Skocz do zawartości

Hymer Eriba Nova...Jak uzyskać zasilanie z akumulatora


hymer545kuba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, problem jak w temacie. Jak uzyskać zasilanie z akumulatora. Przyczepa posiada nawet akumulator do movera. Brakuje jednak oświetlenia i 12V na pompę wody, żeby korzystać z niej na dziko. Jakie są możliwości, może ktoś podpowie.

IMG_20211101_120303.jpg

IMG_20211101_120324.jpg

schemat1.jpg

schemat2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtyczka block 1 to kable idące z wtyczki auta pin 9 i 13 możesz się tam wpiąć wraz z przekaźnikiem .

Według mnie analogiczna sytuacja jak w wątku gdzie pytam jak się wpiąć w hobby

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2021 o 10:46, hymer545kuba napisał:

Jak uzyskać zasilanie z akumulatora. Przyczepa posiada nawet akumulator do movera. Brakuje jednak oświetlenia i 12V na pompę wody, żeby korzystać z niej na dziko. Jakie są możliwości, może ktoś podpowie.

Witam w klubie :)

Tutaj masz moje rozkminy tematu, jest jak pisze @Ventyl, albo zamieniasz zasilanie z auta na akumulator pokładowy, albo puszczasz zasilanie z auta i akumulatora pokładowego przez przekaźnik.

P.S.

akumulator to AGM?

i jeszcze jedno

Gniazdo TV 12V ma napięcie tylko przy 230V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g mnie wystarczy z akumulatora pokładowego poprowadzić przez bezpiecznik np 10A przewody 2,5 mm kw. do zacisków 6-go  plus i do 4-tego minus. Dotyczy listwy na górze schematu tam gdzie są kółka z numerami 9 i 13. Gdy podłączysz 230 v będziesz miał zasilanie oświetlenia i pompek z zasilacza w energobloku, a gdy odepniesz do sieci przyczepę przekaźnik przełączy Ci zasilanie pompek i oświetlenia z akumulatora. Jest tylko jeden problem - w czasie poza wyjazdami akumulator będzie ciągle podłączony do instalacji przyczepy i np pozostawienie przez nieuwagę niedomkniętego kranu pompka będzie chodzić na sucho i wyładuje Ci akumulator to samo ze światłem. Można temu zapobiec dając po wspomnianym bezpieczniku wyłącznik. Można też to zautomatyzować za pomocą przekaźnika z cewką na 230 V AC. Jak podłączysz 230 to przekaźnik przez swoje styki odłączy akumulator od instalacji przyczepy (jego styki spełnią taką samą rolę jak wspomniany wyłącznik.)

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ed napisał:

W/g mnie wystarczy z akumulatora pokładowego poprowadzić przez bezpiecznik np 10A przewody 2,5 mm kw. do zacisków 6-go  plus i do 4-tego minus. Dotyczy listwy na górze schematu tam gdzie są kółka z numerami 9 i 13.

O tym piszemy :)

Tylko tam teraz są podłączone przewody od wtyczki gniazda haka i trzeba to rozdzielić.

Uważam jednak, że przekrój przewodów w zależności od długości, ale nie mniej niż 6mm2 i bezpiecznik minimum 20A a lepiej 25A (sam energoblok ma 20A). Pompka może mieć już 5A a nie wiemy co dalej będzie podłączone.

Jednak wykraczamy z radami poza zapytanie a nie wiemy nawet czy autor jeszcze pojawi się na forum ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2021 o 13:20, filipert napisał:

Gniazdo TV 12V ma napięcie tylko przy 230V

Witaj

Możesz to rozwinąć o którym gnieździe piszesz?

Jeżeli o gniazdku zasilania TV 230 V to jest to zrozumiałe, że napięcie pojawia się tam dopiero po podłączeniu do budki 230 V.

Natomiast antena zasilana jest - u mnie przynajmniej - z napięcia 12 V - stale - z akumulatora pokładowego przyczepki.

Także napisz o którym gnieździe piszesz ?

Pzdr

Włodek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Bury Kocur napisał:
W dniu 15.11.2021 o 13:20, filipert napisał:

Gniazdo TV 12V ma napięcie tylko przy 230V

Witaj

Możesz to rozwinąć o którym gnieździe piszesz?

