Skocz do zawartości

Tv do przyczepy?


Gosil

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, ZdzislawW napisał:

bo w Polsce potrzebny większy talerz . To ,że piszą o odpowiedniku 60 to bujda jak każdego producenta. Miałem ,na południu się sprawdza. Weź sobie MEGASATA talerz 80 to zobaczysz różnicę.

Pozwolicie małe uwagi do powyższego.

Obie platformy jak się dobrze poczyta na ich stronach to jednoznacznie określają wielkość talerza na 90 cm jako wielkość gwarantującą w normalnych warunkach pogodowych na terenie Polski (czyli de facto na naszej szerokości geograficznej) prawidłowy odbiór programów transmitowanych drogą satelitarną.

I na nic się zdadzą przeróżne zaklęcia - im mniejsza średnica anten tym gorszy odbiór.

Druga sprawa - kąt elewacji wiązki odbiorczej - na naszej szerokości geograficznej wynosi on ok. 32 stopni. I tak trzeba ustawiać przyczepkę i antenę, aby nic nie przesłoniło widzialności satelity a nic tak dobrze nie zniekształca odbioru jak drzewa i liście i warto o tym pamiętać - to naprawdę MUSI być widzialność czystego nieba.

Przy czym obecne anteny nie są antenami parabolicznymi a offsetowymi czyli podświetlonymi także ich ustawienie nie jest ustawieniem prostopadle do satelity.

Te informacje warto brać pod uwagę ustawiając przyczepkę lub kampera.

Mówiąc najprościej - wszystkie satelity telekomunikacyjne "wiszą" nad równikiem na orbicie geostacjonarnej czyli takiej gdzie prędkość kątowa obrotu tego punktu = się prędkości kątowej obrotu ziemi.

Dzięki temu pozycja satelity nie zmienia się.

Szukając dobrego miejsca odbioru dla dwóch u nas najczęściej używanych w Polsce satelitów dobrze jest wiedzieć, że satelita Hot Bird "wisi" na pozycji 13 stopnia długości geograficznej wschodniej a Astra na 19,2 stopniu - czyli mówiąc najprościej - szukając miejsca odbioru i ustawiając naszą przyczepkę - patrzymy w południe w słoneczko - wyciągamy w jego kierunku rękę w górę pod kątem mniej więcej 1/3 kąta prostego od poziomu - przesuwamy ją w lewo (patrząc na południe) o ok. 15 stopni kątowych - i tam mniej więcej mamy naszego Hot Birda.

Tak na szybko tłumaczę naszym klientom pytającym się o miejsce montażu anteny - i te same uwagi dotyczą także lokalizacji punktu odbioru programów satelitarnych na polu kempingowym.

Jakby ktoś miał jakieś pytanie szczegółowe to chętnie pomogę - proszę pisać - albo tu albo przez kontakt na naszej stronie serwisowej.

Pzdr

Włodek

www.atv-sat.com.pl

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 125
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

20 godzin temu, Gosil napisał:

Witam chciałbym mieć telewizje w przyczepie kempingowej prosze o pomoc.

Razem z przyczepą nabyłem zestaw TV , na kempingu w Piaskach bardzo słabo , zrywki i ogólnie szajse ; po przestawieniu przyczepy o 10 metrów ideał ; na Alexie odbierałem Szwecję , Litwę , łotwę , Estinię i jeszce bóg wie co jeszcze oprócz naszej TV ; jak się zmieniła pogoda to już nic nie odbierałem :):lol:no i tak to jest jak się chce oglądać TV na urlopie zamiast wypoczywać.

pozdrowionka :hej:

20210810_082433.jpg

20210826_185405.jpg

20210809_172648.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, janm napisał:

oprócz naszej TV ;

Powtórzę raz jeszcze - dla prawidłowego odbioru programów polskich potrzebna jest antena min. 90 cm i takie jej ustawienie, aby nie była od strony satelity przesłaniania żadnym drzewem, liśćmi itp.

