Skocz do zawartości

Routery LTE, Anteny WI-FI, Internet i Inne


dobrzan

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 75
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Każdy router działa na prąd stały. Wywalasz zasilacz, kupujesz złączkę DC-DC okrągłą i wpinasz kable. Jeśli router korzysta np. z niższego napięcia jak 5V to możesz go w ten sam sposób zasilać z USB (np. ładowarki samochodowej do gniazda zapalniczki) albo jakiegoś małego konwertera napięcia DC-DC.

Ja mam normalny router Huawei z antenami zewnętrznymi (bo trzymanie routera wewnątrz przyczepy z wewnętrznymi antenami to bezsens). Router jest podpięty w skrzynce na zewnątrz do rozdzielnicy 12V, tam do niego podpięte są kable antenowe i wtedy antenę kierunkową stawiam albo na dachu samochodu albo gdzieś daleko od routera i ludzi, ukierunkowaną na najbliższy nadajnik.

W takim configu to LTE śmiga lekko ponad 100 Mbps, często blisko magicznego 150.

Tak czy siak, każdy router możesz podłączyć na DC, podłączanie pod 230 nie ma większego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz tego świadomość, ale dla przypomnienia i dla osób mniej zorientowanych - wariantem tanim i prostym jest użycie zwykłego smartfona jako access point Wifi. Może być stary nieużywany (z pękniętą szybką czy słabą baterią) i podpięty na stałe do USB. Zasięg Wifi będzie gorszy niż z klasycznego routera, ale wewnątrz przyczepy/kampera i w promieniu kilkunastu metrów wokół bez problemu zadziała. Nie mamy wówczas do dyspozycji złącza Ethernet (RJ45) o ile ktoś potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Łuki napisał:

Zapewne masz tego świadomość, ale dla przypomnienia i dla osób mniej zorientowanych - wariantem tanim i prostym jest użycie zwykłego smartfona jako access point Wifi. Może być stary nieużywany (z pękniętą szybką czy słabą baterią) i podpięty na stałe do USB. Zasięg Wifi będzie gorszy niż z klasycznego routera, ale wewnątrz przyczepy/kampera i w promieniu kilkunastu metrów wokół bez problemu zadziała. Nie mamy wówczas do dyspozycji złącza Ethernet (RJ45) o ile ktoś potrzebuje.

ja właśnie tak korzystam, myślę jednak że często dobrze byłoby mieć antenę zewnętrzną - a wtedy to już jednak porządny router.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, maarec napisał:

myślę jednak że często dobrze byłoby mieć antenę zewnętrzną - a wtedy to już jednak porządny router.

i ja tak myślę 

ale fajnie gdyby ciągnąć temat w jednym wątku, zwłaszcza, że jest tam sporo cennych informacji już.

@Voku, może scalisz te dwa tematy?

Antena LTE _ router wifi w przyczepie - prośba o radę - strona 2 - Elektryka i elektronika - Karawaning.pl

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używacie jakiś routerów LTE w przyczepie na 12V. Ogarnia ktoś takie tematy? 

Ja wykorzystuje obecnie mobilny Huaweia E5573 zastanawiam się czy znajdę coś ciekawszego i lepszego nie za miliony.

Jesli będziesz gdzieś stał stacjonarnie to sprzęt pod nadajnik który masz w pobliżu. Jeśli wiele miejsc a zależy Ci n jakości i prędkości to najlepiej modemorouter który będzie miał agregację pasm i to tak najmniej 2ch a najlepiej 3 pasm (na połączenia pojawią się wtedy LTE+). Takie tanie mifi maja tylko pasmo 800 a ono jest bardzo obciążone więc jakość i szybkość połączenia jest kiepska bo BTS ma priorytet rozmow głosowych potem SMS i dane na końcu jak jest wolna przepustowość stąd kiepska jakość netu na 800tce.

Telefon można używać jako router ale jak jest w miarę nowoczesny bo wtedy może mieć agregacje pasm, jednak nie podłączysz anteny zewnętrznej.

Sama antena to jest w ogóle osobny temat, czy kierunkowa, czy dookolna, czy jedna czy dwie itd itp....

