Skocz do zawartości

Jakie auto ile pociągnie? - zestawienie w 1 poście (dane techniczne)


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

Kristofer, Jacek,

 

Już wiem gdzie o tym czytałem

http://forum.karawaning.pl/topic/16069-dmc-przyczepy-a-wspólczynnik-133-rozwiązanie/page-19?hl=adamh#entry413266

 

Post AdamaH

 

U nas w Polsce nic nie może być oczywiste...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że rodzaj hamulców w jakie musi być wyposażona przyczepa z hamulcem też jest wymieniony w rozporządzeniu:

 

5. Przyczepa powinna być wyposażona w następujące rodzaje hamulców:

1) hamulec roboczy:

a) spełniający wymagania określone w ust. 1 pkt 1,

B) uruchamiany z miejsca kierowcy jednym ruchem łącznie z hamulcem roboczym pojazdu ciągnącego, z zastrzeżeniem przepisu ust. 7,

c) zapewniający samoczynne zatrzymanie przyczepy w razie zerwania podczas jazdy połączenia z pojazdem ciągnącym;

2) hamulec postojowy:

a) działający również, gdy przyczepa jest odłączona od pojazdu ciągnącego,

B) uruchamiany z zewnątrz, a w odniesieniu do przyczepy przystosowanej do przewozu osób – uruchamiany również z wnętrza przyczepy; przez uruchamianie rozumie się również zwalnianie hamulca.

 

I kiedy mamy przyczepę tak wyposażoną jak powyżej to nie obowiązuje nas przelicznik 1/33

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I odpowiednie PJ :)

 

wysłane z Nokii 6210.

 

No tak, zapomniałem w o tym, ale jestem tego świadomy, bo zestaw przekroczy DMC 3,5t (Według papierów będzie miał 2220kg + 1400kg = 3620kg) Czyli viatol + E

 

To że zniknęło z dowodu to jeszcze nic nie znaczy, tak jak nieznajomośc prawa nie jest usprawiedliwieniem.

 

No to powiedz mi kolego, jak to jest, że niektóre auta nie mają tego wpisane wcale, a niektóre mają, a jeszcze inne miały a już nie mają co?

Nie ma takiego prawa, że każde auto ma jakieś określone DMC zestawu. Jedne modele mają, a inne nie. Skoro podobno nadal to działa, to kogo mam winić o to że nie mam tego teraz w dowodzie? Byłem przy przeglądzie auta kiedy było przerabiane z ciężarowego na osobowe, i masy które były wpisywane i to z dowodu: DMC auta, DMC przyczepy z hamulcem, Masa własna oraz ładowność jako X. Nic o masie zespołu pojazdów.

 

Z wypełnionym polem F3 też mogłeś legalnie zapiąć 1400

 Mogłem. Racja. Tylko jakbym trafił na upartego policjanta/inspektora, to by się czepiał, że DCM auta to 2220kg a dmc przyczepy to 1400kg i przekraczam 3,5t. Nie ważne że auto i przyczepa byłby puste, przekraczam DMC i koniec. A dmc zestawu miałemm 3,5t. Z wypełnionym polem F.3 na 3,5 to mógłbym spokojnie jechać z przyczepką dmc 1280kg i niczego nie trzebaby się obawiać w razie kontroli. 

 

Moim skromnym zdaniem, w DR powinny byś trzy kategorie O -

O1 - przyczepa z hamulcem najazdowym - uwzględnieniem współczynnika (1.33, DMC pojazdu podzielone przez 1,33)

O2 - przyczepa z dodatkowym hamulcem - wartość która jest teraz

O3 - bez hamulca.

 

Takie wpisy w DR rozwiazaly by wszystkie dyskusje i były by z godne z naszym prawem drogowym.

 

Rafal Wosik

 I tu się mylisz, bo każde auto ma homologacje na określona ilość kg na haku. Skoro homologację do mojego caddy producent przewidział na 1400kg (z hamulcem najazdowym) to według ciebie w polu O1 musiałbym mieć wpisane 1670kg, a na to nie pozwala już homologacja. 

