Skocz do zawartości

Kopie prąd jak pada deszcz


Rekomendowane odpowiedzi

Wiem wiem , kopnąć to koń może  Ale serio coś jest nie tak , a że słaby jestem elektryk  , to proszę fachowców o radę.

Sytuacja wygląda tak. Podłączyłem przyczepę do 230V kablem który dostałem przy jej kupnie. Ostatnio jak w niej grzebalem zauwazylem że gdy pada deszcz prąd pojawia sie na  metalowych częściach przyczepy. Wtyczka 230V jest zwykła ale podłączona w domu w pokoju nie narażona na deszcz.  Przewodu nie zabieram na wyjazdy. 

Kontrolka polaryzacji świeci gdy przewód z sieci jeat wpięty a  prąd jest wyłączony głównym bezpiecznikiem.

Natomiast nie świeci gdy główny bezpiecznik jest załączony i gdy prąd jest w przyczepie 

 

1 fotka - OFF 230V

2 forka - ON 230V

 

IMG_20210706_120708_1.jpg

IMG_20210706_120703.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

6 minut temu, Maras napisał:

A ile żył ma kabel zasilający budę ?

3 żyły. 

Dodam że przewód dostałem bez wtyczki do gniazda 230V i zamontowałem ją sam. Możliwe że źle/odwrotnie podłączyłem  minus i uziemienie ?

 

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze raz połączenia. Ale nawet gdyby było ok to może się okazać ,że sam  przewód nie jest odpowiedni do stosowania na zewnątrz.

Na suchym będzie ok ale już na mokrym ze względu na jego otulinę będzie "kopał" A na szybko to może masz inny przewód aby sprawdzić na innym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jest bardzo niebezpieczna! Być może przyczepa gdzieś przecieka , woda tworzy połączenie między zamoczoną instalacja 230V a nadwoziem. Proponuję do prób naprawy przygotować zasilanie z wyłącznikiem różnicowym i w trakcie prac nie dopuszczać do przyczepy  osób postronnych , dzieci i zwierząt. Dla własnego bezpieczeństwa zapewnij sobie asekurację osoby która w razie "W" wyłączy zasilanie. Jeżeli nie znasz się na temacie to zleć to fachowcowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest kompendium podłączania kabelków we wtyczkach, gniazdach itp. Pierwsza strona praktycznie wszystko wyjaśnia. Posprawdzaj. Ja też miałem najpierw porobione przedłużacze przejściówki, po swojemu, a później wszystko sprawdzałem i w niektórych miejscach poprawiałem według tego.

 

 

38 minut temu, Skwarek napisał:

Najczęściej przy montażu mylą brązowy z niebieskim, na obrazku prawidłowo ;)

wtyk.jpg

Pytanie czy sama zamiana "0" z fazą może powodować kopanie? Ja jedną przyczepę odpuściłem z kupna, bo mnie kopała, jak zacząłem zaglądać pod spód. Jedna ręka na wilgotnej trawie, a druga do krawędzi poszycia. Właściciel sam nie wierzył, aż mu kazałem tak samo dotknąć to dopiero uwierzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, DarekSłupsk napisał:

przewód dostałem bez wtyczki do gniazda 230V i zamontowałem ją sam. Możliwe że źle/odwrotnie podłączyłem  minus i uziemienie ?

- A gdzie masz dziecko tatusia?

- Prąd go zabił bo mu koledzy z forum wmówili że prądem można się bawić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybcy jesteście w diagnozach default_smile.png

Nim zaczniemy szukać na zasilaniu budy i w niej samej to zacznijmy może od tego gdzie buda jest przyłączona i czy jest tam właściwa ochrona przeciwporazeniowa i prawidłowe zasilanie.

Na lichych kempingach bywa z tym różnie a nie da się badać sprawności gdy podłączamy się do niesprawnego.

 

Nie umniejszam Kolegom honoru, wierzę że chcecie pomóc i to na bank pozytywne ale.....

Pierwszy i wydaje mi się że podstawowy i najważniejszy wniosek z czytania tematu to to że pytający jest blady elektrycznie zatem jedyną słuszną rada jest rada wyrażona w poście kol.[mention=15866]piotrowin[/mention]

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, smok_wawelski napisał:

Na lichych kempingach bywa z tym różnie a nie da się badać sprawności gdy podłączamy się do niesprawnego.

Dlatego zawsze mam z sobą próbnik neonówkę i śrubokręt. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, piotrowin napisał:

- A gdzie masz dziecko tatusia?

- Prąd go zabił bo mu koledzy z forum wmówili że prądem można się bawić...

?

Dzięki koledzy za schematy i rady. Za 2 tyg będę sie bawił z tym prądem . 

A dla tych poważnych ?

 

 

 

3 godziny temu, smok_wawelski napisał:

 

 

 

IMG_20210709_173514.jpg

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrowin napisał:

 

Zacznij od pomiaru rezystancji izolacji kabla zasilającego, wynik wiele wyjaśni. Pomierz też wtyczki.

Taaa.Bo każdy ma w szufladzie aparaturę....Może zaproponuj,by woził ze  sobą uziom pionowy ,np. Galmar 5/8 i bednarkę ocynk 30x4 plus złącze krzyżowe 5/8 I za każdym razem wbijał do ziemi i uziemiał bude... ehh,sorry,nie mogłem się powstrzymać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co można zaproponować komuś, kto w sieci AC 230V ma minus na przewodzie i nie potrafi wtyczki zarobić? Napisanie testamentu?

Inni już go przekonali "co, Ty nie dasz rady? daj, potrzymamy Ci piwo".

Nie wie do końca jak, ale wie że będzie taniej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.