Skocz do zawartości

Północne Niemcy z przyczepą 2021 - kempingi i atrakcje dla rodziny z dzieciakami


Rekomendowane odpowiedzi

Hey

Jako że ,z tego co widzę, w bazie kempingów nie zbieramy info o kempingach z zagranicy, więc tutaj krótko opiszę moje doświadczenia z kilkoma kempingami w północnych Niemczech. Moze komuś się przyda - wyszukiwarka powinna wyszukac po nazwie. Jeśli umieszczam wpis nie w tym wątku co trzeba - przenieście pls. TO była nasza pierwsza podróż z przyczepą, więc oceny i doświadczenia są mocno subiektywne.

Później opisze tez atrakcje, które odwiedziliśmy.

 

Kemping Zu den zwei birken https://naturcampzudenzweibirken.de 10 km od Stralsund i wjazdu na Rugię.

Zalety:

- jak na Niemcy tanio - za 4+1 maluch osobową rodzinę wyszło nam ok 30 Euro za noc, w tym korzystanie z mediów , pryszniców i dobrego Internetu bez ograniczeń.

- bardzo bardzo czyste i nowe sanitariaty - lepsze niż w wielu dobrych hotelach

- odpowiadają na maile szybko i sprawnie (po niemiecku)

- oprócz przyczep i kamperów mają tez pole namiotowe

- dobra lokalizacja wyjazdowa

- restauracja na miejscu - nie korzystaliśmy

- plac zabaw i koniki dla dzieciaków (bez jazd)

- sympatyczny klimat - wszyscy mówią sobie guten morgen :)

- absolutna cisza i spokój, spiew ptaków i pohukiwanie żurawii

- woda i prąd przy kwaterze

 

Małe minusy:

- auto za bramą - ale kamping mały, wiec nie ma problemu

- sjesta - mittagruhe od 13 do 15 zakaz wjazdu/wyjazdu

- mówią tylko po niemiecku wiec translator albo łamana niemieczcyzna

- w sezonie bez rezerwacji raczej nie przyjmują

- miejscówka do zwiedzania Rugii (Jasmund, Sassnitz czy Binz) trzeba dojechać kilkadziesiąt minut. 

- 20 km do fajnej piaszczystej plaży

 

 

Kemping FerienPark Seehof pod Schwerinem  

Zalety:

- nad samym jeziorem, prywatne kąpielisko

- bardzo blisko Schwerin 

- można sobie wybrać kwaterę

- rezerwacja mailem bez zaliczki

- mówią po angielsku , odpisują na maile

- sanitariaty i prąd bez ograniczeń

- auto przy przyczepie

 

Wady:

- brak wifi 

- kamping duży - wielkoskalowe sanitariaty - czyste, ale masówka

- kamping na tyle duży, ze 2 latek może się łatwo zgubić

- miejsca różnych rozmiarów 

- woda i prąd przy kwaterze

- kamping z gwiazdkami więc dośc drogi - wyszlo ponad 40 euro za noc za 4+1 osobową rodzinę 

- kwatery bez podziału zielenią.

 

 

Kemping Soltau Auf den simpel https://auf-dem-simpel.de/en/

Zalety:

- 900 m do HeideParku Soltau - mozna pójść pieszo

- różne klasy miejsc 

- dostępne miejsca z kanalizacją 

- przy kwaterach zmywaki dla każdej kwatery (przynajmniej dla wyzszej klasy miejsc)

- recepcja wielojęzyczna i dostępna do 22.00

- przed bramą stellplatz na jednonocne pobyty - z prądem.

- bardzo duże miejsca

- basen odkryty na miejscu

- auto przy przyczepie

 

Wady

- drogo - wyszło prawie 50 euro za noc za 4+1 na miejscu wyzszej kategorii

- wszystko płatne lub z limitami - internet kilka euro za dzien, piłkarzyki 2 euro za godzinę etc

- prysznice płatne za minutę- dostaje się kare elektroniczną doładowaną z góry z kilkoma euro na start. 

