Skocz do zawartości

Wielki Test Wag:)


w79

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi na różne opinie i kilka wątków dotyczących nacisku na hak, a także szereg sprzecznych stanowisk - postanowiłem przetestować cztery najpopularniejsze sposoby ważenia....

Sprawdziłem :

a) wagę w kole;

b) wagę najazdową, dedykowaną do przyczep;

c) wagę słupkową;

d) wagę łazienkową

Jestem zupełnie nietechniczny i badanie nie zostało przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, jednak starałem się zachować jakieś standardy:

- oczywiście ważenie w tym samym miejscu (na asfalcie);

- przyczepa nie zmieniała wagi (nie była ruszana);

- wysokość zaczepu na tym samym poziomie - tj 40 cm od ziemi;

- każdy pomiar powtarzany trzykrotnie (i tutaj niespodzianka, wszystkie wagi miały bardzo dobrą powtarzalność) ;'

Wnioski - raczej kiepskie:( właściwie tylko waga słupkowa i waga w kole pokazały względnie podobne wyniki. (chociaż ta w kole prawie zawsze pokazuje wynik powyżej 25 kg :P) Natomiast zupełnie inne wyniki pokazały pozostałe wagi: najazdowa ok. 17 kg więcej , a łazienkowa ok 11 kg

Wyniki:

a) waga w kole - ok 30 kg

b) waga najazdowa - 58 kg

c) waga słupkowa  -ok 25-30 kg

d) waga łazienkowa - 41, 6 kg

Wnioski...jak żyć i jak ważyć?;)

 

 

waga 5.jpg

waga 4.jpg

waga 3.jpg

waga 1.jpg

waga 2.jpg

Edytowane przez w79 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Tofel napisał:

Witam.

Potrzebne by było jakieś wzorcowe obciążenie.?. Celem określenia błędu pomiarowego każdej z wag.

Ale już sam pomysł na test wag bardzo fajny ?.

Pozdrawiam

O, nie pomyślałem o tym, mogę naprawić błąd:)

 

25 minut temu, Cezarr napisał:

A ile było naprawdę? :puk:

sam chciałbym wiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wagi w kole oraz łazienkowa pokazują w miarę normalnie.

Waga na kole, jak sama nazwa wskazuje jest na kole, ale zakładam, że jest wyskalowana aby pokazywać nacisk na haku.

A waga łazienkowa pokazała nacisk pod kółkiem, który jest większy. Na upartego nawet by można pomierzyć odległości i policzyć o ile większy.

Waga najazdowa ewidentnie zawyżyła. Ale dlaczego jak ważysz najazdową to waga w kole pokazuje większe wartości??? Podobnie przy łazienkowej...

Waga słupkowa raczej zaniżyła, a pod zaczepem by było jeszcze mniej. Jednak zakładam że to najmniej miarodajna z wartości. Takie wagi stosuje się raczej do porównania czy jest tak samo jak ostatnio, niż, żeby z nich odczytywać wartości.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Piotrekm13 napisał:

Według mnie wagi w kole oraz łazienkowa pokazują w miarę normalnie.

Waga na kole, jak sama nazwa wskazuje jest na kole, ale zakładam, że jest wyskalowana aby pokazywać nacisk na haku.

A waga łazienkowa pokazała nacisk pod kółkiem, który jest większy. Na upartego nawet by można pomierzyć odległości i policzyć o ile większy.

Waga najazdowa ewidentnie zawyżyła. Ale dlaczego jak ważysz najazdową to waga w kole pokazuje większe wartości??? Podobnie przy łazienkowej...

Waga słupkowa raczej zaniżyła, a pod zaczepem by było jeszcze mniej. Jednak zakładam że to najmniej miarodajna z wartości. Takie wagi stosuje się raczej do porównania czy jest tak samo jak ostatnio, niż, żeby z nich odczytywać wartości.

 

 

 

 

I tu będą jaja. Dla mnie słupkowa czerwona zawsze była bardzo dokladna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maarec napisał:

I tu będą jaja. Dla mnie słupkowa czerwona zawsze była bardzo dokladna.

To pewnie jak trafisz. Każda może być inna.

A po zdjęciu słupkowej widzę że pokazuje ponad 37,5kg,  chyba że nie ma tam kreski namalowanej. A stoi gdzieś w połowie pomiędzy punktem nacisku koła a hakiem, czyli by też mieściła się w normie pomiędzy łazienkową a ta w kółku. Ewidentnie najazdowa coś oszukuje.

Czyli na haku cały czas koło 30kg (odrzucając wskazania najazdowej).

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, jacekzoo napisał:

Gorzej jak ta waży tak samo dokładnie jak 4 pokazane ?

mogę podesłać Wojtkowi na testy jeśli chce . Od kiedy sprzedałem przyczepę to rzadko używam, ale wagę sobie zostawiłem bo nawet ładując auto na lawetę czy tam pakując przyczepę towarową sprawdzam nacisk.

Jak sprawdzałem z moją wagą łazienkową to pokazywała dobrze, tyle że ja jak ważyłem łazienkową to kładłem ją na ziemi pod zaczepem i wkładałem drewnianą kantówkę pomiędzy zaczep a wagę.

Ważenie wagą łazienkową czy najazdową pod kołem podporowym to moim zdaniem błąd bo to jednak kilkadziesiąt cm bliżej osi niż zaczep więc pomiary będą nieco inne

 

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

mogę podesłać Wojtkowi na testy jeśli chce

Przecież wiesz, że żartowałem. Waga którą pokazałeś jest najlepsza do tego. 
 

 

z ciekawości poszedłem u mnie sprawdzić. Na patykowej 

9EDE8601-614A-4B43-99F0-5141E7365D5C.thumb.jpeg.b423fd61aaddd1fe89a89f3e255cc867.jpeg

nie ma tak nisko skali, bo bakista pusta, ale jest ok 35kg

 

a na łazienkowej

 

0BEB683C-C646-41C1-8CA9-82A201E70749.thumb.jpeg.e0c33a4ef7645e0bf62330e3d2d4bdaa.jpeg

też podstawiona pod zaczep. 
 

pokrywa się, kontrolowałem kilka razy przed wyjazdami i u mnie patykowa się sprawdza

Edytowane przez jacekzoo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Suzu4x4 napisał:

Ważenie wagą łazienkową czy najazdową pod kołem podporowym to moim zdaniem błąd bo to jednak kilkadziesiąt cm bliżej osi niż zaczep więc pomiary będą nieco inne

Masz rację, ale w teście nie chodziło o prawidlowe zważenie nacisku, ale o pokazanie różnicy w wagach. Swoją drogą zdziwiony sam jestem jeśli chodzi o wagę najazdowa, bo z doświadczenia wiem, że ona raczej zaniża...Kiedyś porównywałem wynik tej konkretnej wagi i wagi przyczepy w składzie węgla....Na składzie buda ważyła 100 kg więcej. Oczywiście może to być kwestia sprzedawcy węgla...ale to znajomy i zapewniał mnie ze jest ok:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.