Skocz do zawartości

Słabe chłodzenie 230V Electrolux RM212


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam bardzo słabe chłodzenie na 230V w lodówce Electrolux RM212 w swojej przyczepie.

Przy zasilaniu gazem i 12V temperatura jest dużo niższa niż przy 230V. 

Gdy testowałem możliwości to przy temperaturze zewnętrznej 25 stopni, przy 12V lodówka wychłodziła na 13 stopni, na gazie doszło do 11 stopni, a przy 230V nie schodzi poniżej 15 stopni. W czym może być problem? Jestem w trakcie remontu przyczepy, więc lodówkę mam całą odsłoniętą (zdemontowana kuchnia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie lodówka słabo chłodzi na wszystkich zasilaniach. Jak wymontowana to postaw ją do góry nogami na kilka godzin i co jakiś czas potrząśnij nią. Wypoziomowanie lodówki często pomaga i to w znacznym stopniu. Na 230 V lodówka ma  termostat, przy gazie regulacja płomienia decyduje o stopniu chłodzenia. Zasilanie na 12 V jest bez regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2021 o 13:48, ed napisał:

Ogólnie lodówka słabo chłodzi na wszystkich zasilaniach. Jak wymontowana to postaw ją do góry nogami na kilka godzin i co jakiś czas potrząśnij nią. Wypoziomowanie lodówki często pomaga i to w znacznym stopniu. Na 230 V lodówka ma  termostat, przy gazie regulacja płomienia decyduje o stopniu chłodzenia. Zasilanie na 12 V jest bez regulacji.

Dzięki za info, wymontowana jako tako nie jest, po prostu blat jest ściągnięty dla dostępu do prądu (nowe przewody). 12v dobrze idzie z otwartymi drzwiczkami zamrażarki ? niech tak zostanie, na 12v i tak będzie chodzić tylko w trasie, a tak to gaz. 230v chciałem tylko sprawdzić. Po kempingach i tak rozbijać się nie będziemy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2021 o 07:46, przemekigabrysia napisał:

przy temperaturze zewnętrznej 25 stopni, przy 12V lodówka wychłodziła na 13 stopni, na gazie doszło do 11 stopni, a przy 230V nie schodzi poniżej 15 stopni. W czym może być problem?

Może w miejscu pomiaru.

Może we wsadzie lub częstotliwości otwierania.

Ja też się ostatnio zmartwiłem słabym chłodzeniem ale okazało się, że problemem pośrednim była lokalizacja czujnika a bezpośrednio wpływ na temperaturę ma brak cyrkulacji. Ktoś ostatnio wstawił gdzieś tu na forum filmik z wiatraczkiem na radiatorze wewnątrz lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2021 o 18:18, filipert napisał:

Może w miejscu pomiaru.

Może we wsadzie lub częstotliwości otwierania.

Ja też się ostatnio zmartwiłem słabym chłodzeniem ale okazało się, że problemem pośrednim była lokalizacja czujnika a bezpośrednio wpływ na temperaturę ma brak cyrkulacji. Ktoś ostatnio wstawił gdzieś tu na forum filmik z wiatraczkiem na radiatorze wewnątrz lodówki.

Nie głupie, mam ich od groma i trochę, komputerowych, nawet na nich robiłem cyrkulację powietrza wewnątrz przyczepy z chłodzeniem po zamaskowaniu okna z milionami miejsc przecieków ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 14.05.2021 o 07:57, filipert napisał:

Najlepiej zapytać w temacie dotyczącym ogrzewania.

Temat ogarnięty, odkurzacz w rękę, wszystko odkurzone, włącznie z rurą, iskrownik zmieniony i działa jak należy od strzała. Bardziej ten paraiskrownik dawał w kość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przygotowanie do wyjazdu za tydzień i niespodzianka. Lodówka na gazie odpala, choć trzeba gaz puszczać przez 5 minut i dopiero zaskakuje. Widać to niebieskie delikatne światełko promienia w wizjerze, jest ciepłe powietrze na odpływie. Ale. Cuchnie jak fiks wewnątrz przyczepy, czymś palącym (nie wiem, może to muszę przepalić?), a na dodatek nie czuć żeby chłodziła, czy to minimum czy max gaz ustawiony, dalej jest to samo. W komorze lodówki nic się nie zmienia, natomiast w tej tej małej komorze czuć zimno. Gdzie jest problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok półtorej godziny, poszedłem robić coś innego niż grzebanie przy przyczepie, żadnej zmiany odczuwalnej. Jutro podejdę do tematu ponownie, ale z termometrem. Niepokoi mnie jednak ten zapach spalenizny, normalka czy zmartwienie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.06.2021 o 20:17, filipert napisał:

A jak długo mierzyłeś temperaturę?

Tak więc zrobiłem pomiar, chłodzi. Ale odpalanie zajmuje nieraz ponad pół godziny. Zapalarka się blokuje, słaba iskra i wali spalinami wewnątrz przyczepy po odpaleniu. Na razie wstrzymuje się z resztą, wymontowane ją z przyczepy. Do środy przyjdzie nowa otwierana do góry, dla mnie tyle wystarczy. Tą przetestuje jeszcze na świeżym powietrzu, poczyszcze, jak się uda ją ogarnąć to pójdzie na sprzedaż. Nie zmarnuje się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak sądziłem. Lodówka działa jak należy, tylko odpalarce coś nie domaga. Gdy podpiąłem na zewnątrz gaz do lodówki stojącej luzem na dworze, wystarczyło 15 sekund, jedno naciśnięcie zapalniczki ręcznej i działa. Odpalarka daje iskrę ale trochę za słabą, albo po prostu gaz ją zdmuchuje. Buchniecie zawsze było tyle że nie palił się dalej. Chłodzi jak trzeba. Mimo wszystko idzie na sprzedaż, kupiłem nową, zresztą kuchnie chce trochę przebudować i środek przyczepy bardziej dociażyć, dlatego trzeba wymienić.

 

Co do tego smrodu, dwie kwestie z mojej winy. Właściwie trzy:

- stara zabudowa kuchenna była mocno naruszona i miała prześwity od ścian, przez co cyrkulacja powietrza była niepoprawna 

- drzwiczki szafki pod zlewozmywakiem, jak i pod lodówka powinny być zamknięte, a ja to robiłem przy otwartych - tym samym zaciągałem całość do środka a nie na zewnątrz, choć przy pierwszym punkcie mogłoby nic się nie zmienić

- na kominie z tyłu (coś typu tłumik) znalazłem lekko przytopiony plastik, a więc to również mogło być powodem tego smrodu. Ten tłumik jest jakby "krzywy" i ma takie wgłębienie, w które wpadł plastik i z poziomu otworu przyczepy nie był widoczny

Mam nadzieję że komuś się to przyda do rozwiązania problemu w przyszłości. Lodówka wystawiona pod sprzedaż.

 

 

IMG_20210607_162345.jpg

IMG_20210607_162335.jpg

IMG_20210607_162325.jpg

Edytowane przez przemekigabrysia (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.