Skocz do zawartości

Pytania greenhorma...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów

Od niedawna stałem się posiadaczem (a czy szczęśliwym to zobaczymy) przyczepki KNAUS SPORT 450.

Ponieważ temat caravaningu jest tematem dla mnie nowym, więc próbuję rozkminić wiele problemów.

Pierwszy - co robicie Koledzy z brudną wodą z prysznica, umywalki i zlewu?

Widziałem na filmikach jak niektórzy podstawiają pod odpływ rodzaj zbiornika na kółeczkach a potem odwożą to do zlewni/szamba ...

Czy jest to ogólna praktyka na parkingach czy tez z tą wodą szarą temat nie jest uporządkowany?

Na razie dziekuję za powyższą odpowiedź - potem na pewno będą następne pytania żółtodzioba...

Pzdr

Włodek

Nie, nie musisz kupować takiego małego zbiornika na szarą wode i latac z nim kilka razy dziennie zeby wylać.

Możesz zamontować duży zbiornik  przymocowany na stałe pod przyczepką. Gdzieś są tematy o takim sposobie magazynowania szarej wody. Zależy czy zamierzasz stawać na polach kempingowych czy często sie przemiszczac z punktu A do BCD itd, a stawać gdziekolwiek na dziko. Ale to sie wiąże z dopuszczalną masą całkowitą przyczepy w trakcie poruszania sie po drodze publicznej. Musiałbyś zważyć swoją na jakiejś wadze (np skupu złomu) w pełni gotową na wyjazd czyli pelna butla gazu lub dwie, odzież, stolik, krzesła, przedsionek żywnością, rowery itd.

I porównać to co pokaże waga z wartością  dopuszczalną w dowodzie rejestracyjnym. Różnica pokaze Ci ile możesz dokładać kg  niestandardowych rzeczy Np. wspomniany zbiornik stały na brudną a także na czystą wode. Tv, przetwornica, mikrofala, grill, itd

Trzeba tez pamiętać o tym jak rozmieszać dodatkowe kg w przyczepie. Nigdy nie może być więcej za osią (z tylu)

Edytowane przez DarekSłupsk (wyświetl historię edycji)

Bardzo dziękuję obydwu Kolegom za odpowiedzi choć nie widzę błędów ortograficznych w swoim poście.

Niemniej dziękuję za odpowiedzi - pokazuje mi czego jeszcze nie mam na wyposażeniu.

DMC zespołu pojazdów mam rzeczywiście na styk więc muszę rozważyć jakieś sensowne rozwiązanie.

Uwaga o rozmieszczeniu też nie od rzeczy - dziękuję

Pzdr

Włodek

@Bury Kocur, koledzy wykazali się sporą wyrozumiałością rzeczowo odpowiadając na Twój pierwszy na forum post. Inni debiutanci nie mieli takiej przyjemności i oberwali po uszach choćby za złamanie tradycji witania się w wątku powitalnym ;)

Założyłeś wątek w "instalacje sanitarne..." i OK, bo tego dotyczy pytanie ale zapowiedziałeś, że pewnie pytań będzie wiele a po pierwszym też tak sądzę i pewnie będa z różnych obszarów poza instalacjami.

Twoje pierwsze pytanie wynika z braku lektury forum, jest to zagadnienie wielokrotnie opisywane, dyskutowane itd. Sporo forumowiczów irytuje się, że "nowi" pytają o tak oczywiste rzeczy zamiast poświęcić chwilę na przeszukanie zasobów forum i czasem dyskusja nie jest przyjemna.

Proponuję założyć wątek w dziale "Nasze pojazdy", pochwal się nabytkiem, dodaj parę zdjęć i tam dopytuj o kolejne kwestie. Ewentualnie jak masz konkretne pytanie, to znajdź wątek o podobnej tematyce i podklej do niego swoje pytanie aby nie tworzyć nowych powielających się w różnych miejscach treści.

Na początek polecam podstawy

Słownik (nie tylko) karawaningowy - Inne - Karawaning.pl

22 godziny temu, Bury Kocur napisał:

co robicie Koledzy z brudną wodą z prysznica, umywalki i zlewu?

Właśnie - ja się podłączę pod pytanie. Bo o zbiornikach na szarą wodę jest dużo wątków, ale pytanie było j.w. , czyli "co robicie?".