Nasze platformy używają tanich transponderów o niskiej mocy nadawczej co wymusza stosowanie  większych anten odbiorczych i anteny 60 cm a często i 80 cm są niestety niewystarczające.

Jak to klasyk mawiał - praw fizyki Pan nie przeskoczy ...

To w kwestii anten satelitarnych.

Co do anten wiązki naziemnej to polecam tą  rodzinę anten:

https://www.televes.com/pl/dystrybucja-tv/anteny-naziemne/inteligentne-z-bosstech/seria-nova.html

Są sprawdzone - może nie są najtańsze ale są dobre.

pzdr

Włodek

 

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodku ale ja pisałem o naziemnej  , jak byliśmy na Alexie to w/w nas zaparkował ful wypas kamper z D i na dachu kręciła się mu antena SAT chyba z godzinę - efekt był taki , że w końcu było słychać ,, szajse " i złożył :lol::hej:

Edytowane przez janm (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, janm napisał:

Włodku ale ja pisałem o naziemnej  , jak byliśmy na Alexie to w/w nas zaparkował ful wypas kamper z D i na dachu kręciła się mu antena SAT chyba z godzinę - efekt był taki , że w końcu było słychać ,, szajse " i złożył

Jest wiele powodów złego odbioru - od anteny począwszy na warunkach propagacji skończywszy - nie jest to nigdy jednoznaczne - pracuję w tym ponad 30 lat - mierniki moje nie kosztują 50 zł - i naprawdę bez wykonania pomiarów na miejscu trudno jest określić przyczyny złego odbioru.

Tylko niektóry wydaje się, że wszędzie będzie prawidłowy odbiór.

 

5 minut temu, Marek4791 napisał:

Poprawnie ustawiona 60, przy dobrej pogodzie, nie uszkodzona, wystarczy. Nie ma potrzeby kupować większej.

Czasami - jak słusznie zauważyłeś - przy dobrej pogodzie (!) antena 60 cm wystarczy - powiem więcej - robiliśmy w serwisie próby i przy naprawdę dobrej pogodzie wystarczy i 40 cm natomiast praktyka wygląda tak, że chcąc zapewnić sobie prawidłowy odbiór w większości warunków pogodowych należy zainstalować 90 cm.

A w Polsce NE dla odbioru Hot Birda instaluje się nawet 130 cm.

Przy czym odbiór w lecie a w zimie to ze względów propagacyjnych całkiem inne i następne story.

Długi temat - prowadzę ten serwis długo i długo mogę opowiadać i temacie.

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, BuryKocur napisał:

Długi temat - prowadzę ten serwis długo i długo mogę opowiadać i temacie.

Pzdr

Włodek

 Nie będziemy się licytować kto, ile i co. Ja zaczynałem w branży jak na początku lat 90 wchodziły pierwsze analogi i konwertery niezintegrowane, więc tego, ten...

/na dzisiaj to tylko zabawka, zwłaszcza w dobie internetu, chyba że wybierasz się na środek Sahary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BuryKocur napisał:

Co do anten wiązki naziemnej to polecam tą  rodzinę anten:

https://www.televes.com/pl/dystrybucja-tv/anteny-naziemne/inteligentne-z-bosstech/seria-nova.html

Rozumiem, że to anteny z jedną polaryzacją? Do vertical i horizontal potrzebne by były dwie :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał:

No to chyba nie najlepiej to świadczy o firmie (np. Megasat), która swoim klientom wciska bujdy na resorach ;) Skoro kupuję od renomowanego (podobno) producenta produkt, który ma działać, to powinien on działać i zapewniać mi takie parametry o jakich zapewniał mnie producent.

Kolego każda firma to robi .Podają pomiary w warunkach laboratoryjnych . 60 nie w Polsce ,chyba że przy bardzo dobrej pogodzie .

 

2 godziny temu, jacek00 napisał:

Zakładam, że antena o średnic 80 cm to będzie dobra zawsze bez względu na producenta, o ile to nie będzie jakiś noname.  

