/1005003651439592.html?spm=a2g0o.cart.0.0.513a452cpiXbIh&mp=1&gatewayAdapt=glo2pol

https://pl.aliexpress.com/item/32751813349.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.6.54601c246ENKpM&gatewayAdapt=glo2pol

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Koledzy potrzebuje pomocy jak wyprowadzić z zasilacza gniazdo na 230V do którego podłączę regulator/sterownik do foli grzewczej (pisałem o tym wcześniej) - przyszedł czas na montaż podgrzewanej podłogi.

Poniżej schemat mojego zasilacza Schaudt  CSV 300

https://www.manualslib.com/manual/1062831/Schaudt-Csv-300.html?page=8#manual

Na kilku filach widziałem, że w pobliżu piecyka Truma znajduje się plastikowa puszka z zasilaniem do którego podłącza się zasilanie truma ultraheat- czy to dobre miejsce?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz podebrać 230V zza bezpieczników, czyli wg linkowanego schematu A1 i A2, do tego przewód ochronny z A3. Trzeba teraz zorientować się gdzie to najwygodniej i jednocześnie bezpiecznie zrobić (czy dodatkowy przewód do bezpiecznika, czy też jest jakaś złączka na płytce zasilacza, czy może kostka elektryczna lub Wago na istniejącym przewodzie). Takie gniazdo piwinno działać po podpięciu zewnętrznego zasilania 230V do przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Łuki napisał(a):

Potrzebujesz podebrać 230V zza bezpieczników, czyli wg linkowanego schematu A1 i A2, do tego przewód ochronny z A3. Trzeba teraz zorientować się gdzie to najwygodniej i jednocześnie bezpiecznie zrobić (czy dodatkowy przewód do bezpiecznika, czy też jest jakaś złączka na płytce zasilacza, czy może kostka elektryczna lub Wago na istniejącym przewodzie). Takie gniazdo piwinno działać po podpięciu zewnętrznego zasilania 230V do przyczepy.

dziękuję :)

A czy to gniazdko będzie również działało jeśli dostarczam napięcie  230 z przetwornicy.

W przyczepie mam podpięty sterownik którym ręcznie przełączam 230 z słupka lub przetwornicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W proponowanym przeze mnie wariancie zadziała wyłącznie po podpięciu zewnętrznego zasilania 230V. Aby działało albo z zewnątrz, albo z przetwornicy ja bym zastosował przekaźniki bistabilne na L i N sterowane napięciem 12V z akumulatora. Po włączeniu zasilania przetwornicy automatycznie to gniazdo dostawało by zasilanie 230V z tej przetwornicy, a w pozostałych przypadkach domyślnie z zewnątrz. Tutaj pojawia się już kilka opcji np. przekaźnik podwójny czy 2 pojedyncze, sposób montażu szyna czy podstawka, obciążalność, ewentualne zdalne sterowanie itd.

Edytowane przez Łuki (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zabrałem się za montaż folii podgrzewanej podłogi.

IMG_20230114_143624.jpg

IMG_20230114_153857.jpg

IMG_20230114_153928.jpg

IMG_20230114_174155.jpg

IMG_20230114_160303.jpg

Pod folie dałem folię izolującą (ma nadzieję że oszczędzi podłogę).

 

Dziś już nie dałem rady podłączy do zasilania- ale to temat na przyszły weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 29.11.2022 o 10:39, Robert77 napisał(a):

Hej Koledzy i co nikt nie montował foli grzewczej?

Od kilku dni testujemy- wszyscy zadowoleni szczególnie chłopaki. LEGO śmiga po podłodze ?

IMG_20230204_233218.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Misio napisał(a):

A co to masz za sterownik?

Na AliExpress kupiłem - dedykowana wersja do podgrzewanej podłogi folią na podczerwień (koszt sterownika ok 80zl) podobno ma sterowanie poprzez wi-fi ale zapewne nigdy nie będę używał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.