Skocz do zawartości

Uszczelnienie listwy dachowej


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem początkujący na Waszym forum ale dosyć pilnie poszukuje informacji na temat uszczelniania listew kątowych łączących dach ze ścianą.

Wiem, że tych wątków trochę było ale potrzebuje indywidualnych porad z Waszej strony

Przyczepka to TEC Caravans model 495 z 1979r. zakupiona dosyć tanio (teraz wiem dlaczego:P) i nie chciałbym się pchać w naprawy przewyższające wartość przyczepy :)

Po zakupie okazało się że tylna ściana mocno zaciekła i zabrałem się za odbudowę konstrukcji.

IMG_20210512_192051.thumb.jpg.52499feda819dc971101137307565d89.jpg

Teraz chciałbym zabrać się za przyczynę zaciekających narożników. 

Z waszego forum doczytałem że do uszczelnienia polecacie klej butylowy dekaseal 8936 wiec go zakupiłem. 
Pogoda dopisuje i chciałbym dzisiaj odkręcić listwy, oczyścić z resztek kleju i ponownie je zamocować na dekaseal.

Pod listwą kątową jest uszczelka, pytanie jak nakładać ten klej butylowy? Pod uszczelkę gumową? Po jednej kresce na dachu i ścianie a następnie docisnąć listwą wraz z uszczelką? + obtaczać śruby w kleju?

Listwa wygląda mniej więcej tak:

5297edf831db86d0772b733dc6f189dd.jpg.e84e30112f56521e2180291ae6a00a3d.jpg

 

Przy okazji chciałbym dopytać czym kleić styropian do poszycia aluminiowego?

Z góry dziękuje za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 15.05.2021 o 14:38, piterek napisał:

Wszystko już było wielokrotnie na forum, wystarczy poszukać.

Gdyby było to bym nie pytał. Dzięki za pomoc poradziłem sobie bez Twoich cennych rad. Z resztą widziałem, że głównie w ten sposób odpowiadasz na forum. Można usunąć.

Do dziś nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi jakim klejem kleić styropian do ściany. Każdy poleca coś innego. Jedni piankę inni klej poliuretanowy. Wiele linków podawanych kilka lat temu dzisiaj są nieaktualne.

Mógł z tego powstać wiele dłuższy i cenny wątek z odbudowy i uszczelnienia dokładnie tego modelu przyczepy.

Ktoś w przyszłości miałby dokładnie rozpisane rozwiązania, nazwy produktów, szerokości listew, zdjęcia itp. 

Ale przyszedł maruda z elektrody ze swoim "było na forum" i nabija posty.

Dzięki - cześć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie masz rację. Jest tego na forum od groma tyle tylko ,że w różnych wątkach. Daję wiarę ,że szukałeś i nie znalazłeś tego co chciałeś znaleźć. A dwa tych mas uszczelniających jest kilka i można dostać mętliku w głowie.

Może ktoś się pochyli i napisze co do czego i jak to zrobić aby było dobrze. A najlepiej w nowym wątku aby został dla potomnych.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, droite napisał:

Gdyby było to bym nie pytał. Dzięki za pomoc poradziłem sobie bez Twoich cennych rad. Z resztą widziałem, że głównie w ten sposób odpowiadasz na forum. Można usunąć.

Do dziś nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi jakim klejem kleić styropian do ściany. Każdy poleca coś innego. Jedni piankę inni klej poliuretanowy. Wiele linków podawanych kilka lat temu dzisiaj są nieaktualne.

Mógł z tego powstać wiele dłuższy i cenny wątek z odbudowy i uszczelnienia dokładnie tego modelu przyczepy.

Ktoś w przyszłości miałby dokładnie rozpisane rozwiązania, nazwy produktów, szerokości listew, zdjęcia itp. 

Ale przyszedł maruda z elektrody ze swoim "było na forum" i nabija posty.

Dzięki - cześć.

