Skocz do zawartości

Lodówka Electrolux

chiccoo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po przerwie ?

Lodówka- temat rzeka długa i szeroka. ?
A więc tak:

Przyczepa stała/ zimowała do dziś.

Na 230V startuje wieczorem ~24C na zewnątrz mija 11godzin i 8,7C w środku.

Na 12V startuje w ciągu dnia 11,2C w środku po 2godz jazdy i 33C na zewnątrz i w lodówce 22,3C- bujała się na drogach wojewódzkich i S5.

Wiatraki w nocy i w czasie jazdy kręcą się.
Grzałki ciepłe (12V ma 120W, nie wiem ile ma 230V)
Do lodówki dochodzi 12,9/13,1V na 12V na przewodach 2x 2,5mm od gniazda samochodowego, więc zasilanie ok.

Naklejki producenta brak tylko model znany z drzwiczek zamrażalnika - Electrolux RM4230.

Od czego zacząć- obracanie czy udarem po rurkach/młotkiem gumowym przez kratki rewizyjne "pomacać"?
Od czego Wy byście zaczęli?

IMG_20210620_003202.jpg

Na moje wygląda jak by grzałka 12v była niesprawna, zaczął bym od jej sprawdzenia 

Z wiatraczkami nie przesadsaj Używaj dopiero jak lodówka jest mocno nagrzana i tylko do cyrkulacji powietrza 

Jak chodzi na gazie?

A widzisz, na FB nie napisałeś ze stała. Wiec prawdopodobnie czynnik odłożył się warstwowo i trzeba ją poobracać do góry nogami żeby sie dobrze wymieszał ? 

Trzesiawka w trakcie jazdy może nie wystarcza. Dodam że to tylko teoria, wiedza z rzeki tematów w necie, bo juz mi tutaj przypieli metkę doświadczonego ?

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)

Czynnik może troszke sie uleżał ale na 230 troche schłodziła ... ewidentny problem  na 12 i tu bym najpierw szukał problemu ?

Terapia wstrząsowa zawsze jest wskazana ... ale najważniejsze żeby sprzęt jeździł cały rok wtedy nie ma problemów przestojowych ?

W dniu 20.06.2021 o 08:06, kit napisał:

Na moje wygląda jak by grzałka 12v była niesprawna, zaczął bym od jej sprawdzenia 

Z wiatraczkami nie przesadsaj Używaj dopiero jak lodówka jest mocno nagrzana i tylko do cyrkulacji powietrza 

Jak chodzi na gazie?

Gazu nie używam, grzałka 12V grzeje - ciepła.

Obwód zacząć robić się ciepły a w górnej części gorące.

Mam w zapasie grzałkę o większej mocy (chyba o 25W) i tak rozmyślam czy można ją zamienić.

W dniu 20.06.2021 o 09:41, kit napisał:

Czynnik może troszke sie uleżał ale na 230 troche schłodziła ... ewidentny problem  na 12 i tu bym najpierw szukał problemu ?

Terapia wstrząsowa zawsze jest wskazana ... ale najważniejsze żeby sprzęt jeździł cały rok wtedy nie ma problemów przestojowych ?

No z tym całym rokiem to jest ciężko, po sezonie jedzie na zimowanie 100km od domu.

Popukałem młotkiem gumowym i wymieniłem pastę  ~35 C różnicy zrobiła 17g do 11g.

Wystartowała z temp wewnątrz ok 40C i pracy przy ok 46C.

Stoi na betonowym parkingu cały czas słońce na ścianę gdzie lodówka,

Raczej będę wyciągał i obracał z pukaniem w rurki.

A pytanie jeszcze wiatraki macie na stałe  na pstryczek elektrycznej ? za lodówką włączone czy, na termo włącznik?

Termowlacznik gdzie umiejscowiony i ma ile stopni się załącza / włącza wiatraki?

Edytowane przez chiccoo (wyświetl historię edycji)

Temat wiatraczka jest delikatny ... chodzi o cyrkulacje prowietrza a nie jakąś wichure ... ? i używa się go dopiero gdy lodówka jest dobrze wygrzana a temp otoczenia wysoka 

Zauważyłem, że problem złego działania lodówek na 12V jest dość częsty. Sam ( koledzy też) miałem z tym problem ale poprawiłem działanie prostą metodą.  Grzałka na 12v pobiera dość sporo prądu w granicach 7-10A. Zmierzyłem napięcie na zaciskach grzałki i było około 9V więc grzałka nie uzyskiwała pełnej mocy. Przyczyną był spadek napięcia na przewodach i stykach. Po wymianie przewodów z 1,5mm2 na 4mm2 doprowadzających prąd do lodówki zaczęła  poprawnie chłodzić a napięcie na działającej grzałce zbliżyło się do nominalnego . Oczywiście dotyczy to przewodów plus 12V jak i minus 12V (tzw. masy) , trzeba też zwrócić uwagę na odpowiednie zaciski i konektory,  ja starałem się ich unikać i prowadziłem  osobne przewody od źródła napięcia do zacisków w lodówce zabezpieczone bezpiecznikiem 16A.

Edytowane przez Skwarek (wyświetl historię edycji)

• 11 miesięcy temu...