Gdzieś, w którymś wątku, widziałem dyskusje w tym temacie, ale teraz jakoś nie mogę tego odnaleźć :( Cytowane pytanie raczej do preferujących "dzikusa", gdyż nie wyobrażam sobie wylewania "pod siebie" na kempingu, ale stojąc na dziko? Wylewanie szarej w krzaki 10 m od przyczepy? Zakładając że używamy jedynie szarych mydeł ew. odrobinę bio-płynu do naczyń. Można, czy nie ?

Zaś na kempingu, czy nie korzystacie z pryszniców/sanitariatów zamiast tych przyczepowych i czy w takim przypadku montaż zbiornika szarej jest konieczny? Nie wystarczy mały, przenośny?

Pozdro.

Edytowane przez PanSamochodzik (wyświetl historię edycji)

15 godzin temu, TomekKnaus napisał:

Kocur !!! .... tutaj masz info o zbiornikach na szarą wodę ~ tych pod przyczepę

Tomek - bardzo Ci dziękuję za link - przeczytałem a ponieważ jestem facetem dość technicznym to na pewno skorzystam z podpowiedzi Kolegów, którym także dziękuję za źródło wiedzy.

Pzdr

Włodek

Czy to szara woda czy śmieci wiadomo na kempingu nie bedziesz lał szarej wody pod siebie ale podstawiasz zbiornik i wylewasz z niego a podstawiasz i po tygodniu jak ktoś zwraca ci uwagę że zbiornik się zapełnił to odpowiadasz - o przepraszam nie zauważyłem. Ja na dziko nie podstawiam zbiornika na szarą wodę, bo gdzie go wylać.  Lecz na dziko zawsze ale to zawsze zostawiam porządek po sobie nawet peta po sobie nie zostawię. Zbiornik na szarą wodę montowany na stałe pod przyczepą nawet w neutralnym jej położeniu znacznie obciąża jej oś a i rak 99% ludzi czy to z przyczepami czy kaperami nie zrzuca szarej wody do punktu tylko po trasie otwierając lekko zawór spustowy.

Zależy czy chcesz kasę wydać.

Ja załatwiłem sobie pojemnik 25litr i w sklepie z armatura PCV kupiłem korek gumowy - redukcję i kolanko do tego. Koszt kilkanaście złotych.

Do tego w biedronce kupiłem wózek do przewożenia narzędzi - 70kg obciążenia.

Mogę czystą, brudna i kibelek wozić.

3ab73b9cb89535ef3a426d285f5e8396.jpg

21 godzin temu, sebka34 napisał:

na dziko zawsze ale to zawsze zostawiam porządek po sobie nawet peta po sobie nie zostawię

To akurat wydaje mi się oczywiste. Ja nawet idę dalej - każde miejsce gdzie nocujemy na dziko, najpierw sprzątamy (a zazwyczaj jest z czego) i zostawiamy w lepszym porządku niż zastaliśmy.

21 godzin temu, sebka34 napisał:

Zbiornik na szarą wodę montowany na stałe pod przyczepą nawet w neutralnym jej położeniu znacznie obciąża jej oś

Właśnie.

Więc jak - dopuszczacie wylewanie szarej w krzaki (jak wyżej napisałem), czy kategorycznie nie ?

Pozdro.

14 godzin temu, PanSamochodzik napisał:

Więc jak - dopuszczacie wylewanie szarej w krzaki (jak wyżej napisałem), czy kategorycznie nie ?

Pozdro.

Nie wolno. Trzeba szybko.?

Pewnie zależy gdzie, zależy jakie krzaki, i co tam wylewałeś do zlewu. Ale w większości przypadków myślę że tak.

A jeśli w krzakach mieszka rodzina jeży lub innych żyjątek?

A tak to saperka mała dziórka zdarta darń trawy w miejscu gdzie woda się wylewa a przed odjazdem darń przykrywa dołek i jest czysto i przyjemnie 

W dniu 20.05.2021 o 07:50, filipert napisał:

@Bury Kocur, koledzy wykazali się sporą wyrozumiałością rzeczowo odpowiadając na Twój pierwszy na forum post. Inni debiutanci nie mieli takiej przyjemności i oberwali po uszach choćby za złamanie tradycji witania się w wątku powitalnym ;)

Bardzo przepraszam forumowiczów, ale zwyczajnie nie znalazłem takiego wątku.

Sam jestem aktywnym uczestnikiem forum żeglarskiego w też na to zwracamy tam uwagę - jeżeli podeślesz mi link do tego wątku powitalnego to z przyjemnością tam napiszę i sie przedstawię.

Pzdr

Włodek