Skocz do zawartości

Od 2035 nowe pojazdy tylko zero emisyjne - co z karawaningiem?


Tsport

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, szary11 napisał:

Jakieś to rozwiązanie jest. Z pewnością szybsze niż podłączanie do gniazdek.

U mnie, na osiedlu zamieszkałym przez 40 tyś ludzi to chyba jedyne rozwiązanie. Nie ma i chyba nie będzie takiej mocy, aby to wszystko ładować, więc wywieszanie przedłużaczy z balkonów na niewiele się zda ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Patrzyliście ostatnio w kalendarz? jest rok 2021, a w temacie wątku 2035. Ile to jeszcze lat?

Jak kupowałem mojego Leafa w 2017 roku to typowa była bateria 24kW, a 30kW to było coś ekstra. Mija cztery lata, rozglądam się za następcą i celuję w 64kW. Z ładowarkami podobnie - 4 lata temu szczyt to było 50kW, teraz coraz więcej 150kW się widzi po drodze. 

Nadal chcecie dyskutować o tym co będzię za grubo ponad dekadę argumentując dzisiejszą technologią? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Randku ja nie z technologią i jej postępem dyskutuję bo to oczywiste że idzie ostro do przodu

Dyskutuję z jej dostępnością w "dzikszych" regionach gdzie też jest uprawiany karawaning

Ten aspekt widzę raczej nie bardzo rózowo

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, smok_wawelski napisał:

Randku ja nie z technologią i jej postępem dyskutuję bo to oczywiste że idzie ostro do przodu
Dyskutuję a właściwie kwestionuje jej obecność w "dzikszych" regionach gdzie też jest uprawiany karawaning
Ten aspekt widzę raczej nie bardzo rózowo

Ja uważam, że nie ma co się tym przejmować, bo albo do tego czasu ev się tak rozwiną, że nie będzie to problemem, albo ... "godzina zero" przesunie  się o kolejne lata. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, RadekNet napisał:

Patrzyliście ostatnio w kalendarz? jest rok 2021, a w temacie wątku 2035. Ile to jeszcze lat?

Jak kupowałem mojego Leafa w 2017 roku to typowa była bateria 24kW, a 30kW to było coś ekstra. Mija cztery lata, rozglądam się za następcą i celuję w 64kW. Z ładowarkami podobnie - 4 lata temu szczyt to było 50kW, teraz coraz więcej 150kW się widzi po drodze. 

Nadal chcecie dyskutować o tym co będzię za grubo ponad dekadę argumentując dzisiejszą technologią? ;)

A jak przez ostatnie 4 lata rozwinęła się technologia przesyłu energii elektrycznej? Czy mamy lepsze druty, którymi popłynie pięć razy więcej prądu? Albo bezprzewodowo jakoś?

Nie samochody są wyzwaniem lecz infrastruktura, która szczególnie u nas od kilkudziesięciu lat stoi w miejscu, a zmieniają się tylko operatorzy, podatki i sposoby rozliczania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotrekm13 napisał:

A jak przez ostatnie 4 lata rozwinęła się technologia przesyłu energii elektrycznej? Czy mamy lepsze druty, którymi popłynie pięć razy więcej prądu? Albo bezprzewodowo jakoś?

Nie samochody są wyzwaniem lecz infrastruktura, która szczególnie u nas od kilkudziesięciu lat stoi w miejscu, a zmieniają się tylko operatorzy, podatki i sposoby rozliczania.

Dobre pytanie, acz nie do mnie. Ja tylko mogę powiedzieć, że mimo dużego przyrostu elektryków, który widzę w mojej okolicy, jakoś armagedonu prądowego nie obserwuję (a mieszkam na mega hmm końcu świata). Może to dlatego, że w domach większość ma ładowarki po 2-3kW, co nie obciąża mocno sieci, a na codzienne wyjazdy starcza aż nadto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2021 o 09:13, Maras napisał:

Co do transportu drogowego to pewnie wróci idea tiry na tory.

Tiry na torach są już od lat. Codziennie widzę jak jadą takie składy przez moją wioskę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.07.2021 o 11:35, RadekNet napisał:

Dobre pytanie, acz nie do mnie. Ja tylko mogę powiedzieć, że mimo dużego przyrostu elektryków, który widzę w mojej okolicy, jakoś armagedonu prądowego nie obserwuję (a mieszkam na mega hmm końcu świata). Może to dlatego, że w domach większość ma ładowarki po 2-3kW, co nie obciąża mocno sieci, a na codzienne wyjazdy starcza aż nadto?