 

Stek bzdur nowicjusza... Jestem na forum 12 lat i wg Ciebie odpowiadam zawsze, ze wszystko było na forum... A wiesz skąd wiem, że było, ponieważ czytam co piszą inni a nie wymagam żeby ktoś po raz setny odpowiadał na te same pytania.  W tym roku nastąpił wysyp użytkowników, którzy mimo tego, że "wszystko jest na forum" kupili swoje pierwsze okazyjne przyczepy i zaczynają swoją przygodę z karawaningiem od remontowania swoich nabytków. Zdjęć z remontów i rozpisanych rozwiązań jest na forum mnóstwo, nie wiem jak szukałeś, że nic nie mogłeś znaleźć...Życzę powodzenia w remoncie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2021 o 11:56, piterek napisał:

Stek bzdur nowicjusza... Jestem na forum 12 lat i wg Ciebie odpowiadam zawsze, ze wszystko było na forum... A wiesz skąd wiem, że było, ponieważ czytam co piszą inni a nie wymagam żeby ktoś po raz setny odpowiadał na te same pytania.  W tym roku nastąpił wysyp użytkowników, którzy mimo tego, że "wszystko jest na forum" kupili swoje pierwsze okazyjne przyczepy i zaczynają swoją przygodę z karawaningiem od remontowania swoich nabytków. Zdjęć z remontów i rozpisanych rozwiązań jest na forum mnóstwo, nie wiem jak szukałeś, że nic nie mogłeś znaleźć...Życzę powodzenia w remoncie ;)

Nie napisałem, że zawsze tylko głównie. Przejrzałem twoją aktywność. To różnica.

Spędziłeś tutaj 12 lat, ja w momencie pisania tematu 7 dni i nie odnalazłem jednoznacznej odpowiedzi. 

Jeśli dzielenie się wiedzą i pomocnymi radami jest dla Ciebie za ciężkie to po prostu daruj sobie odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pozostałe odpowiedzi. Faktycznie ludzie polecali różne masy (dekaseal, taśmy, sikaflex itd), wątki przedstawiały różnego typu listwy i pojawiały się różne podpowiedzi dlatego założyłem wątek.

Do listew dachowych użyłem uszczelniacza Dekaseal 8936, już po chwili żałowałem, że nie kupiłem taśmy bo łapa bolała :D Kładłem kreskę pod gumę na powierzchni poziomej i pionowej a nie miałem wyciskacza do gęstych mas.

Mały offtop:

Ramki odbudowałem na tyle ile się dało, poszycia tylne i przednie złożyłem, listwy uszczelniłem. Zostały poprawki przy dwóch oknach, montaż nowego okna dachowego i renowacja wnętrza (poduchy już obszyte nowym materiałem), teraz malowanie wnętrza, wymiana wykładziny lub panele (ale na forum widziałem że zdania są podzielone). W przyszłości plan żeby zrobić prysznic - pomieszczenie jest.

Jeśli można w tym wątku to jeszcze mam kilka pytań:
1) Okno - czym uszczelnić uszczelki okienne, przód i tył. Trochę je widać na zdjęciu w pierwszym poście. Niestety ktoś ładował tam sylikon wiec muszę to wydrapać, uszczelka jest w kilku miejscach pofalowana i odsunięta od płaszczyzny. Czy można to oczyścić i czymś doszczelnić czy konieczny jest demontaż okna?

2) Jedno z okien ma problemy z zamknięciem się - muszę je mocno unosić do góry żeby schowało się ramie okna. 

Okno jest zawieszone w podobnym zawiasie:
image.png.83982d20dd25bda4a65aba6f439022ee.png

To mogło się wyrobić lub rozgiąć? Macie jakieś sposoby żeby to naprawić? 

3) Uszczelka okna ale ta między plastikową szybą a ramką okna mocno skruszała i wypada. Czym można to naprawić?

Z góry dzięki za odpowiedź :)



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, droite napisał:

1) Okno - czym uszczelnić uszczelki okienne, przód i tył. Trochę je widać na zdjęciu w pierwszym poście. Niestety ktoś ładował tam sylikon wiec muszę to wydrapać, uszczelka jest w kilku miejscach pofalowana i odsunięta od płaszczyzny. Czy można to oczyścić i czymś doszczelnić czy konieczny jest demontaż okna?

Tylko demontaż 

Co do 2 i 3 to lepiej jak dasz swoje zdjęcia z reala. 

 

P. S. 

Nie ma co się irytować, na forum było mnóstwo tematów o uszczelnieniu i sam okazuje się dobrze czytałeś bo wiesz, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi ?

A ostatnio ludzie nawet nie poczytają i od razu nowy temat i żądanie konkternych informacji. Trochę czasem nerwowi się robi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam co kolega pisze

1.Okna demontaż i tu możesz użyć  Dekaseal lub Sikalastomer 710

2.Jeśli chodzi o listwę zawiasową podejrzewam że okno się wytarło na tym plastiku krawędzi miałem to w Carvalierce nałożyłem żywicy z włóknem szklanym i potem papier ścierny i dopasowałem .

3. musisz fotę nie widzę tego?