 

Po prostu w Polsce jest chore prawo. Co z tego że masz wpisane jakieś wartości w DR jak musisz mieć jeszcze "doktorat" z znajomości reszty przepisów. 

Trzeba wiedzieć że masa rzeczywista auta musi wynosić 133% DMC przyczepy. Trzeba wiedzieć że nie możesz przekroczyć wartości zestawu pojazdów, jeśli masz ją wpisaną w dowodzie. Przekroczysz 3,5t to E + viatol. Osobiście mam tylko kat. B i jedyne co pamiętam z kursu to, że możesz ciągnąć przyczepę lekką do 750kg.

Jak już to wszystko wiesz, kupujesz auto, często trzeba zrobić kat. E, kupić viatoll, a na końcu okaże się jeszcze że trzeba wrzucić ze 4 bloczki betonowe żeby rzeczywiste masy się zgadzały.

 

Jeszcze jedna kwestia. Nigdy nie miałem samochodu terenowego więc nie wiem. Czy macie w dowodzie wpisane samochód tereowny? Jeśli tak to okej, a jesli nie to skąd policjant ma wiedzieć że to terenówka, która może ciągnąć nawet przyczepę z masą większą nawet o 150%?

 

I ostatnie przemyślenie. Skoro Ducato ma 3,5t na haku, a na pewno nie jest samochodem terenowym to wychodzi na to że ciągnie tą przyczepę nielegalnie, tzn nie może jej ciągnąć. Jeśli ma dmc 3,5t to max dmc przyczepy według 1,33 wychodzi  2630kg. Szach mat, większość busów, które latają z dużymi przyczepami jeździ nielegalnie, jeśli ciągną przyczepy DMC 3,5t. Sharan pewnie też nie bardzo łapie się do ciągnięcia naprawdę ciężkiej przyczepy...

Edytowane przez cyqor (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pytanie nie do mnie, ale odpowiem za Jacka, mam nadzieję, że się za to nie obrazi :skromny:

(...)

 

Kolego Kristofer dzięki za odpowiedź bo uświadomiłeś mnie że jednak byłem w błędzie :hmm:

po przeczytaniu tych rozporządzeń mogę odpowiedzieć ponownie:

 

 

Jakim cudem dmc przyczepymoże być większe od samochodu? Zapomniałeś odjąć 33% przepisowej masy od holownika. Lc możesz ciągać dokładnie 2015kg

 

DMC przyczepy może być większe od DMC samochodu gdyż cytując ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY I BUDOWNICTWA z dnia 6 maja 2016 r.

 

 

7. Dopuszczalna masa całkowita przyczepy z hamulcem, ciągniętej przez samochód osobowy, samochód ciężarowy

i specjalny o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, nie może przekroczyć:

1 ) wartości znamionowej urządzenia sprzęgającego,

2 ) dopuszczalnej masy całkowitej tych pojazdów,

3 ) maksymalnej masy ciągniętej określonej dla tych pojazdów przez producenta,

4 ) 3500 kg

z tym że w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicją zawartą w załączniku II do dyrektywy 2007/46/WE

Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych

i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów

(Dz. Urz. UE L 263 z 09.10.2007, str. 1, z późn. zm.), masa ta nie może przekroczyć 150% dopuszczalnej masy całkowitej

pojazdu ciągnącego przy jednoczesnym spełnieniu warunków określonych w pkt 1, 3 i 4.

