Skocz do zawartości

Ogrzewanie wodne Truma


Bury Kocur

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam przyczepkę Knaus Sport 450 a w niej ogrzewacz wody - znajduje się za zbiornikiem pod łóżkiem przy łazience. 

Czy może ktoś zna to urządzenie na tyle, że powie do jakiej temperatury podgrzewa ono wodę i jaka jest ilość tej podgrzanej wody?

Z góry dziękuję za pomoc

Pzdr

Włodek

IMG_0009.JPG

IMG_0010.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Bury Kocur napisał:

do jakiej temperatury podgrzewa ono wodę i jaka jest ilość tej podgrzanej wody?

Witam,

Truma Therme TT2 - 5L/65*C

Tutaj odnajdziesz potrzebne informacje:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tofel napisał:

Witam,

Truma Therme TT2 - 5L/65*C

Tutaj odnajdziesz potrzebne informacje:

Pozdrawiam

Grzegorz - bardzo Ci serdecznie dziękuję za powyższe info - w niedzielę wracam z morza do domu i od poniedziałku biorę się za rozkminianie mojej cepki - lato spędziłem na rejsach a teraz na jesieni chcę przygotować cepkę do jesiennych wyjazdów.

Także raz jeszcze dzięki - dam znać co mi wyszło....

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... sezon się kończy ......

Należy pamiętać, że na zimę należy z podgrzewacza wody zlać wodę (na końcu przewodów powinny być 2 zaworki ~ jeden od wody, drugi odpowietrzający).

Jeżeli ww się nie zrobi, na wiosne będzie założony na forum nowy temat ~ dot. pękniętej obudowy Trumy TT.

O tym podgrzewaczu trochę na formum info jest.

Pozdr. !!!!!!

TOM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym temat bardziej rozwinął - w takich instalacjach nie tylko należy zlać wodę z bojlera ale także odwodnić całość.

Osobiście z takimi instalacjami mam duże doświadczenie przy jachtach morskich - na zimę takie instalacje przedmuchujemy bardzo solidnie kompresorem a dodatkowo czasami przepompowujemy przez całość glikol - to bardzo skuteczne metody od lat stosowane.

Mam do takich instalacji cały szereg końcówek do wszelkiego typu pomp właśnie do ich odwadniania na zimę i mały cichy kompresor.

Różnica w przyczepkach i jachtingu polega na typie pomp - w cepkach jak widzę używa się pompek wodnych uruchamianych elektrozaworami w kranach natomiast w jachtingu morskim stosuje się w większości pompy ciśnieniowe gdzie pompa uruchamiana jest spadkiem ciśnienia po wtórnej stronie układu.

Niemniej masz rację - przed mrozami należy nie zapomnieć wszelkie układy wodne odwodnić - kosztuje to taniej niż na wiosnę wymiana bojlera i kranów. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Bury Kocur napisał:

Ja bym temat bardziej rozwinął - w takich instalacjach nie tylko należy zlać wodę z bojlera ale także odwodnić całość.

Osobiście z takimi instalacjami mam duże doświadczenie przy jachtach morskich - na zimę takie instalacje przedmuchujemy bardzo solidnie kompresorem a dodatkowo czasami przepompowujemy przez całość glikol - to bardzo skuteczne metody od lat stosowane.

Mam do takich instalacji cały szereg końcówek do wszelkiego typu pomp właśnie do ich odwadniania na zimę i mały cichy kompresor.

Różnica w przyczepkach i jachtingu polega na typie pomp - w cepkach jak widzę używa się pompek wodnych uruchamianych elektrozaworami w kranach natomiast w jachtingu morskim stosuje się w większości pompy ciśnieniowe gdzie pompa uruchamiana jest spadkiem ciśnienia po wtórnej stronie układu.

Niemniej masz rację - przed mrozami należy nie zapomnieć wszelkie układy wodne odwodnić - kosztuje to taniej niż na wiosnę wymiana bojlera i kranów. 

 

W wielu przyczepach sa tez pompki ze zwyklymi kranami a na wężu regulator cisnienia włącza wyłącza ;) To ja przy okazji podpytam jak kolega tak dobry w temacie łódek.

A jak w kabinowych  jest rozwiązane ogrzewanie ?

Czy jachty maja również zbiorniki na czystą i brudną wodę? Czy ciągną wodę z jeziora i odpływ jest do jeziora z eco szamponami ? 

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DarekSłupsk napisał:

 

Czy jachty maja również zbiorniki na czystą i brudną wodę? Czy ciągną wodę z jeziora i odpływ jest do jeziora z eco szamponami ? 