Ja w domku w górach mam dwie kierunkowe bo tam baaardzo kiepsko z zasięgiem i dzięki temu w pasmie 2100 i 1800 coś da się podziałać ale szału nie ma... z kolei pasmo 800 totalnie zapchane.

 

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku zmienił(a) tytuł na Routery LTE, Anteny WI-FI, Internet i Inne

Nie chce inwestować w jakieś drogie sprzęty i anteny, ten co napisałem wyżej w zupełności mi wystarczał jako router, ma też fajną opcję bo może robić jako router wifi i przedłużać (czy jak to się tam fachowo nazywa) zasięg wifi. Tylko ten  E5573 nie wszędzie łapie Internet tak jak by nie pracował na wszystkich zakresach.
Teraz wpadł mi w oko taki model  HUAWEI E5785 ma już możliwość podpięcia anteny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Voku napisał:

Nie chce inwestować w jakieś drogie sprzęty i anteny, ten co napisałem wyżej w zupełności mi wystarczał jako router, ma też fajną opcję bo może robić jako router wifi i przedłużać (czy jak to się tam fachowo nazywa) zasięg wifi. Tylko ten  E5573 nie wszędzie łapie Internet tak jak by nie pracował na wszystkich zakresach.
Teraz wpadł mi w oko taki model  HUAWEI E5785 ma już możliwość podpięcia anteny. 

5785 mamy i polecam. Kupiłem na Allegro antenę do niego i jakoś to śmiga nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce inwestować w jakieś drogie sprzęty i anteny, ten co napisałem wyżej w zupełności mi wystarczał jako router, ma też fajną opcję bo może robić jako router wifi i przedłużać (czy jak to się tam fachowo nazywa) zasięg wifi. Tylko ten  E5573 nie wszędzie łapie Internet tak jak by nie pracował na wszystkich zakresach.
Teraz wpadł mi w oko taki model  HUAWEI E5785 ma już możliwość podpięcia anteny. 
Ten e5785 ma agregacje 2 pasm. Ściągasz Huawei Manager i możesz konfigurować jakie chcesz pasma używać i które agregować. Zresztą tego softu jest trochę do konfiguracji Huawei.

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.04.2021 o 07:03, tamtam napisał:

Jeśli wiele miejsc a zależy Ci n jakości i prędkości to najlepiej modemorouter który będzie miał agregację pasm i to tak najmniej 2ch a najlepiej 3 pasm (na połączenia pojawią się wtedy LTE+).

W coś takiego celuję. 

Czy szukać tylko mobilnych urządzeń czy każdy z opcją podłączenia anteny zewnętrznej i agregacją 3 pasm będzie OK?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W coś takiego celuję. 
Czy szukać tylko mobilnych urządzeń czy każdy z opcją podłączenia anteny zewnętrznej i agregacją 3 pasm będzie OK?
 
Zawsze podłączenie anten zewnętrznych jest lepszym rozwiązaniem.

Wysłane z mojego SM-N970F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, tamtam napisał:

Zawsze podłączenie anten zewnętrznych jest lepszym rozwiązaniem.

 

OK antena zewnętrzna na maszcie bezwzględnie, myślałem o jednej kierunkowej ale z tego co piszesz, to dwie były by lepsze?

Największy problem to jednak wybór routera, bo rozstrzał cenowy jest gigantyczny a nie potrafię ocenić jakości, bo jestem kompletnym laikiem. Nawet nie wiem jak odczytać z danych "agregację pasm"... że ma 1, 2 czy 3 ?

Jesteś w stanie coś podpowiedzieć.

Nie wiem jaki przedział cenowy jest sensowny. Czy do 500 zł jestem w stanie coś dobrego skompletować, czy potrzeba 1000 zł aby zestaw miał sens a może jeszcze więcej?

Czy takie coś było by OK?

Archer MR600 | Dwupasmowy, bezprzewodowy router gigabitowy 4G+ Cat6, AC1200 | TP-Link Polska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówicie tylko o Polsce a co z zagranicą na dziko ?
Dokładnie to samo tylko trzeba mieć lokalną kartę sim, lub duży pakiet danych w roamingu lub kartę np Simglob.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.