Skocz do zawartości

Zabudowa stałego łóżka w starej budzie


Rekomendowane odpowiedzi

Kontynuując temat adaptacji starej Brasilii chciałem prosić o skomentowanie pomysłów na zabudowę łóżka. Dlaczego zabudowa stałego łózka? Poprzedni właściciel podjął decyzję za mnie - łatając i klejąc zlikwidował wszelkie rzepy itp. do poduch oraz same poduchy. Kiedy wyrzuciłem stary materac doszedłem do wniosku, że chyba jednak wolę zrobić nowy stelaż...

l001.jpg.e751efd565cd011f3d09ab3b0ba1297b.jpg

Po godzince pracy przyczepa wygląda tak:

l002.jpg.58a8f2d630e3d696036306ad4f969f57.jpg

Jak widać odnalazła się listwa z instalacją oświetleniową jak i ślady wcześniejszych napraw. Z niektórymi rzeczami nie będę wojował - przyczepa ma określone zadanie do wykonania a jego termin jest nieprzekraczalny (i upływa za nieco ponad miesiąc).

Korzystając z dostępnej przestrzeni (+/- 200 x 136 cm) zaprojektowałem sobie taki oto stelaż pod łóżko z materacem 200 x 140 - wysokość stelaża standardowa czyli 30 cm

A. Trzy poprzeczne wzmocnienia z wyciętymi otworami w celu ulżenia konstrukcji - najprawdopodobniej ze sklejki 18 mm (akurat taflę takiej mogę mieć).

l003.png.9c86e4acbab360e1586c40463580c7ec.png

B. Aby mieć nieco więcej przestrzeni na trzymanie rzeczy postanowiłem wykonać "komorę" na plastikowy pojemnik ze znanej firmy meblarskiej I . . A ;)  Waham sie jeszcze co do wyboru materiału na ścianki komory - najłatwiej (no, może najtaniej) byłoby zrobić je ponownie ze sklejki 18mm, ale po co taka pancerna konstrukcja? Jeszcze nie zdecydowałem (waga też ma znaczenie).
l004.jpg.3156085217306fcd6dd01842d85b647f.jpg

C. Stelaż pod materac - zielone - listwy ze sklejki w celu dopasowania do ścian + 12 listew ze starego stelaża podwójnego łóżka.

l005.png.7129ecfd0155ee2ef819e029f0804303.png

Rysunek nie przedstawia "kilku" elementów takich jak np. klapka zamykająca komorę (planuję mocować ją na magnesy + być może blokadki jak do drzwi na czas transportu).
Mocowanie do podłogi raczej przy pomocy kątowników mosiężnych.
Całkowita waga stelaża to ok 15 kg sklejki + 8 kg listwy. Nie wiem, czy nie za dużo :(
Jakieś uwagi / komentarze co do projektu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od strony łóżka

listew raczej nie podpiera się po środku, chyba, że to tylko element nośny a nie amortyzujący.

Od strony stelaża

jak widzę, chcesz zabudować na stałe prawie całą przestrzeń?

Normalnie front jest pełny i stelaż podnoszony.

Ja osobiście przy takiej przeróbce poszedłbym z łóżkiem wyżej aby otrzymać większą przestrzeń ładunkową (ale Tobie chyba nie zależy) i z takiego łóżka lepiej się korzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak. Jestem za podpowiedzią "filipert-a" Też przerabialiśmy siedziska na jedno duże łóżko: 137x185. Terzeba było skrócić materac aby nie podbierał firanek przy podnoszeniu stelaża łóżka. Stelarz był na sprężynach podniesiony na tyle aby była spora pakamera na bagaże. To jest wręcz konieczne i bardzo praktyczne. "KONRADS" pomyśl o tym póki jest możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Larysa napisał:

Terzeba było skrócić materac aby nie podbierał firanek przy podnoszeniu stelaża łóżka

Przypomniałaś mi o ważnej rzeczy a widzę, że autor wyciął wszystko, Dookoła, albo przynajmniej z dwóch stron, proponuję pozostawić między ścianami a materacem zabudowaną szczelinę wentylacyjną. Można dać najcieńsza sklejkę na dystansach, w Dethleffsie miałem takie wytłoczki

IMG_20200526_191441.thumb.jpg.a78ab6171fad394ebc5329a5e2904a71.jpg

16 godzin temu, KonradS napisał:

Korzystając z dostępnej przestrzeni (+/- 200 x 136 cm)

Wtedy oczywiście skraca nam się długość poniżej 200cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W weekend znalazłem chwilkę, aby popracować nad tematem. Na razie zdecydowałem, że nie mam czasu zmniejszać materaca więc wentylacja będzie dorabiana pewnie na jesieni. Jako pierwszy etap wyciąłem otwory ulgowe w ściankach - dwie bardziej ażurowe zostały odchudzone po 4 kg każda. WARTO było :)

l006.thumb.jpg.8aa4df03a1ee991538a3068138db7831.jpg

Jak widać ścianka frontowa będzie zakrywała także poprzeczne fragmenty stelaża. Może trochę szkoda, że nie zrobiłem progu np. 5 cm, ale nie wiedziałem jak wysoki będzie materac i nie chciałem, aby próg wbijał się w uda przy siadaniu. Z drugiej strony daje to 2 cm więcej na materac a tych teoretycznie powinno być 140 a jest jakieś 137-138 czyli na "wcisk"

Szybkie przymocowanie do podłogi + skrajne poprzeczki dopasowane do krzywizn ścian (jak widać ściany "rozchodzą się" o około 5 cm w stosunku to końców).

l007.thumb.jpg.9ec2bbdb1c9429dbddfc728da69c98e5.jpg

l008.thumb.jpg.ca06e7a496e56d4a4bd46e0277523dee.jpg

Na koniec zamontowałem ścianki "komory na pudło".

l009.thumb.jpg.61e407decfb6b699db20f130ed8c3e3b.jpg

W następnym etapie listwy poprzeczne pod materac (12 sztuk - tyle mam ze starego łóżka) i chyba gotowe.
Mam już wyciętą maskownicę zamykającą "komorę na pudło", ale... jest ciężka i chyba zrobię nową z cieńszej sklejki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.