Gniazdo TV 12V

ale to uwaga do @hymer545kuba, bo mamy obaj Hymera i te same energobloki (ta informacja jest też na powyższym schemacie)

Hymer przewidział TV przy drzwiach i tam jest gniazdo 12V zespolone z gniazdem antenowym

IMG_20210408_182440_LI.thumb.jpg.bdf18328ea03e8bd7b664bc54c92eeb7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, filipert napisał:

ale to uwaga do @hymer545kuba, bo mamy obaj Hymera i te same energobloki (ta informacja jest też na powyższym schemacie)

Hymer przewidział TV przy drzwiach i tam jest gniazdo 12V zespolone z gniazdem antenowym

OK - wszystko jasne - myślałem, że przytaczasz jakieś ogólne rozwiązania do wszelkich przyczepek.

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@hymer545kuba fajnie, że jednak jesteś, czasem koś wrzuca 1 post zapytanie i znika.

Pochwal się przyczepą w "naszych pojazdach", wielu nas nie ma z Eribami a jest kilka oryginalnych patentów w Hymerze i warto się doświadczeniem wymieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filipert Dzięki za zainteresowanie i pomoc. Teraz muszę pogadać z elektrykiem, żeby mi prześwietlił gniazdo w samochodzie bo podłączona też nie ma oświetlenia i lodówka nie działa na 12V nawet przy uruchomionym silniku. Na razie foto na tle profilu jedno ale wrzucę więcej w wolnej chwili. Właśnie zauważyłem, że w ogóle hymera przyczep nie ma za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, hymer545kuba napisał:

Teraz muszę pogadać z elektrykiem, żeby mi prześwietlił gniazdo w samochodzie bo podłączona też nie ma oświetlenia

To faktycznie do prześwietlenia, rozumiem, że masz 13 pin i to pełne 13 pin a nie kastrat, bo tak bywa niestety.

4 minuty temu, hymer545kuba napisał:

lodówka nie działa na 12V nawet przy uruchomionym silniku

nigdy nie sprawdzałem czy fabrycznie jest podłączenie lodówki w Hymerze, może kolega @golob coś wie w temacie.

 

A co do Twojej instalacji, to sprawdź dlaczego masz 15A na obwodzie "Kreis 1", powinno być 10A.

Mam też pytanie, co to za niebieski Schaudt obok akumulatora, czyżby przetwornica na 230V?

No i jeszcze otwarte pytanie

W dniu 15.11.2021 o 13:20, filipert napisał:

akumulator to AGM?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten schaudt to podobno ładowarka do akumulatora ale nie wiem czy to agm chyba nie. Gniazdo w samochodzie mam oryginalne więc powinno być 13 pin. Na polskie przyczepki mam przejściówkę. Szczerze mówiąc od zakupu 2 miesiące temu byłem w niej kilka razy. Zrobiłem zdjęcia elektryki i wstawiłem do garażu. To moje początki z całym tematem przyczep i tego co z nimi związane więc dopiero wszystkiego się uczę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, filipert napisał:

nigdy nie sprawdzałem czy fabrycznie jest podłączenie lodówki w Hymerze, może kolega @golob coś wie w temacie.

Nie pamiętam już dokładnie jak to było, ale gdy kupowałem przyczepę to już raczej była podłączona lodówka pod 13pin, tylko czy to było fabrycznie czy poprzedni właściciel to zrobił to nie wiem.

1 godzinę temu, filipert napisał:

Pochwal się przyczepą w "naszych pojazdach", wielu nas nie ma z Eribami a jest kilka oryginalnych patentów w Hymerze i warto się doświadczeniem wymieniać.

Dokładnie, też uważam że to ciekawie zaprojektowane i zrobione przyczepy i nie często spotykane, moja Eriba już u nowego właściciela ale wspomnienia super.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, golob napisał:

gdy kupowałem przyczepę to już raczej była podłączona lodówka pod 13pin

Jesteś pewny, że 13?

5ace77fd9ee39_Przykad.thumb.jpg.2b1ac77da442024a298bd6c2006dbfa3.jpg

według powyższego powinno być pod pinem 10 i 11 aby lodówka na postoju na MOPie nie zjadła akumulatora.

Właśnie brak na schemacie tych przyłączy do Schaudta, wzbudził moje wątpliwości co do fabrycznego podłączenia lodówki na 12V. Wiem, że Dethleffs nie podłącza fabrycznie (niedawno koledzy opisywali przy nowych przyczepach)

Godzinę temu, hymer545kuba napisał:

Gniazdo w samochodzie mam oryginalne więc powinno być 13 pin.

Więc duże prawdopodobieństwo, że kastrat jest ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.