Skocz do zawartości

UWAGA - zakup kampera - akcyza


Slawka

Rekomendowane odpowiedzi

Jako przestroga dla planujących kupić w najbliższym czasie kampera i to oficjalnie u dealera.

Opis sytuacji był na jednej z grup FB, ale główny post w tym temacie został usunięty. Tutaj akurat sprawa została, po eskalacji na kilku grupach, załatwiona pozytywnie.

Proceder polega na tym, że dealer sprzedaje kampera od którego nie zapłacił akcyzy. Przy rejestracji (tu był leasing) dostaje się tymczasowy dowód rejestracyjny i rusza procedura weryfikacji dokumentów. No i okazuje się, że dealer ma zaległości podatkowe. Nic z tym nie można formalnie zrobić. Nie można wpłacić samemu tej akcyzy (i dochodzić na drodze cywilnej potem), bo obowiązek podatkowy ciąży na importerze. Jeśli importer ma więcej zaległości podatkowych, to jego wpłaty idą na poczet najstarszych. W tym konkretnym przypadku sprawa ciągnęła się prawie 3 miesiące. Znałam ten proceder z artykułów w prasie w kontekście samochodów osobowych. Teraz wiem, że istnieje też w przypadku dealerów kamperów. 

Warto, a nawet należy żądać dokumentu potwierdzającego opłacenie akcyzy za konkretny nr VIN. 

 

Screenshot 2021-08-07 at 16.50.17.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.08.2021 o 16:59, Slawka napisał:

Warto, a nawet należy żądać dokumentu potwierdzającego opłacenie akcyzy za konkretny nr VIN. 

Rzekłbym bezwzględnie należy bo  to jeden z podstawowych i obowiązkowych dokumentów do sprawdzenia w momencie zakupu
Mocno się dziwię zarówno że sprzedający dealer nie dał uwiarygodnionej kopii tego papieru ale równie mocno lub nawet mocniej się dziwie że kupujący go nie zażądał
Słusznie @Slawka że przestrzegasz i uwypuklasz ku przestrodze ten fakt ale tak szczerze mówiąc  kupujący wpakował się w kłopoty z nieświadomości  niejako na własne żądanie.    Po prostu - ufać i sprawdzać to najlepsza zasada :) 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Rzekłbym bezwzględnie należy bo  to jeden z podstawowych i obowiązkowych dokumentów do sprawdzenia w momencie zakupu
Mocno się dziwię zarówno że sprzedający dealer nie dał uwiarygodnionej kopii tego papieru ale równie mocno lub nawet mocniej się dziwie że kupujący go nie zażądał
Słusznie @Slawka że przestrzegasz i uwypuklasz ku przestrodze ten fakt ale tak szczerze mówiąc  kupujący wpakował się w kłopoty z nieświadomości  niejako na własne żądanie.    Po prostu - ufać i sprawdzać to najlepsza zasada :) 

Myślę że tylko promil klientów kupujących samochody z salonu lub kampery to sprawdza. Oczywiście w salonach samochodowych jest mniejsze ryzyko bo nadzór ma importer któremu zależy żeby nie zepsuć marki natomiast w branży caravaningowej takiego nadzoru nie ma i niestety mali lokalni importerzy robią co chcą... a duży popyt nie motywuje ich żeby coś z tym robić, czyli klient mają w poważaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, smok_wawelski said:

Po prostu - ufać i sprawdzać to najlepsza zasada :) 

Kontrola najwyższą formą zaufania :) To prawda, ale myślę, że fakt, iż kamper kupowany był w salonie u dość dużego dealera / importera uśpił czujność. Człowiekowi do głowy nie przyszło, że firma nie opłaciła akcyzy, a co więcej, że taki samochód sprzedaje. Tutaj transakcja szła przez firmę leasingową. Nie wiem czy to w ich gestii nie leżał obowiązek sprawdzenia tej opłaty.

