Skocz do zawartości

Lodówka


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wybraliśmy się na pierwszy caravaning i powstał mały problem. Lodówka niby chłodzi coś, lecz nie bardzo wiem jak ja ustawić. Plus dodatkowo po włączeniu wentylatorów na zewnątrz, bardzo grzeje się transformator 230/12 - aż śmierdzi spalenizna - obecnie przestawiony na 12 (nie mam akumulatorów) ale nie działają wiatraki. Ktoś coś podpowie jak powinno być czy bez wiatraków będzie dobrze, jak ustawić? Dziękuje za pomoc. 

BA18696D-CF86-41C0-8851-C40BF7A5972F.jpeg

C1F59821-0952-44CE-99EC-550E9DEA16A9.jpeg

57E63E9B-8121-40E3-BF77-4969D2826102.jpeg

1D3D470A-4A45-40E4-A117-76059E4E33CB.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wieczorną lekturę tematów na forum.Pewnie znajdzie się rozwiązanie,bo tematów o lodówkach jak przysłowiowych mrówków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytałem od 16, ale nigdzie nie znalazłem jak to ustawić, wentylatory wiem ze w takich temperaturach nie upalnych powinno być okej, mam zamiar podłączyć na krótko bo już jesteśmy zasilacz komputerowy jak zdobędę żeby odpaliły te wentylatory na 12V, ale nie wiem jak ustawić jej moc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wewnątrz lodówki na ściance masz regulator temperatury. Czasem lodówka potrzebuje nieco czasu aby się "rozpędzić". Poza tym spróbuj ją odpalić na gazie. Powinno być najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka działa na prądzie 230v i jest okej. Kwestia wentylatorów na zewnątrz zostaje, uszkodzony jest chyba transformator bo bardzo się grzeje i śmierdzi z niego, ale bez tego nie chodzą wentylatory. Na ile są one potrzebne, ewentualnie może podłączę jakiś zasilacz komputerowy byle wytrzymać na wyjeździe - chyba, ze obejdzie się bez tego jakoś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka chwil temu pisałeś że ledwie działa ta Twoja lodówka, teraz piszesz że jest ok, czyli co, temat nieaktualny? Wiatraki nie są standardowym wyposażeniem, więc dość łatwo można wyciągnąć wniosek, że bez nich lodówki działają....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lodówka działa ale nie chłodzi, a wentylatory działają, ale się topią kable w trafo. :mlot:

A tak na poważnie to chyba słabo czytałeś tematy o lodówkach, skoro nie wiedziałeś że te wentylatory to tylko taki tuning. Ostatnio nie ma dnia, żeby nie było o tym tematu.

Wentylatory jak nie działają to lepiej wymontuj. Ewentualnie tak, abyś łatwo mógł ponownie je zamontować jak już dojdziesz o co chodzi z tym transformatorem. Jeśli są a nie działają to robią tylko dodatkowy opór dla przepływu powietrza. Ja nie mam wentylatorów, ale ostatnio przy temperaturach pow. 30st. jak próbowałem wydusić coś więcej z lodówki, to demontowałem górną kratkę. Mam w kratce też siateczkę robiącą za moskitiere, która daje dodatkowy opór. Być może to autosugestia, lub bardziej pilnowanie, aby nie otwierać za często lodówki, ale w środku miałem jakieś 2 stopnie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś rozebrałem dolną kratkę od lodówki żeby zobaczyć co i jak, czy nie trzeba czegoś umyć wyczyścić, jakie było moje zdziwienie jak zobaczyłem tam zbiornik na wodę który zbiera wodę z wnętrza lodówki.

Mam pytanie czy trzeba często sprawdzać ile jest w nim wody i opróżniać???, czemu nie ma spustu na zewnątrz???, czy ta woda może służy do chłodzenie dolnej rurki co przez niego przechodzi???, czy w waszych lodówkach też jest taki zbiorniczek???

Jak był taki temat to proszę o wskazanie bo ja nie mogłem poszukać.