Nie wiem jak na zamkniętych akwenach, ale oglądałem duży pełnomorski jacht, to miał zbiorniki na czystą jak i na brudną wodę. Te na brudną wodę miały możliwość wyssania nieczystości górą, na przykład w marinie, ale też do wypompowania do morza. Gościu mi opowiadał że na morzu to idzie do wody, a w marinie trzeba zbierać w zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Piotrekm13 napisał:

Nie wiem jak na zamkniętych akwenach, ale oglądałem duży pełnomorski jacht, to miał zbiorniki na czystą jak i na brudną wodę. Te na brudną wodę miały możliwość wyssania nieczystości górą, na przykład w marinie, ale też do wypompowania do morza. Gościu mi opowiadał że na morzu to idzie do wody, a w marinie trzeba zbierać w zbiorniku.

Na morzu nikt praktycznie na jachcie nie bawi się w gromadzenie ścieków w zbiornikach - nie ma przepisowego obowiązku  tego w żadnym obecnie kraju w UE.

Ścieki zarówno szare jak i fekalne idą do morza.

Obecnie jedynie Szwecja ma regulację prawną zakazującą zrzutu w obrębie jej wód terytorialnych nieczystości fekalnych do morza - tam w każdej marinie są odsysarki do takich ścieków - inna sprawa kto z nich korzysta.

W pozostałych krajach UE nie ma jak piszę takich regulacji prawnych, więc na morzu każde ścieki idą z jednostek pływająch za burtę - mówimy o ściekach szarych i fekalnych - nie mówimy o nieczystościach ropopochodnych - te są zabronione wszędzie.

Można oczywiście wykonać na jachcie zbiorniki na wodę szarą - kąpiel, zlew, mycie itp, ale tego praktycznie z powodów jw nikt nie robi.

Pzdr

Włodek

14 godzin temu, DarekSłupsk napisał:

A jak w kabinowych  jest rozwiązane ogrzewanie ?

Na większości jachtach ich armatorzy montują urządzenia typu WEBASTO - na olej napędowy.

Urządzenie działa na zasadzie katalitycznego spalania paliwa a do kabin i wnętrza jachtu rozprowadzone jest ciepłe powietrze z wtórnego obiegu powietrza.

Na przeciętnym jachcie morskim montuje się urządzenie klasy WEBASTO o mocy rzędu 4 - 5 kW - spalanie takiego urządzenia to ok 0, 2 - 0, 3 litra oleju napędowego / motogodzinę pracy tyle, że przy pojemności zbiorników paliwa jednostek morskich rzędu powyżej 200 l spalanie to nie jest jakość szczególnie zauważalne - wróciłem właśnie z 3 miesięcznego rejsu na północ Zatoki Botnickiej - spaliliśmy 650 litrów ropy w tym ok 50 litrów na ogrzewanie jachtu.

Pzdr

Włodek
 

14 godzin temu, DarekSłupsk napisał:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, DarekSłupsk napisał:

 Czy ciągną wodę z jeziora i odpływ jest do jeziora z eco szamponami ? 

Mogę mówić o jachtach morskich bo ten temat znam.

Na morzu nie ma regulacji prawnych zakazujących zrzutu wody tzw. szarej czyli ze zlewu i kąpieli za burtę.

Na morzu na jachtach są zbiorniki słodkiej wody użytkowej - pojemności rzędu 500 litrów nie są na jachtach rzadkością.

Niektórzy montują na jachtach równolegle instalacje wody zaburtowej ale są one sporadyczne i tylko praktycznie jako np. równoległa instalacja w kambuzie czyli w jachtowej kuchni do mycia naczyń.

Toalety za jednostkach morskich spłukiwane są wodą zaburtową - czasem - rzadko - używana do tego jest woda słodka ale tylko w instalacjach podciśnieniowych.

Dla każdego innego typu WC używa się wody słonej zaburtowej.

Pzdr

Włodek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bury Kocur napisał:

Mogę mówić o jachtach morskich bo ten temat znam.

Na morzu nie ma regulacji prawnych zakazujących zrzutu wody tzw. szarej czyli ze zlewu i kąpieli za burtę.

Na morzu na jachtach są zbiorniki słodkiej wody użytkowej - pojemności rzędu 500 litrów nie są na jachtach rzadkością.

Niektórzy montują na jachtach równolegle instalacje wody zaburtowej ale są one sporadyczne i tylko praktycznie jako np. równoległa instalacja w kambuzie czyli w jachtowej kuchni do mycia naczyń.

Toalety za jednostkach morskich spłukiwane są wodą zaburtową - czasem - rzadko - używana do tego jest woda słodka ale tylko w instalacjach podciśnieniowych.

Dla każdego innego typu WC używa się wody słonej zaburtowej.

Pzdr

Włodek

 

Dziękuję Włodku za obszerne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.