Ja remontowałem całą Caravalierkę jest cały opis tu na forum przyczepy Caravalierki to sobie popatrz jak mi to powychodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zdemontowałem okno, oczyściłem stary klej z ramy, uszczelki i poszycia przyczepy. Naniosłem sikaflex 710 na krawędzie poszycia, oraz pod uszczelkę. Ułożyłem uszczelkę, naniosłem na nią uszczelniacz oraz na ramę w krawędzi następnie wstawiłem ramę okna i docisnąłem zaciskami przez kantówkę do poszycia. Niestety okno jest tak zrobione że nie ma żadnego mocowania które chroni je przed wypadaniem na zewnątrz. A masa butylowy ma tendencje do pełzania i po kilkukrotnym otwarciu okna zauważyłem że ramka okna zaczyna odchodzić od przyczepy więc akcj czeka mnie jeszcze raz :( co zrobiłem nie tak? Mogę przez ramkę okna po dociśnięciu dać kilka małych wkrętów do ramy przyczepy? 

 

IMG_20210629_203227.jpg

W dniu 5.06.2021 o 00:36, droite napisał:

Dzięki za pozostałe odpowiedzi. Faktycznie ludzie polecali różne masy (dekaseal, taśmy, sikaflex itd), wątki przedstawiały różnego typu listwy i pojawiały się różne podpowiedzi dlatego założyłem wątek.

Do listew dachowych użyłem uszczelniacza Dekaseal 8936, już po chwili żałowałem, że nie kupiłem taśmy bo łapa bolała :D Kładłem kreskę pod gumę na powierzchni poziomej i pionowej a nie miałem wyciskacza do gęstych mas.

Mały offtop:

Ramki odbudowałem na tyle ile się dało, poszycia tylne i przednie złożyłem, listwy uszczelniłem. Zostały poprawki przy dwóch oknach, montaż nowego okna dachowego i renowacja wnętrza (poduchy już obszyte nowym materiałem), teraz malowanie wnętrza, wymiana wykładziny lub panele (ale na forum widziałem że zdania są podzielone). W przyszłości plan żeby zrobić prysznic - pomieszczenie jest.

Jeśli można w tym wątku to jeszcze mam kilka pytań:
1) Okno - czym uszczelnić uszczelki okienne, przód i tył. Trochę je widać na zdjęciu w pierwszym poście. Niestety ktoś ładował tam sylikon wiec muszę to wydrapać, uszczelka jest w kilku miejscach pofalowana i odsunięta od płaszczyzny. Czy można to oczyścić i czymś doszczelnić czy konieczny jest demontaż okna?

2) Jedno z okien ma problemy z zamknięciem się - muszę je mocno unosić do góry żeby schowało się ramie okna. 

Okno jest zawieszone w podobnym zawiasie:
image.png.83982d20dd25bda4a65aba6f439022ee.png

To mogło się wyrobić lub rozgiąć? Macie jakieś sposoby żeby to naprawić? 

3) Uszczelka okna ale ta między plastikową szybą a ramką okna mocno skruszała i wypada. Czym można to naprawić?

Z góry dzięki za odpowiedź :)



 

2)

Nie wiem filmik przejdzie ale okno ma takie luzy i żeby je zamknąć muszę mocno pchać okno pod górę. 

3) wrzucam fotkę, aktualnie przy sobie nic lepszego nie mam. 

Ta uszczelka mocno skruszała, można to gdzieś dostać i wymienić? 

IMG_20210630_163841.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ja bym ten zawias lekko podgiął by zmniejszyć luzy.To jest tylko i wyłącznie moje zdanie może ma ktoś lepszy patent (filmik)

W dniu 30.06.2021 o 16:35, droite napisał:

Niestety okno jest tak zrobione że nie ma żadnego mocowania które chroni je przed wypadaniem na zewnątrz. A masa butylowy ma tendencje do pełzania i po kilkukrotnym otwarciu okna zauważyłem że ramka okna zaczyna odchodzić od przyczepy więc akcj czeka mnie jeszcze raz :( co zrobiłem nie tak? Mogę przez ramkę okna po dociśnięciu dać kilka małych wkrętów do ramy przyczepy? 

Jak wymieniałem masę w oknach to w uszczelce miałem taki klin plastikowy rozszerzający uszczelkę by ona dociskała krawędziami uszczelkę ,a jeszcze dodatkowo pod tym klinem były wkręty które były wkręcone w stelaż okna to przechodziło przez uszczelkę gumową i na to szedł ten klin plastikowy  ,który te wkręty przykrywał i to wszystko trzymało uszczelkę do budy , dociskało do ramy okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.