- kemping bardzo duży - małe dziecko moze się zgubic, aczkolwiek kwatery odgrodzone od siebie zywopłotem - wiec łatwo się odgrodzić parawanem jesli ktos chce.

Ten kamping w mojej ocenie ma sens tylko jako stellplatz na jedną noc w drodze , albo na 2-3 noce przy odwiedzaniu HeideParku.

 

cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sharry napisał:

- przed bramą stellplatz na jednonocne pobyty - z prądem.

To rozwiązanie mi się podoba  - brakuje tego w PL - a pozwala to na bezkonfliktowy dłuższy wypoczynek jak i nocleg przelotowy
Jeśli można prosić  - coś więcej na Rugii jeśli znane
Szukam czegoś małego  w rejonie Nationalpark Jasmund  - jak dotąd w tym rejonie  blisko znalazłem tylko   Krüger Naturcamping (nie małe) i trochę dalej  Naturerlebniscamp Birkengrund 
Generalnie interesuje mnie cała Rugia ale własnie raczej małe obiekty i stellplatze na objazdówkę niż molochy - z pewniaków to na pewno Kap Arkona i Nationalpark Jasmund.     Kap Arkona - tu spoko wiadomo stellplatz za 30EUR  i specjalnie nie ma innej opcji (jeśli chce się blisko)  

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjeżdżaliśmy z przyczepa w sierpniu i zabraliśmy się za rezerwowanie kempingów równy miesiąc wcześniej i...  okazało się, ze za późno - nich sensowniejszego bliżej morza - czy to na samej Rugii czy na wybrzeżu północnych Niemiec (w Meklemburgii) nie znaleźliśmy. Wszystko porezerwowane, nawet na maila nie odpowiedzieli. Stąd na samej Rugii nic nie podpowiem.

Zapewne ten rok jest wyjątkowy i także w Niemczech więcej ludzi pojechało nad Bałtyk niż nad Adriatyk z powodu Covida.

Planowaliśmy objazdówkę, a zasięg ze względu na najmniejsza pociechę był bardzo ograniczony - 3-4h do wytrzymania przy średniej predkosci  z przyczepą realnie 70 km/h, a z postojami to pewnie 50km/h dawało nam zasięg skoku miedzy kempingami 200 km na raz. Stawialismy zatem przyczepke i latalismy autem - w godzinkę mozna machnąć sporo kilometrów.

Po samej Rugii jeździ się super, bo zbudowali nowy most w Stralsund i spory kawałek ekspresówki do środka wyspy. Mimo sierpnia korków nie było, aczkolwiek zdaje się ze w Meklemburgii dzieciaki chodziły wtedy do szkoły.

Co do Jasmund to jest rewelacja - my atakowaliśmy dołem od strony Sassnitz - to kilka kilometrów częściowo przez las lub mocno kamienistą plażą.

Opis wszystkich atrakcji znajdziesz tutaj: https://podrozezmamaitata.com/2019/07/31/rugia-przewodnik-praktyczny-atrakcje-trasy/ - nam bardzo pomógł.

Jeśli nastawiasz się na stellplatze, a nie na campingi, to przejrzyj co mają w katalogu: https://stellplatz.info - wydaje się bogaty i dość dobrze utrzymany.

A z atrakcji, żeby dużo zobaczyć na raz - bardzo fajna wydała nam się opcja - kolejka Wściekły Roland (http://ruegensche-baederbahn.de/home.html) łączona z rejsem stateczkiem miedzy kurortami wraz z oglądaniem klifów. Są takie bilety łączone. Nam niestety zabrało czasu i jechaliśmy tą kolejka tylko króciutko.

Z dalszych okolic Rugii (Meklemburgia) gorąco polecam jeszcze Vogel Park https://vogelpark-marlow.de/pages/home.php - absolutnie rewelacyjne zoo, gdzie praktycznie każde zwierzę można dotknąć. Cały dzień trzeba na to zarezerwować.

Kontynuując temat kempingów w Niemczech, które odwiedziliśmy:

Stellplatz w SpargelHof Klaistow  https://www.spargelhof-klaistow.de - 3 km od Berliner Ringu pod Berlinem.

