Skocz do zawartości

Przyczepa "elektryczna" i tego konsekwencje


marian36

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W aspekcie jednej z odpowiedzi w moim wątku dotyczącym tego, czy jestem skazany na przyczepę max 420 padła informacja, iż Knaus od nowego roku puszcza serię przyczep bez gazu. Nieco mnie to zaintrygowało, początkowo byłem mocno sceptycznie nastawiony, ale sprawdziłem i faktycznie taka seria jest - nie tylko w Kanusie, ale i w Weinsbergu. Szybka kalkulacja w konfiguratorze i 2 wnioski:

1. Taka przyczepa elektryczna wychodzi taniej niż nazwijmy to gazowa (i to znacznie taniej - dobre 25kPLN),

2. Na ogół mniej waży, co daje większe pole manewru mając ograniczone DMC przyczepy.

Wobec powyższego chciałbym podpytać bardziej doświadczonych - jakie są konsekwencje wybrania czegoś z serii np. KNAUS SPORT E.POWER SELECTION, lub Weinsberg CaraCito?

Oczywiste jest dla mnie, że:

1. Nie ma palników gazowych, jest płyta indukcyjna, co znaczy, że na dziko nic nie ugotuję (to akurat łatwo obejść),

2. Ogrzewanie wody jest tylko elektryczne, więc z dużym prawdopodobieństwem też sobie wody na dziko nie zagrzeję (to już trudniej, ale się da, czy jest racjonalne, to inna sprawa - przetwornica i duży aku),

3. Na dziko nie ma mowy o ogrzewaniu przyczepy (bez możliwości obejścia tego),

4. Brak konieczności przeprowadzania przeglądu instalacji gazowej, brak konieczności wożenia butli z gazem itp. zalety.

 

Czy są jeszcze jakieś inne konsekwencje? Ktoś to może rozpoznawał?

Czy ogrzewanie/klimatyzacja (w obu w/w seriach przyczep jest to samo) - DOMETIC Freshwell 3000 (OEM) daje radę jako ogrzewanie? Daje radę jako klimatyzacja? Pytam, bo jak coś jest do wszystkiego, to często jest do niczego, a jak się na to nałoży fakt, że jest w dodatku tańsze niż rozwiązanie gazowe, to już w ogóle zapala się czerwona lampka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

42 minuty temu, marian36 napisał:

Czy ogrzewanie/klimatyzacja (w obu w/w seriach przyczep jest to samo) - DOMETIC Freshwell 3000 (OEM) daje radę jako ogrzewanie? Daje radę jako klimatyzacja? Pytam, bo jak coś jest do wszystkiego, to często jest do niczego, a jak się na to nałoży fakt, że jest w dodatku tańsze niż rozwiązanie gazowe, to już w ogóle zapala się czerwona lampka.

Da radę, ale… działa tylko na 230v no i jest duuuuużo głośniejsze niż ogrzewanie gazowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, marian36 napisał:

Wobec powyższego chciałbym podpytać bardziej doświadczonych - jakie są konsekwencje wybrania czegoś z serii np. KNAUS SPORT E.POWER SELECTION, lub Weinsberg CaraCito?

Takie, że to są przyczepy tylko dla osób, które jeżdżą w miejsca, gdzie jest dostępne zewnętrzne źródło 230V. O dzikowaniu trzeba zapomnieć, nawet latem. W tym roku w lipcu zdarzały się wieczory i noce z temp 10C gdy używaliśmy ogrzewania. Jesień, wiosna i zima odpadają - można co prawda przemieszczać się bez ogrzewania, ale wyziębia się wtedy mocno całe wnętrze.

Wg mnie to pomysł producenta, jak sprzedać coś po starej cenie bez czegoś, co było wcześniej standardem.

Oczywiście na takie przyczepy też będzie popyt, ale taka przyczepa staje się w zasadzie "z automatu" stacjonarna. Zaciągnąć do Chorwacji, podpiąć i zostać na miesiąc ;) Takich karawaningowców nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@olas1A widzisz - o hałasie nie pomyślałem. Swoją drogą ciekawe dlaczego jest takie głośne, przecież zwykły grzejnik elektryczny jest niesłyszalny. Chyba, że to działa na zasadzie pompy ciepła, wtedy może chodzić o szum wentylatorów?

O tym, że działa tylko na 230V wiem, pisałem o tym powyżej, że to jest w zasadzie niemożliwe do przeskoczenia na dziko. To na pewno jest poważna wada.

Z zalet elektryka jeszcze można wymienić znacznie bardziej komfortowe (i szybsze) gotowanie na indukcji niż na gazie - zwłaszcza w lecie, gdzie i tak jest ciepło. Do tego indukcja ma timery, jest bezpieczniejsza itp.

@pjetko - zgadza się, tylko stacjonarnie i tylko w miejscu z 230V. Co najwyżej można się przespać na parkingu w drodze do Chorwacji, czy gdzieś tam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, marian36 napisał:

Swoją drogą ciekawe dlaczego jest takie głośne, przecież zwykły grzejnik elektryczny jest niesłyszalny. Chyba, że to działa na zasadzie pompy ciepła, wtedy może chodzić o szum wentylatorów?