 

20210721_120548.jpg

20210721_120553.jpg

20210721_120532.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to skropliny pary wodnej z ciepłego powietrza, które trafia do lodówki przy otwieraniu, i m.zd. należy je usunąć. Tym więcej wody się zbierze, im częściej lodówka jest otwierana, i im większa lodówka (zdaje się że to jest przy dużej lodówce?). Ostatnio było b. gorąco i b. parno 9dużo pary wodnej w powietrzu, po ochłodzeniu wykraplało się sporo wody na ściankach lodówki), więc jeśli lodówka była w ostrym użyciu, mogło się tego zebrać sporo, należałoby to opróżnić. Ta woda niczego nie chłodzi. Warto też regularnie czyścić odpływ kondensatu (od wnętrza lodówki), bo lubi zarosnąć jakąś mazią, a wtedy woda zbiera się na dnie, i może wypłynąć na zewnątrz. 

Nadmierna "produkcja" wody, nawet przy "oszczędnym" otwieraniu - możliwe, że coś dzieje się z uszczelką drzwi (nie jest szczelna i powietrze z zewnątrz dostaje się do wnętrza cały czas). Albo działająca lodówka przypadkowo została zostawiona uchylona na dłuższy czas.

Duża lodówka ma ok. 100 l pojemności, co przy spadku temp. powietrza z ok. 30 stopni (bo takie temp powietrza ostatnio były, i takie "wejdzie" do lodówki) do ok. 5 stopni (temp. wewnątrz lodówki) może spowodować wykroplenie około 2 cm3 wody, i tak po każdym otwarciu, więc się uzbiera miarka cała.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie byłoby lepiej poprawić fabrykę i zrobić odpływ z tego zbiorniczka ? Byłaby pewność ,że się nie uleje np. na podłogę lub co gorsze na jakieś elementy instalacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, czyś napisał:

Są to skropliny pary wodnej z ciepłego powietrza, które trafia do lodówki przy otwieraniu, i m.zd. należy je usunąć. Tym więcej wody się zbierze, im częściej lodówka jest otwierana, i im większa lodówka (zdaje się że to jest przy dużej lodówce?). Ostatnio było b. gorąco i b. parno 9dużo pary wodnej w powietrzu, po ochłodzeniu wykraplało się sporo wody na ściankach lodówki), więc jeśli lodówka była w ostrym użyciu, mogło się tego zebrać sporo, należałoby to opróżnić. Ta woda niczego nie chłodzi. Warto też regularnie czyścić odpływ kondensatu (od wnętrza lodówki), bo lubi zarosnąć jakąś mazią, a wtedy woda zbiera się na dnie, i może wypłynąć na zewnątrz. 

Nadmierna "produkcja" wody, nawet przy "oszczędnym" otwieraniu - możliwe, że coś dzieje się z uszczelką drzwi (nie jest szczelna i powietrze z zewnątrz dostaje się do wnętrza cały czas). Albo działająca lodówka przypadkowo została zostawiona uchylona na dłuższy czas.

Duża lodówka ma ok. 100 l pojemności, co przy spadku temp. powietrza z ok. 30 stopni (bo takie temp powietrza ostatnio były, i takie "wejdzie" do lodówki) do ok. 5 stopni (temp. wewnątrz lodówki) może spowodować wykroplenie około 2 cm3 wody, i tak po każdym otwarciu, więc się uzbiera miarka cała.

 

Dzięki, tak lodówka jest duża, włączona była jakoś 1.5 miesiąca bo co weekend gdzieś jedziemy, teraz byliśmy  na wyjezdzie ponad tydzień i widziałem że na radiatorze nazbierało się dość dużo lodu i po przyjezdzie wyłączyłem ją żeby rozmrozić, potem przyszło mi do głowy żeby zobaczyć jak wygląda od zewnątrz za kratką i taka niespodzianka.

Nie wiem czemu nie dali rurki na dół, jak dla mnie to dziady.

28 minut temu, tomekk napisał:

Ja przedłużyłem wężyk na skropliny poza kratkę, zbiorniczek stały się zbędny.

Tak zrobię:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz, że rurka musi być skierowana prostopadle do kierunku jazdy, lub lekko zgodnie z nim... Bo jak będzie wlotem powietrza to zawartość lodówki wydmucha na podłogę. Zupełnie teraz poważnie to nie mam pojęcia czy taka rurka i wiuwanie wiatru ma wpływ na skropliny. U mnie rurka jest tak jakby prostopadle do jazdy i nic się nie działo. Kurcze, doktorat chyba mi wyszedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.