Skocz do zawartości

Czym " załatać" małe przecięcie na ścianie z blachy aluminiowej przyczepy ???


andsidz

Rekomendowane odpowiedzi

Zrywałem od wewnątrz przyczepy mały kawałek sklejki i niechcąco uszkodziłem powłokę blachy aluminiowej. Przecięcia  wąskie od noża 2 szt. na ok. 5mm . Nie wiem jak zalatać te przecięcia . Czy od wewnątrz , czy zewnątrz  Sylikonem ,klejem, lepcem ? , przed przyklejeniem sklejki.

Będę wdzięczny za jakąś informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, andsidz napisał:

Dzięki chyba tak zrobię. Ale znalazłem tez na allegro różne kleje i kity do aluminium . I chyba można by też czymś takim zakleić . Pozdrawiam Andrzej

 

Właśnie  czymś takim przykleić blaszkę...

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, andsidz napisał:

Zrywałem od wewnątrz przyczepy mały kawałek sklejki i niechcąco uszkodziłem powłokę blachy aluminiowej. Przecięcia  wąskie od noża 2 szt. na ok. 5mm . Nie wiem jak zalatać te przecięcia .

Ja polecam łatkę od środka, najlepiej z takiej samej blachy aluminiowej, na kleju typu "mamut"  czy "gwóźdź w płynie". Ja dawałem łatkę taką, aby z każdej strony "oblewała" łataną dziurę w promieniu min. 1cm. Oba kleje, trzymają jak jasna cholera :) i nie ma mowy o przecieku. W Castoramie kupisz : Klej montażowy Bostik Mamut 290 ml  - 31,98 zł ale widziałem też w Bricomarche i Liroju. Są też w mniejszych opakowaniach. To są super mocne kleje montażowe.

Oczywiście dobrze jest oczyścić miejsce klejenia :)

Pozdro. T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, andsidz napisał:

Myślałem o blaszce wyciętej z puszki po piwie bo nie mam innej blachy ale będe jeszcze poszukiwał.

Za dużo nie szukaj, jedno piwo starczy ;)

Klej powinien mieć warunek elastyczności po związaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, filipert napisał:

Za dużo nie szukaj, jedno piwo starczy ;)

Blaszkę z browara klejoną na Sika 221 stosowałem z powodzeniem nie jeden raz nawet do znacznie większych uszkodzeń niż opisane
Zgadzam się z @filipert że jako surowiec do naprawy 1 puszka to aż za dość - Większa ilość browara  jest dopiero  zalecana po wklejeniu - oczywiście celem miłego podziwiania dzieła i  "utrwalenia" udanie wykonanej naprawy ;)
Dla celu załatania zwłaszcza niewielkiej dziury nie potrzeba kleju konstrukcyjnego o dużej wytrzymałości mechanicznej  i znacznie  lepiej sprawdzi się klejo-uszczelniacz jakim jest własnie proponowana przez @filipert  Sika 221 - karta techniczna,   poradnik klejenia Sika     Sika - przewodnik przygotowania powierzchni
Na dobrą sprawę dla tak małych uszkodzeń wystarczyłby prawdopodobnie sam 221 ale spoina z podkładka będzie na pewno pewniejsza.
Kolejny aspekt sprawy to to ze nic nie przyjdzie z bardzo mocnego kleju o ile nie zostaną przygotowane odpowiednio powierzchnie klejone a ten aspekt został podany skrótowo i wg mnie mało dobitnie "dobrze jest oczyścić" -  koniecznymi warunkami dobrego klejenia jest  oczyścić, odpylić, odtłuścić a czasem nawet zastosować aktywator i primer zgodnie z zaleceniami producenta kleju czy uszczelniacza.

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Blaszkę z browara klejoną na Sika 221 stosowałem z powodzeniem nie jeden raz nawet do znacznie większych uszkodzeń niż opisane
Zgadzam się z @filipert że jako surowiec do naprawy 1 puszka to aż za dość - Większa ilość browara  jest dopiero  zalecana po wklejeniu - oczywiście celem miłego podziwiania dzieła i  "utrwalenia" udanie wykonanej naprawy ;)
Dla celu załatania zwłaszcza niewielkiej dziury nie potrzeba kleju konstrukcyjnego o dużej wytrzymałości mechanicznej  i znacznie  lepiej sprawdzi się klejo-uszczelniacz jakim jest własnie proponowana przez @filipert  Sika 221 - karta techniczna,   poradnik klejenia Sika     Sika - przewodnik przygotowania powierzchni
Na dobrą sprawę dla tak małych uszkodzeń wystarczyłby prawdopodobnie sam 221 ale spoina z podkładka będzie na pewno pewniejsza.
Kolejny aspekt sprawy to to ze nic nie przyjdzie z bardzo mocnego kleju o ile nie zostaną przygotowane odpowiednio powierzchnie klejone a ten aspekt został podany skrótowo i wg mnie mało dobitnie "dobrze jest oczyścić" -  koniecznymi warunkami dobrego klejenia jest  oczyścić, odpylić, odtłuścić a czasem nawet zastosować aktywator i primer zgodnie z zaleceniami producenta kleju czy uszczelniacza.

 

 

DZIĘKI za cenne informacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, andsidz napisał:

 

DZIĘKI za cenne informacje

i z pierwszej ręki

Mam nadzieję, że się tym komentarzem nie narażę na ognisty podmuch ale @smok_wawelski to prawdziwy prekursor łatania przyczep puszkami po piwie ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko oczywiście ze sie nie narazisz bo to prawda ze tak łatałem, również prawda ze było to skuteczne na wiele lat i również prawda ze puszka po browarku to niezły surowiec do takich napraw wcale nie gorszy od ori blachy alu default_smile.png

Pierwsze takie doraźne łatanie było w Helu jak za długi wkret ktorym poprzedni wlasciciel przykrecił lampe przekłuł dach po trąceniu lampy i nawet o tym nie wiedziałem do czasu nocnego deszczu - obudzilo mnie nad ranem kapanie wody z sufitu. Tam łata z browara poszła doraźnie na taśmę butylowa której kawałek walał sie w przyczepie a później była docelowo zrobiona na 221

Na przestrzeni lat stary kiosk warzywny na kółkach doznał tez kilku ran na ścianach bocznych te zostały załatane podczas grubego remontu budy właśnie tak jak Koledze opisałem 221 i żyły z powodzeniem wiele lat nie przepuszczajac ani grama wody.

Blacha marki browar również wymaga pomalowania gdy na zewnatrz bo również sie utlenia

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Raczej myslę że między kratkami. Może polepszy to wydajność lodówki

Taką dodatkową kratkę wentylacyjną tylko trochę wysuniętą w kierunku drzwi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.