Miejscówka, którą ciężko zaklasyfikować. Jest to StellPlatz czyli wersja light, bez pryszniców ale za 16/18 Euro dostajemy prąd, wodę i wifi oraz wc bez ograniczeń - żadnych dodatkowych opłat. Sam Spargelhof to Gospodarstwo Rolnicze, które produkuje szparagi i inne warzywa, borówki, które można samemu sobie zbierać, jajka. I z tych produktów produkuje przetwory.

Sam hof to miejsce, gdzie jest codzienny jarmark tych produktów, restauracja, bar, ogromny plac zabaw, diabelski młyn, mini zoo, sklep, piekarnia/cukiernia ze świeżym pieczywem. Do tego takie atrakcje jak labirynt w kukurydzy, który zajmuje 2h i zjeżdżalnia z 3 piętra i park linowy. 

Bardzo sympatyczne miejsce i szczerze polecam, jeśli ktoś potrzebuje zatrzymać się w drodze na jedną/dwie noce, zwłaszcza jeśli ma w przyczepie lub kamperze sensowny prysznic. W nocy absolutna cisza.

Nasze dzieciaki stwierdziły, ze mógłby w tym miejscu spędzić tydzień :). Z Klaistow do Bramy Brandenburskiej jest godzina drogi jakby ktoś chciał centrum Berlina zobaczyć. Musiałem je namawiać na zwiedzanie Berlina, bo wolały zostać na miejscu. Skończyło się na wieczornym spacerze wzdłuż śladów muru berlińskiego.

Gdyby były prysznice, to miejsce byłoby lepsze niż niejeden camping :).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna obserwacja z Niemiec - wydaje mi się, że trudniejsze może być znalezienie parkingu dla kampera w niektórych miejscach przy atrakcjach niż stellplatzu w promieniu dojazdu. 

Co do Jasmund - to od góry jest duży parking - tam nie powinno być problemu.

W Sasnitz jest bardzo fajny parking naziemny przy stacji kolejowej - w części parkingu dedykowanej dla centrum handlowego (miejska cześć ma limit na 2h): https://www.google.com/maps/place/Parkplatz+Rügengalerie/@54.5154855,13.6396802,17.75z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x47ab387583d4c319:0x76056d8dd61ceb4c!2sSassnitz,+Niemcy!3b1!8m2!3d54.5159131!4d13.6331916!3m4!1s0x47ab47ca15bfdb71:0x3b3eab2a13effd03!8m2!3d54.5162081!4d13.6399546 

Dla osobowych - parking piętrowy w porcie jest super.

W Stralsund jest parking pod nowym mostem, ale nie wiem jakie zasady - aktualnie tam jest test-center covida - na częsci. Dla osobowych przy ozeaneum - super piętrowy.

W Sallinie - jest duży parking przy stacji kolejki Wsciegłego Rolanda.

W Binz- nie znalazłem nic sensownego dla dużego.

Na Arkonę nie dotarliśmy.

Z innych miejsc - super parking dla kamperów w Schwerinie przy zamku https://www.google.com/maps/place/Parkplatz+"Jägerweg"/@53.6196528,11.4119226,282m/data=!3m1!1e3!4m13!1m7!3m6!1s0x47add992b50ef799:0x4251ae8ad8482c0!2sSchwerin,+Niemcy!3b1!8m2!3d53.6355022!4d11.4012499!3m4!1s0x47add9f10dfd4d9f:0xb46b871c33beae88!8m2!3d53.6197802!4d11.4121818

Tyle mogę podpowiedzieć.

