Jump to content
Cezarr

Nowy rok 2022 nowy taryfikator ;)

Recommended Posts

Cezarr
50 minut temu, Helmut napisał:

Od kiedy Policja, może karać za wykroczenia grzywną? Coś mnie ominęło?  Byłem przekonany, że Policja może co najwyżej ukarać mandatem lub ewentualnie na wniosek Policji sprawca może zostać ukarany przez Sąd grzywną. Dobrze rozumuje?

A uważasz że mu się nie należy :hmm: i tylko 3 lata bez prawa jazy za takie coś :blink:

BUMERANG
3 godziny temu, Helmut napisał:

Od kiedy Policja, może karać za wykroczenia grzywną?

Nie może. Ukarał sąd na wniosek Policji. A, że dziennikarzynie się nie chciało pisać czy doczytać... Wolne media - każdy może gryzmolić co chce :niewiem:

Tomek515
3 godziny temu, Helmut napisał:

Od kiedy Policja, może karać za wykroczenia grzywną? Coś mnie ominęło?  Byłem przekonany, że Policja może co najwyżej ukarać mandatem lub ewentualnie na wniosek Policji sprawca może zostać ukarany przez Sąd grzywną. Dobrze rozumuje?

Grzywna może być w formie mandatu karnego :) "ukarany grzywną w drodze mandatu karnego" zwróć uwagę nieraz używają gdzieś takiego  sformułowania.

samo grzywna brzmi jakoś tak srogo :P

19 minut temu, BUMERANG napisał:

Nie może. Ukarał sąd na wniosek Policji. A, że dziennikarzynie się nie chciało pisać czy doczytać... Wolne media - każdy może gryzmolić co chce :niewiem:

Jest was dwoje a ja zaczyna myśleć z się mylę :laugh:

czyś

Postępowanie mandatowe jest odmianą postępowania w sprawach o wykroczenia, w których na sprawcę wykroczenia nakłada się grzywnę. W drodze mandatu karnego właśnie, ale jest to nic innego jak grzywna :) Na 100%:

Art. 2 § 2 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia: "W wypadkach wskazanych w ustawie i na zasadach w niej określonych uprawniony organ może nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego." 

Helmut
12 godzin temu, Cezarr napisał:

A uważasz że mu się nie należy :hmm: i tylko 3 lata bez prawa jazy za takie coś :blink:

Pytałem tylko, czy Policja może karać grzywną. Uważam, że Sąd najlepiej oceni zdarzenie i wyda wyrok.

Wygląda na to, że Policja na drogi wysłała wszystko co mieli w rezerwach.

jacek00
2 godziny temu, Helmut napisał:

Pytałem tylko, czy Policja może karać grzywną. Uważam, że Sąd najlepiej oceni zdarzenie i wyda wyrok.

Kodeks Wykroczeń nie przewiduje innych kar - można dostać karę grzywny, karę aresztu lub karę nagany. I taka kara grzywny może być wymierzona w drodze postępowania mandatowego przez policję. Wtedy nie ma konieczności kierowania sprawy do sądu (chyba, że sprawca odmówi przyjęcia mandatu) i ukaranie sprawcy wykroczenia dokonuje się za pomocą mandatu karnego.