Skocz do zawartości

UWAGA - zakup kampera - akcyza


Slawka

Rekomendowane odpowiedzi

15 minutes ago, danielpoz said:

Nabywcy ten dokument nie jest potrzebny.

Bo tak mówi danielpoz na forum karawaning.pl :)

Zmieniły się przepisy od 01 lipca. Jeśli masz inną interpretację lub znasz inne przepisy, chętnie się z nimi zapoznam.

"W przypadku sprzedaży nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu ciężarowego lub specjalnego, niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju, sprzedawca jest obowiązany przekazać nabywcy dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju. To oznacza, że obowiązek zdobycia takiego dokumentu spoczywa na podmiocie, który go sprowadził z UE. Wyjątkiem są przypadki, gdy zakup odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanego salonu sprzedaży.

Definicja
Przez wyspecjalizowany salon sprzedaży należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej prowadzącą salon sprzedaży samochodów osobowych autoryzowany przez producenta samochodów osobowych lub jego upoważnionego przedstawiciela.

Oryginału takiego dokumentu może nie przekazywać podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodów osobowych, prowadzący sprzedaż nowych samochodów na rzecz wyspecjalizowanych salonów sprzedaży, posiadający z nimi długoterminowe umowy. Musi przekazać salonowi kopię tego dokumentu, która powinna zawierać jego oświadczenie o posiadaniu przez niego oryginału tego dokumentu. Wtedy salon jest obowiązany dołączyć kupującemu do faktury oświadczenie, że posiada kopię dokumentu; wyspecjalizowany salon sprzedaży, który otrzymał go od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia nabywcy samochodu, jeżeli dołączy do faktury oświadczenie, że posiada oryginał tego dokumentu.
Jeżeli oświadczenie jest czytelnie podpisane, może być również złożone na wystawionej fakturze."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, danielpoz said:

Ok faktycznie od 1 lipca?. Rozumiem że kupowałaś po tej dacie i potrzebowałaś tego dokumentu. 

Wyraziłam się nieprecyzyjnie. Zmieniły się przepisy w zakresie zmiany przeznaczenia pojazdu. To o czym pisał Smok. 

Obowiązek potwierdzenie opłacenia lub zwolnienia z akcyzy, w momencie rejestracji pojazdu był już przed 01 lipca 2021. Kupiłam samochód w 2019 roku i dealer wraz z fakturą przekazał mi dokument potwierdzający opłacenie akcyzy, który przedstawiłam w WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Slawka napisał:

Wyraziłam się nieprecyzyjnie. Zmieniły się przepisy w zakresie zmiany przeznaczenia pojazdu. To o czym pisał Smok. 

Obowiązek potwierdzenie opłacenia lub zwolnienia z akcyzy, w momencie rejestracji pojazdu był już przed 01 lipca 2021. Kupiłam samochód w 2019 roku i dealer wraz z fakturą przekazał mi dokument potwierdzający opłacenie akcyzy, który przedstawiłam w WK.

Nigdy nie musiałem posiadać takiego dokumentu przy rejestrowaniu nowych aut. Nawet przy osobówkach tak jak w Twoim przypadku. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, danielpoz said:

Nigdy nie musiałem posiadać takiego dokumentu przy rejestrowaniu nowych aut

Wydaje mi się, urzędy miały i mają możliwość weryfikacji. Może stąd różnice w postępowaniu między urzędami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 9.08.2021 o 20:13, Slawka napisał:

Wydaje mi się, urzędy miały i mają możliwość weryfikacji. Może stąd różnice w postępowaniu między urzędami.

Mają możliwość sprawdzić. Ba, nawet mają możliwość. Ba, mają nawet możliwość pobrać taki dokument i wydać go rejestrującemu pojazd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.