Tak chodzi o prace wentylatora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jacekzoo napisał:

Nie wentylatora a kompresora, wentylatora prawie nie słychać. Na tyle głośno chodzi że na kampie o 21 trza wyłączyć bo wstyd przed sąsiadami na parceli obok

Ale piszemy o ogrzewaniu, masz funkcje samego grzania i mimo wszystko jest to po prostu głośne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, marian36 napisał:

Tylko jeśli to ogrzewanie działa jak pompa ciepła, a nie zwykły grzejnik, to przy powiedzmy -10stC może już nie wyrobić z ogrzewaniem ;)

Przy  minus 10 to i ultraheat nie podoła. Elektryczne ogrzewanie sprawdzi sie wiosną lub jesienią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, jacekzoo napisał:

Przy grzaniu tak samo sie tarabani

przy grzaniu kompresor nie pracuje więc na zewnątrz przyczepy praktycznie nie słychać.

w środku hałas upierdliwy bo pomimo ze sama grzałka nie wydaje dźwięku to sam wentylator głośny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

przy grzaniu kompresor nie pracuje więc na zewnątrz przyczepy praktycznie nie słychać.

Teraz nie sprawdze bo jest w reklamacji ?? Ale na 99% jestem pewny że kompresor też pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marian36 napisał:

Cześć,

W aspekcie jednej z odpowiedzi w moim wątku dotyczącym tego, czy jestem skazany na przyczepę max 420 padła informacja, iż Knaus od nowego roku puszcza serię przyczep bez gazu. Nieco mnie to zaintrygowało, początkowo byłem mocno sceptycznie nastawiony, ale sprawdziłem i faktycznie taka seria jest - nie tylko w Kanusie, ale i w Weinsbergu. Szybka kalkulacja w konfiguratorze i 2 wnioski:

1. Taka przyczepa elektryczna wychodzi taniej niż nazwijmy to gazowa (i to znacznie taniej - dobre 25kPLN),

Hmm to ciekawe, bo z tego co widziałem to ceny są wyższe niż za zeszłoroczne gazówki. 

3 godziny temu, marian36 napisał:

2. Na ogół mniej waży, co daje większe pole manewru mając ograniczone DMC przyczepy.

Waży tyle samo. Zamiast pieca masz ciężką klimę podłogową

 

3 godziny temu, marian36 napisał:

Wobec powyższego chciałbym podpytać bardziej doświadczonych - jakie są konsekwencje wybrania czegoś z serii np. KNAUS SPORT E.POWER SELECTION, lub Weinsberg CaraCito?

Oczywiste jest dla mnie, że:

1. Nie ma palników gazowych, jest płyta indukcyjna, co znaczy, że na dziko nic nie ugotuję (to akurat łatwo obejść),

Zgadza się na dziko nie tylko nic nie ugotujesz, ale nie masz ani ogrzewania, ani lodówki...

3 godziny temu, marian36 napisał:

2. Ogrzewanie wody jest tylko elektryczne, więc z dużym prawdopodobieństwem też sobie wody na dziko nie zagrzeję (to już trudniej, ale się da, czy jest racjonalne, to inna sprawa - przetwornica i duży aku),

Dokładnie

3 godziny temu, marian36 napisał:

3. Na dziko nie ma mowy o ogrzewaniu przyczepy (bez możliwości obejścia tego),

IMO nie ma w tej przyczepie w ogóle ogrzewania. Ogrzewanie klimą służyć może do doraźnego ogrzewania, ale zapomnij o tym, że uda Ci się grzać przyczepę przy temperaturach na zewnątrz w okolicy np. 5 stopni. Poza tym klima hałasuje, więc spanie w nocy może być uciążliwe przy włączonej klimatyzacji. 

Pomijam już zabezpieczenia prądowe na kempingach. 

 

Godzinę temu, Suzu4x4 napisał:

przy grzaniu kompresor nie pracuje więc na zewnątrz przyczepy praktycznie nie słychać.

w środku hałas upierdliwy bo pomimo ze sama grzałka nie wydaje dźwięku to sam wentylator głośny.

Dokładnie. Dmucha i chucha i to generuje hałas. Dla mnie nie do zaakceptowania w nocy

6 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Niedawno ktoś pisał o przyłączach kempingowych max. 3A we Włoszech. Co wtedy pociągnie w takiej przyczepie takie przyłącze. Samo oświetlenie? A reszta?

Nic nie pociągnie. Ten epower ma przełącznik 10A i 15A. Czyli wszędzie gdzie zabezpieczenia są mniejsze to zapomnij o użytkowaniu takiej przyczepy.

image.thumb.png.87c0aff7960172cef11cc1d89030dacc.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja porównywałem ceny do analogicznych gazowych w konfiguratorze i różnica mi taka wychodziła.

Gdzie można kupić zeszłoroczną?

Co do wagi, to w gazówce też dodawałem klimę. Ogólnie konfigurowałem identyczne przyczepy i patrzyłem na ich wagi. Elektryczną  mogłem w DMC 130 zmieścić większą niż gazową, stąd taki pomysł mnie naszedł, ale już mnie z niego wyleczyliście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.