Największy problem to jednak bloki. Istniejąca sieć nie wydoli, nie ma szans. Na pewno trochę sytuację uratują magazyny energii, może nawet słupki do ładowania z własnymi magazynami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rolf napisał:

Największy problem to jednak bloki. Istniejąca sieć nie wydoli, nie ma szans. Na pewno trochę sytuację uratują magazyny energii, może nawet słupki do ładowania z własnymi magazynami.

Co to jest magazyn energi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, danielpoz napisał:

Co to jest magazyn energi? 

Taki zbiornik pełny prądu ?. Chyba ze ktos już trochę wypompował to wtedy jest tylko do połowy prądu.

 

6 godzin temu, rolf napisał:

Największy problem to jednak bloki. Istniejąca sieć nie wydoli, nie ma szans. Na pewno trochę sytuację uratują magazyny energii, może nawet słupki do ładowania z własnymi magazynami.

Ale to by musiał byc jakis podziemny akumulator pod słupkiem. Pojemności by musiało mieć do naładowania kilku samochodów, więc nie wystraczy jakis akumulatorek w słupku.

Ewentualnie dwa małe jeziorka, aby podczas nadwyzki pompować wode do górnego, a jak potrzeba, to spuszczać do dolnego poprzez turbiny i generatory. Można by obok każdej stacji benzy...  prądowej robic takie jeziorka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZacharOFF kiedyś o tym mówił w dość sensowny dla mnie sposób - jeżdzimy na prądzie "na baterie" (mniejsza o technologię, bo to się zmienia), a magazynujmey wodór, ktory  produkujemy ze slońca (więc nie musimy się aż tak przejmować stratami), i potem tym "wodorowym" prądem ładujemy samochody czy zasilamy domy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, danielpoz napisał:

Co to jest magazyn energi? 

Zespół urządzeń do magazynowania energii:)

W tym przypadku, najprostszy będzie bateryjny (coraz mniejsze i tańsze). Może być też produkcja wodoru jak jest dość energii, przetwarzanie wodoru w prunt jak jest większe zapotrzebowanie.

18 godzin temu, Piotrekm13 napisał:

 

 

Ale to by musiał byc jakis podziemny akumulator pod słupkiem. Pojemności by musiało mieć do naładowania kilku samochodów, więc nie wystraczy jakis akumulatorek w słupku.

Ewentualnie dwa małe jeziorka, aby podczas nadwyzki pompować wode do górnego, a jak potrzeba, to spuszczać do dolnego poprzez turbiny i generatory. Można by obok każdej stacji benzy...  prądowej robic takie jeziorka ?

Niekoniecznie do kilku samochodów. Raczej do wygładzania pików. Jak linii starczy na ładowanie jednego samochodu, to taki magazyn ma umożliwić ładowanie dwóch.

Z tymi jeziorkami też na pewno w niedalekiej przyszłości będzie. Tylko tu jest potrzebna np stara kopalnia, żeby mieć odpowiednie różnice wysokości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rolf napisał:

Zespół urządzeń do magazynowania energii:)

W tym przypadku, najprostszy będzie bateryjny (coraz mniejsze i tańsze). Może być też produkcja wodoru jak jest dość energii, przetwarzanie wodoru w prunt jak jest większe zapotrzebowanie.

Ok czyli ten "magazyn energi" to na razie w fazie fantazji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, danielpoz napisał:

Ok czyli ten "magazyn energi" to na razie w fazie fantazji. 

Ależ skąd. Normalnie funkcjonują, tylko nie jest to jeszcze na każdym rogu.

Robi się już magazyny bateryjne na 100MW i więcej, kwestia skalowania. Takie pod słupek do ładowania są jeszcze (raczej) nieopłacalne.

Zresztą chyba najstarszą formą magazynu energii są elektrownie pompowo-szczytowe. Pompujesz wodę do górnego jeziorka jak masz za dużo energii (np wiatr hula albo słonko praży i za dużo prundu z OZE w sieci, a standardowo w nocy jak taniej), spuszczasz do dolnego przez turbinę jak potrzebujesz więcej.

Edytowane przez rolf (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.