Generalnie w wielu miejscach parkingi mają zakazy - dla przyczep prawie wszędzie, dla kamperów - różnie. 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, smok_wawelski said:

Generalnie interesuje mnie cała Rugia ale własnie raczej małe obiekty

Ty Smok, ale Ty nie oszukuj, bo Ty nie z przyczepą, a to zmienia postać rzeczy. ;) W Stralsund, przed wjazdem na Rugię masz dwa stellplatze. I browar ;) Koło Jasmund masz Wohnmobilstellplatz am Parkplatz Hagen. Weź tylko euro w drobnych. Na wyspie jest kilka parkingów dla kamperów, gdzie trzeba wrzucić np. 15 EUR gotówką do parkomatu. O godzinie 19tej przyjeżdża facet z obsługi, otwiera budkę serwisową. Możesz zlać szarą wodę i nabrać czystej. Jedź i nic się nie bój. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Ty Smok, ale Ty nie oszukuj, bo Ty nie z przyczepą, a to zmienia postać rzeczy.  W Stralsund, przed wjazdem na Rugię masz dwa stellplatze. I browar  .......Jedź i nic się nie bój.

A dzięki, dzięki[mention=35287]Slawka[/mention] kolejnego browara Ci wiszę - ale przecie nie oszukuje - czyż niedomówienie jest oszustwem ? Po prostu Kolega pisał o Rugii i stelplatzach to podpytałem

A i nie calkiem nawet niedomówienie .... czekaj no to Ci jutro fote puszczę - przyczepka stoi na podwórku

Co prawda nie buda a namiotówka ale jest i to na czarnych blachach

Ten z browarem mi Slawka spasi jak nic

A boje sie tylko ze nie starczy nam urlopu i na Rugie nie dojedziemy. A wybieramy się już tam od dawna ale z Kraka niestety to kawałek jest. Startujemy chyba w środę ze ściany wschodniej zaczynając od Roztocza i w gorę - do Rugii zatem kapke daleko. Ale nigdy nie mów nigdy default_smile.png

[mention=39611]sharry[/mention] dzięki za odpowiedź

Kamper to za dużo powiedziane - adekwatniejsze określenie na moje toczydło to niedokończona bieda puszka

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, sharry said:

Na stellplatzach dominuja kampery, na campingach przyczepy

Zdecydowanie łatwiej, niestety poszukać miejsca, gdzie można stanąć kamperem niż z przyczepą. To fakt.

10 hours ago, smok_wawelski said:

ale przecie nie oszukuje - czyż niedomówienie jest oszustwem

Oj ja tak tylko się droczę. Do browaru Störtebeker w Stralsund musisz dojechać :) Ja lubię piwo, a w tym browarze mam swoje ulubione (Atlantic Ale) i chętnie poznam Twoje zdanie ?;) Generalnie mają dobre piwa tam. Pilsner też nie jest zły. Możesz po drodze zajrzeć do Olandii https://www.olandia.pl/kampery. Całkiem niedawno uruchomili tam miejsca parkingowe. Miejsce takie trochę "ą" "ę", z wyższej półki (ceny w restauracji też), ale na postój po drodze i spacer super.

W Stralsund zawsze staję na tym stellplatzu https://g.page/Caravanstellplatzstralsund?share Do 16:00 jest ktoś z obsługi. Potem pełna samoobsługa ;) Jak brakuje miejsc, można przenocować po drugiej stronie ulicy, na tyłach centrum kempingowego. 10 minut spacerem na starówkę. Warto. :)

10 hours ago, smok_wawelski said:

Kamper to za dużo powiedziane - adekwatniejsze określenie na moje toczydło to niedokończona bieda puszka emoji1787.png

Jakby wszyscy jeździli Concordami i Bimobilami to by było nudno ;) 

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

 

Oj ja tak tylko się droczę. .......Jakby wszyscy jeździli Concordami i Bimobilami to by było nudno  
No przecież wiem ze się droczysz i ja tez się drocze w kogo jak w kogo ale w Twoja życzliwość nie wątpię.Zgadza sie byloby nudno - trojaczki to tez w sumie sztampa. Tak nawiazujac do wypowiedzi@sharry w innym wątku gdzieś w tyle wariackiego siwego smoczego łba pojawia sie jak na razie nieśmiały projekt Star 266. Man lub coś mniejszego w tym stylu i zaspiewać Bradiagę nad Bajkałem ale Małż juz pracuje nad tym żeby mnie do świrów oddać default_smile.pngdefault_smile.png 

Jeszcze raz dzieki Wam za info - jesli dotrzemy na Rugie dopiszę sie tutaj

 

 

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.