Skocz do zawartości

Duocontrol za mało podaje gazu


Rekomendowane odpowiedzi



Twój sprzęt: Transit IV Pilote
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Sty 2020
Piwa: 10/1
Skąd: Strzelin
online.gif
icon_minipost.gifWysłany: Wczoraj 12:46    icon_edit.gif

Witam! Niedawno kupiłem duocontrol. Szybki test czy przełącza i gaz leci. Wszystko było ok. Teraz Jestem na wyjeździe i się okazuje że podaje za mało gazu.....lodówka chodzi, kuchenka też... Ale na jednym palniku. Odpalenie drugiego gasi oba. Piec w ogóle nie chce odpalić. Czy ja mogłem zrobić coś źle czy kupiłem uszkodzony? Kupiłem używany ale w zasadzie bez oznak użycia (brak śladów na gwincie, brak zapachu i śladów gazu). Zastanawiam się czy jest to wyrzucenia czy coś da się zrobić? Wykręcałem go i sitka na czyste. Z resztą praktycznie poza testem nic nie pracował. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem, kupiłem używany. Ale wczoraj po powrocie podłączyłem domowy reduktor i...... też nie działa. Czyli zacząłem rozpruwać całą instalację. Okazało się, że winnym tej sytuacji w przypadku kuchenki gazowej jest taki oto dziwny zawór jaki oryginalnie mam zabudowany (przed kuchenką i przed piecem).

1400409152_Beztytuu.jpg.d4b0e6833477a283c6c55fa611ce4fb0.jpg

Wywalenie go rozwiązało problem z kuchenką. Czy z piecem będzie podobnie to się dopiero okażę na dniach bo na razie nie mam go jak ominąć. 

Wyczytałem że to są jakieś zawory odcinająco regulujące:

https://www.gasproducts.co.uk/clesse-gas-automatic-cut-off-valve.html

To mi chyba nie jest potrzebne bo w innych kamperach czy przyczepach takich nie ma. U mnie działało to tak, że jak się skończył gaz (lub go zakręciłem) to potem jego odkręcenie nie dopuszczało gazu do urządzeń. Musiałem ten zawór zakręcić i odkręcić ponownie aby gaz doleciał do urządzenia. 

 

 

Jeżeli się okaże, że wywalenie tego zaworu przed piecem też rozwiąże problem to będzie wręcz niebywałe, że padły oba na raz a w dodatku w momencie zmiany reduktora.... czyżby oryginalny fabryczny podawał inne ciśnienie a te go dopiero kompensowały? Nie wiem..... ale daje to do myślenia. 

Edytowane przez marek230482 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My wszyscy mamy za reduktorem a odbiornikiem zawór gazu czy to do kuchenki czy lodówki bądź piecyk a nawet do bojlera gazowego. Zawyczaj takie zawory umieszczone są w szafce szafie szufladzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale takie? Bo poza tym co ja pokazałem to też oczywiście mam zawory. Teraz takie "wajchy" a wcześniej pokrętła. Ale to co pokazałem jest jeszcze przed nimi dodatkowo.

Dzisiaj ostatecznie potwierdziłem, że duocontrol działa poprawnie. Wywaliłem też ten dziwny zawororegulator przed piecem i teraz wszystko hula aż miło. Najwyraźniej (taką mam hipotezę) moja instalacja była dwustopniowa. Reduktor w bakiście zbijał wstępnie ciśnienie, a te zawory regulowały ostatecznie 37mbar. We wszystkich schematach i instrukcjach dla tego zaworu jest pokazane że działają w komplecie z reduktorem przy butli. Jak wywaliłem fabryczny reduktor i dałem na początku od razu 37mbar to te miały za małe ciśnienie żeby zadziałać (odcinały dopływ jakby gaz się kończył co w przypadku braku gazu jest prawidłowym ich działaniem). Czyli są dobre, ale w takim połączeniu z nowym reduktorem one nie działają. Rozebrałem jeden dzisiaj i w środku jest mała dysza a do tego kombinacja dwóch wahadełek zamykająca tą dyszę. Wygląda tak jakby odkręcenie zaworu powodowało dopływ gazu a tym samym podtrzymanie kowadełka w pozycji otwartej. Brak gazu (lub jak widać za małe ciśnienie) powodowało automatyczne zamknięcie kowadełka pomimo odkręconego zaworu i "zatkanie" przepływu. To kowadełko po prostu było inicjowane przez pokrętło ale miało możliwość mimo to powrotu do pozycji zamkniętej.
Nie jestem do końca pewien tej teorii ale nie zmienia to postaci rzeczy, że bez tego wszystko działa prawidłowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno są oryginalne. Tak, jak pisałem, przebuszowałem trochę google pod tym kątem i to jakiś francuski system. W opisach zawsze występuje to w komplecie z "ichnim" reduktorem przy butlach. Nigdy osobno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.