 

więc w DR mam DMC pojazdu 2680 kg a DMC przyczepy 2800 kg

 

jednak wracając do OBWIESZCZENIA Ministra Infrastruktury i Rozwoju1) z dnia 30 stycznia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia

 

którego dział III rozdział 4 § 14. 1. ust 5 jest nadal ważny i mówi:

 

 

5. Przyczepa powinna być wyposażona w następujące rodzaje hamulców:

1) hamulec roboczy:

a) spełniający wymagania określone w ust. 1 pkt 1,

 

[tu zacytuje ust 1 pkt 1]

 

1) hamulec roboczy działający na wszystkie koła – przeznaczony do zmniejszania prędkości pojazdu i zatrzymywania go

w sposób niezawodny, szybki i skuteczny, niezależnie od jego prędkości i obciążenia oraz od kąta wzniesienia lub

spadku jezdni, z możliwością:

a) regulowania intensywności hamowania,

B) dokonywania hamowania z miejsca kierowcy bez użycia rąk; w odniesieniu do pojazdu inwalidzkiego dopuszcza

się użycie jednej ręki;

B) uruchamiany z miejsca kierowcy jednym ruchem łącznie z hamulcem roboczym pojazdu ciągnącego, z zastrzeżeniem

przepisu ust. 7,

c) zapewniający samoczynne zatrzymanie przyczepy w razie zerwania podczas jazdy połączenia z pojazdem ciągnącym;

2) hamulec postojowy:

a) działający również, gdy przyczepa jest odłączona od pojazdu ciągnącego,

B) uruchamiany z zewnątrz, a w odniesieniu do przyczepy przystosowanej do przewozu osób – uruchamiany również

z wnętrza przyczepy; przez uruchamianie rozumie się również zwalnianie hamulca.

6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do:

1) przyczepy lekkiej, pod warunkiem że niezależnie od urządzenia łączącego przyczepa ta ma dodatkowe połączenie

(łańcuch, linka), które w razie zerwania głównego urządzenia łączącego będzie zapobiegało dotykaniu jezdni przez

dyszel i zapewniało niezbędną kierowalność przyczepy; jeżeli jednak dopuszczalna masa całkowita takiej przyczepy

jest większa niż połowa masy własnej pojazdu ciągnącego, powinna ona spełniać wymagania określone w ust. 7;

2) jednoosiowej przyczepy dłużycowej.

7. W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, przeznaczonej do ciągnięcia przez pojazd,

którego dopuszczalna masa całkowita wynosi nie mniej niż 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy, dopuszcza się

hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy), działający co najmniej na koła jednej osi; warunek stosuje się również

do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem

1 stycznia 1968 r.

 

wynika więc że legalnie mogę ciągnąć przyczepę  wyposażoną w hamulec najazdowy o DMC  2015kg

 

 w przypadku jeśli bym chciał ciągnąć przyczepę o DMC 2800 kg jak mam w DR musiała by być ona wyposażona w hamulec sterowany z miejsca kierowcy bez użycia rąk

sorry taki mamy klimat :mlot:

 

pozostaje mi powiedzieć  ja p... kto tworzy to chore prawo

 

a kolegom podziękować za uświadomienie mnie , właśnie zastanawiam się nad zakupem kolejnej przyczepy (towarowej) i miała mieć DMC 2700, dziś wiem że będę musiał ją zarejestrować na DMC 2 t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mogłem. Racja. Tylko jakbym trafił na upartego policjanta/inspektora, to by się czepiał, że DCM auta to 2220kg a dmc przyczepy to 1400kg i przekraczam 3,5

 

To na taki zestaw musiałbyś mieć odpowiednie uprawnienia i Viatol, ale nikt nie mógłby się do Ciebie doczepić, że nasz cięższy zestaw niż dopuszcza producent. Policjant może się upierać ale musi działać w granicach prawa. Bo równie dobrze może się ubierać, że na B to możesz ciągnąć tylko przyczepę lekką.

 

Jeśli ma wątpliwości co do wagi zestawu to ma prawo Cie zważyć na homologowanej wadze. Trudno aby na oko oceniał czy przekroczyłeś DMC czy też nie.

 

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami DMC to dopuszczalna masa całkowita – największą określoną właściwymi warunkami

technicznymi masę pojazdu obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego

do poruszania się po drodze.