Nie chodzi o odbiór to każda antena 80 będzie dobra chodzi o szybkość , logarytm wyszukiwania, możliwość zmiany transpondera ,awaryjność itp. To też jest ważne w antenach automatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BuryKocur napisał:
Czasami - jak słusznie zauważyłeś - przy dobrej pogodzie (!) antena 60 cm wystarczy - powiem więcej - robiliśmy w serwisie próby i przy naprawdę dobrej pogodzie wystarczy i 40 cm natomiast praktyka wygląda tak, że chcąc zapewnić sobie prawidłowy odbiór w większości warunków pogodowych należy zainstalować 90 cm.
A w Polsce NE dla odbioru Hot Birda instaluje się nawet 130 cm.
Przy czym odbiór w lecie a w zimie to ze względów propagacyjnych całkiem inne i następne story.
Długi temat - prowadzę ten serwis długo i długo mogę opowiadać i temacie.
Pzdr
Włodek

Ja napiszę jeszcze raz, że mam antenę automat 70 cm. Canal+ łapie bez względu na deszcz, wiatr itp. Jak w przyczepie chciałbyś zamontować 90 albo 130 cm?

14 minut temu, ZdzislawW napisał:
Nie chodzi o odbiór to każda antena 80 będzie dobra chodzi o szybkość , logarytm wyszukiwania, możliwość zmiany transpondera ,awaryjność itp. To też jest ważne w antenach automatycznych.

Ale co mi po szybkości? Jaka mi różnica czy automat mi się ustawi w 10 sekund czy w minutę? Ten Giocamper wyszukuje różnie ale mam to gdzieś. Włączam ja i się ustawia, nie interesuje mnie ile to trwa

14 minut temu, ZdzislawW napisał:

Kolego każda firma to robi .Podają pomiary w warunkach laboratoryjnych . 60 nie w Polsce ,chyba że przy bardzo dobrej pogodzie .

IMO ta panelowa to nie była nawet odpowiednikiem 60 cm. Testowałem ją w idealnych warunkach, przy bezchmurnym niebie, gdzie nic niczego nie zasłaniało. Sygnał tragiczny o ile cokolwiek dało się złapać. 

Giocamper 70 cm z tym samym telewizorem i tym samym modułem CI+ ma jakość sygnału rzędu 90-100%. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bury Kocur   @Marek4791    a co powiecie na to   https://www.olx.pl/d/oferta/automatyczna-antena-satelitarna-maxview-vuqube-ii-CID99-IDKHWSw.html?reason=observed_ad  poczytałem trochę na stronach DE i sobie chwalą tylko mała antena, będzie to działało???

 Po przespaniu nocki coraz mniej podoba mi się talerz na dachu przyczepy, przebywamy często nad Bałtykiem i jak mam być szczery to słabo to widzę jak nie będzie chowany na noc, przyjdzie duży wiatr w nocy i pozamiata.

Automatyczna antena satelitarna Maxview VuQube II

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, peja76 napisał:

@Bury Kocur   @Marek4791    a co powiecie na to   https://www.olx.pl/d/oferta/automatyczna-antena-satelitarna-maxview-vuqube-ii-CID99-IDKHWSw.html?reason=observed_ad  poczytałem trochę na stronach DE i sobie chwalą tylko mała antena, będzie to działało???

 Po przespaniu nocki coraz mniej podoba mi się talerz na dachu przyczepy, przebywamy często nad Bałtykiem i jak mam być szczery to słabo to widzę jak nie będzie chowany na noc, przyjdzie duży wiatr w nocy i pozamiata.

Automatyczna antena satelitarna Maxview VuQube II

 

Miałem podobną . Ona nie nadaje się w Polsce zwłaszcza na północy czy wschodzie Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja też używam Giocampera i nie narzekam ale tylko kupiona ze względu na cenę . Jeden zadowala się byle czym inny szuka jakości.
No ale wywnioskować można z tego co piszesz, że to byle co. W czym te dużo droższe anteny będą lepsze? Lepszej nie miałem i mieć oczywiście nie będę. Zastanawiam się tylko co tutaj może być lepszego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.