Zgadzam się  z @GizbernKiedy kupuje się samochód w salonie to  ostatnia rzecz, o której się myśli, to czy salon ma zaległości podatkowe czy nie. Bo niby dlaczego na kliencie końcowym ma spoczywać obowiązek weryfikacji czy dealer / importer działa zgodnie z prawem? I dlaczego to klient końcowy ma ponosić konsekwencje niedopełniania obowiązków czy łamania prawa? Co innego jak kupujesz od osoby prywatnej.

Niby jest możliwość sprawdzenia czy akcyza została opłacona, w e-zefir (https://www-2.puesc.gov.pl/uslugi/sprawdz-czy-akcyza-za-samochod-zostala-zaplacona), ale nie wiem jak to działa. Nigdy nie korzystałam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Rzekłbym bezwzględnie należy bo  to jeden z podstawowych i obowiązkowych dokumentów do sprawdzenia w momencie zakupu
Mocno się dziwię zarówno że sprzedający dealer nie dał uwiarygodnionej kopii tego papieru ale równie mocno lub nawet mocniej się dziwie że kupujący go nie zażądał
@Slawka 

Obowiązkowy dokument?  Jak kupowałeś nowy pojazd w salonie to zawsze dostawałe# potwierdzenie zapłacenia akcyzy? ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, danielpoz said:

Jak kupowałeś nowy pojazd w salonie to zawsze dostawałe# potwierdzenie zapłacenia akcyzy? ???

Ja tak. Zbiorczą listę numerów VIN, dla których opłacono akcyzę.

Edytowane przez Slawka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, danielpoz napisał:

Obowiązkowy dokument?  Jak kupowałeś nowy pojazd w salonie to zawsze dostawałe# potwierdzenie zapłacenia akcyzy? ???

Dokładnie. W życiu bym nie pomyślał aby sprawdzać coś takiego. Do tej pory w ogóle nie miałem pojęcia, że to może mieć jakieś znaczenie dla klienta końcowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, danielpoz napisał:

Obowiązkowy dokument?  Jak kupowałeś nowy pojazd w salonie to zawsze dostawałe# potwierdzenie zapłacenia akcyzy? ???

W życiu by mi nie przyszło do głowy pytać dilera o potwierdzenie akcyzy a kupując nowe auta nigdy takowego potwierdzenia żaden z dilerów nie przedstawiał.

17 minut temu, Slawka napisał:

Ja tak. Zbiorczą listę numerów VIN, dla których opłacono akcyzę.

i co Ci z takiej listy ? taką listę można sobie wydrukować 

wg tego co pisał poszkodowany też dostał od sprzedawcy potwierdzenie że akcyza została zapłacona :

1628497056781.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutne tylko że sprawa dopiero się rozwiązała jak sprawa trafiła na publiczne forum. Do tego czasu firma zbywała klienta. Jak już granica bólu klienta została przekroczona to zrobił co zrobił i się udało. Ilu jest małych klientów którzy walczą z mniejszymi i większymi sprawami z dilerami caravaningowymi i tego nie upublicznia żeby nie zaogniać tematu lub dla świętego spokoju. Niestety taki mamy klimat do czasu gdy nie zbuduje się zdrowa konkurencja jaka jest jest rynkach Zachodnich. Jak się spalisz to wylatujesz z biznesu bo w promieni 200km są inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Suzu4x4 said:

i co Ci z takiej listy ? taką listę można sobie wydrukować 

Na liście nr VIN jako płatnik widniał salon samochodowy, w którym kupowałam samochód osobowy, a nie "dziwna osoba fizyczna". Oczywiście, że mogli listę spreparować, ale tak jak napisał wyżej @Gizbern - tutaj importerzy pilnują porządku. Salon wyleciałby pewnie z hukiem z listy oficjalnych dealerów marki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Slawka napisał:

Na liście nr VIN jako płatnik widniał salon samochodowy, w którym kupowałam samochód osobowy, a nie "dziwna osoba fizyczna". Oczywiście, że mogli listę spreparować, ale tak jak napisał wyżej @Gizbern - tutaj importerzy pilnują porządku. Salon wyleciałby pewnie z hukiem z listy oficjalnych dealerów marki. 

mi chodzi tylko o to że jak kasa nie widnieje na koncie urzędu to WK twardego dowodu nie wyda i żadne potwierdzenia czy listy przesłane od sprzedawcy nie pomogą.