 

Nie ważne że auto i przyczepa byłby puste, przekraczam DMC i koniec. A dmc zestawu miałemm 3,5t. Z wypełnionym polem F.3 na 3,5 to mógłbym spokojnie jechać z przyczepką dmc 1280kg i niczego nie trzebaby się obawiać w razie kontroli.

 

Przekroczyłbyś DMC zestawu na potrzeby Viatol i PJ bo tam się faktycznie bierze pod uwagę tylko maksymalne DMC. F3 nie ma nic do tego.

 

 

 

 

 

I ostatnie przemyślenie. Skoro Ducato ma 3,5t na haku, a na pewno nie jest samochodem terenowym to wychodzi na to że ciągnie tą przyczepę nielegalnie, tzn nie może jej ciągnąć. Jeśli ma dmc 3,5t to max dmc przyczepy według 1,33 wychodzi 2630kg. Szach mat, większość busów, które latają z dużymi przyczepami jeździ nielegalnie, jeśli ciągną przyczepy DMC 3,5t. Sharan pewnie też nie bardzo łapie się do ciągnięcia naprawdę ciężkiej przyczepy...

Wszystkie przyczepy z hamulcem najazdowym podlegają pod przelicznik 1.33. Nie ma wyjątku od tej reguły

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

:]

... a przeczytałeś wcześniejszy post, który m.in. do Ciebie kierowałem ;) (pierwszy z odnośników)  :D 

http://forum.karawaning.pl/topic/3648-jakie-auto-ile-pociągnie-zestawienie-w-1-poście/?p=502650

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale to są jakieś stare posty dotyczące masy zestawu innej niż suma DMC samochodu i przyczepy.

Ja teraz u siebie mam DMC samochodu ca. 3250 a DMC przyczepy, jak każda duża terenówka, 3500.

Masę zestawu mam 6750.

 

Dla mnie ten współczynnik 1,33 jest typowym lokalnym wymysłem, zresztą z lat 70tych o ile się nie mylę.

 

Dociekam bo trochę mi to psuje plan życiowy zakładający przyczepę o DMC 2500, a tak będę miał kombinowanie z zakupem przyczepy o DMC 2500 i obniżaniem DMC na 2400...

Edytowane przez vrs (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Dla mnie ten współczynnik 1,33 jest typowym lokalnym wymysłem, zresztą z lat 70tych o ile się nie mylę.

 

...

Ale nadal obowiązuje i wątpię aby kiedykolwiek zniknął

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie członków forum jako nowy forumowicz...
Ja też dołożę kilka słów  do ww. tematu .
Aktualnie posiadam zestaw : przyczepa HOBBY 460  Ecselent Easy rok produkcji 2004 ( DMC 1350 kg ) oraz ciągnika Renault Koleos 2,5 l ( benzyna/LPG ) DMC 2150 kg . A więc razem dokładnie 3500 kg . Co ciekawe ten sam model przyczepy i z tego rocznika w różnych zestawieniach ma DMC 1300 kg .
Aktualnie rozgladam się za zmianą ciągnika. Chciałbym zejść z 2,5l na silnik  z pojemnością silnika 1,6 lub max 2,0 l tylko w benzynie ( + LPG ). Raczej pozostanę przy ciągniku typu SUV . Co polecacie ? . Skłaniam się do pojazdu marki FORD Escape z silnikiem 2.0 benzyna - ale tu może być problem z DMC aby nie przekroczyć 3,5 t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Tak czytam co to mam w DR i widzę że niektóre dane mam inne niż te które są na forum, ale może to

zależy od konkretnego modelu, ja mam tak

Santa Fe 4x4 2.0CRDI 113KM; MW 1760kg, DMC 2520kg; MMP z ham. 1870kg, bez 750kg

Co ciekawe to auto może holować większą przyczepę bez hamulca jak Terracana  auto zdecydowanie

większe i solidniejsze jako konstrukcja :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.