A że w przypadku sprzedaży kamperów nie ma w Polsce rozwiniętych sieci dilerskich i generalnych importerów  to nikt tego nie pilnuje i można władować się na minę jak na powyżej załączonym obrazku.

Nauczka na przyszłość - przy zakupie żądać potwierdzenia urzędowego zapłaty akcyzy wygenerowanego na elektronicznej platformie usług celno skarbowych i zweryfikować z urzędem czy przedstawiony nam dokument nie został spreparowany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Slawka napisał:

Ja tak. Zbiorczą listę numerów VIN, dla których opłacono akcyzę.

Ja nigdy. Taka lista nie ma żadnej wartości prawnej a swoją drogą nie jest w ogólę potrzebna dla nabywcy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, danielpoz said:

Taka lista nie ma żadnej wartości prawnej a swoją drogą nie jest w ogólę potrzebna dla nabywcy. 

Jest wymagana przepisami. Artykuł 72. Prawa o ruchu drogowym mówi:

"1b.  69
 W przypadku nabycia od wyspecjalizowanego salonu sprzedaży, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, samochodu osobowego lub pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 6a, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju, dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy samochodu osobowego może być zastąpione oświadczeniem wyspecjalizowanego salonu sprzedaży, że posiada odpowiednio oryginał lub kopię dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju, oryginał lub kopię dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju od tego samochodu osobowego lub pojazdu albo oryginał lub kopię zaświadczenia stwierdzającego zwolnienie od akcyzy samochodu osobowego."

 

21 minutes ago, Suzu4x4 said:

mi chodzi tylko o to że jak kasa nie widnieje na koncie urzędu to WK twardego dowodu nie wyda i żadne potwierdzenia czy listy przesłane od sprzedawcy nie pomogą.

Tu się zgadzamy. A nawet więcej. Ta kasa mogła na ten VIN wpłynąć, ale jeśli importer miał długi podatkowe, to wpłaty rozliczane są na poczet najstarszych zaległości. Innymi słowy, nie można zapłacić za 5-ty samochód z kolei, jeśli na opłacenie akcyzy czekają 1, 2, 3 i 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłaś szybsza :) 

czy padnie pytanie podczas rejestracji spec-kemp w WK po 1 lipca - czy ma pani/pan  dowód opłacenia akcyzy lub zwolnienia z niej ?
czy dalej nieobowiązkowy dokument ?

Nie sprawdziłem tego bo rejestrowałem 30-czerwca ale w rozmowie z 25-czerwca z konsultatem US - padło właśnie takie stwierdzenie jak pisze @Slawka że dowód wpłaty akcyzy lub dokument zwolnienia z niej będzie wymagane przez WK przy rejestracji pojazdu spec-kemp

Nie do końca jest też tak że miękki traci ważność po 30 dniach  - z tego co mnie informowano 30-czerwca  w WK - nie odwołano jeszcze tego ze miękki jest ważny do końca pandemii - tyle że w tym przypadku to niewiele daje bo twardy najprawdopodobniej nie zostałby wydany

 

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Slawka napisał:

Jest wymagana przepisami. Artykuł 72. Prawa o ruchu drogowym mówi:

"1b.  69
 W przypadku nabycia od wyspecjalizowanego salonu sprzedaży, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, samochodu osobowego lub pojazdu, o którym mowa w ust. 1 pkt 6a, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju, dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy samochodu osobowego może być zastąpione oświadczeniem wyspecjalizowanego salonu sprzedaży, że posiada odpowiednio oryginał lub kopię dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju, oryginał lub kopię dokumentu potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju od tego samochodu osobowego lub pojazdu albo oryginał lub kopię zaświadczenia stwierdzającego zwolnienie od akcyzy samochodu osobowego."

 

Jeszcze raz. Nabywcy ten dokument nie jest potrzebny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.