Skocz do zawartości

Routery LTE, Anteny WI-FI, Internet i Inne


dobrzan

Rekomendowane odpowiedzi

Witus ale potwierdziłeś to w realu? W sensie, sprawdzałeś, że ruter i zewnętrzna antena nic nie daje w stosunku do samego telefonu? Ponieważ jakoś wszyscy twierdzą odwrotnie. 

Tak żeby zasięgu nie było wcale to się zdarza na prawdę rzadko. Zwykle zasięg jako taki jest. Ale niestety za mały żeby komfortowo korzystać z internetu. Dlatego pokładam nadzieję w zestawie zewnętrznym. 

Suzu4x4 to co piszesz ma sens. Faktycznie wielozakresówka będzie lepsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witus ale potwierdziłeś to w realu? W sensie, sprawdzałeś, że ruter i zewnętrzna antena nic nie daje w stosunku do samego telefonu? Ponieważ jakoś wszyscy twierdzą odwrotnie. 
Tak żeby zasięgu nie było wcale to się zdarza na prawdę rzadko. Zwykle zasięg jako taki jest. Ale niestety za mały żeby komfortowo korzystać z internetu. Dlatego pokładam nadzieję w zestawie zewnętrznym. 
Suzu4x4 to co piszesz ma sens. Faktycznie wielozakresówka będzie lepsza. 


Nie robiłem testów. Mam router w torbie nie wyciągałem go jeszcze. Wygodniej mi z telefonem. Poprostu jak nie plus to orange i pracuję. Jedna rzecz, która mnie wkurza to mam wrażenie, że jak ktoś do mnie dzwoni na telefon z Androidem udostępniający internet z Plusa przycina się na chwilę łączność :( ... nie wiem czy to taka przypadłość androida czy samsunga, na szczęście nie za dużo mam telefonow.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg moich testów zewnętrzna antena (dobrana odpowiednio do pasma) zwiększa poziom odbieranego sygnału co  przekłada się na wzrost transferu  danych.

no chyba że stoisz we wzrokowym zasięgu nadajnika, wtedy faktycznie stosowanie zewnętrznej anteny faktycznie może nie mieć sensu.

Do sprawdzania poziomu odbieranego sygnału docierającego od nadajnika do telefonu (RSRP) używam aplikacji "Network Cell Info Lite" (pokazuje też ona również poziom sygnału WiFI ) .

360847985_Screenshot_20200620-182949_NetworkCellInfoLite.thumb.jpg.b4f65ee8da148274a236e53f26956a38.jpg

natomiast do sprawdzenia poziomu sygnału docierającego od nadajnika BTS do routera LTE należy użyć oryginalnej aplikacji routera logując się poprzez przeglądarkę internetową wpisując adres  IP swojego routera.

658711755_routerasus.thumb.jpg.0f2c117c28e7e6864f0ea85013ffb8bf.jpg

Szybkość transferu danych można sprawdzić poprzez odpowiednie aplikacje w telefonie lub przeglądarkę internetową (np. speed test ).

 

24 minuty temu, witus napisał:

 


Nie robiłem testów. Mam router w torbie nie wyciągałem go jeszcze. Wygodniej mi z telefonem. Poprostu jak nie plus to orange i pracuję. Jedna rzecz, która mnie wkurza to mam wrażenie, że jak ktoś do mnie dzwoni na telefon z Androidem udostępniający internet z Plusa przycina się na chwilę łączność :( ... nie wiem czy to taka przypadłość androida czy samsunga, na szczęście nie za dużo mam telefonow.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

jest to normalne. jak jesteś w zasięgu LTE i ktoś zadzwoni to w trakcie połączenia transfer danych spada do HSDPA , jak jesteś w 3G to spada do GPRS .

dlatego wolę osobny router LTE a z telefonu robię router tylko w sytuacjach awaryjnych ;)

a i jeszcze jedna rzecz. przy pomocy parametru "Cell ID" i mapy BTS serach możemy ustalić z którego nadajnika BTS w danym momencie nasz telefon/router LTE w danym momencie korzysta.

Mając router z agregacją pasm i możliwością ręcznej zmiany pasm (jak np w moim ASUSIE) i dobra anteną kierunkową można potestować sobie różnie nadajniki i różne pasma i wybrać ten na którym w danym momencie będzie najlepszy transfer danych.

Miłej zabawy :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marek230482 napisał:

W sensie, sprawdzałeś, że ruter i zewnętrzna antena nic nie daje w stosunku do samego telefonu? Ponieważ jakoś wszyscy twierdzą odwrotnie. 

zależy jeszcze jaki router porównujesz do jakiego telefonu.

Jak masz nowy telefon obsługujący wszystkie pasma LTE a stary router LTE bez agregacji pasm to owszem może się zdarzyć że z telefonu będzie szybszy transfer danych niż z routera i zewnętrznej anteny ;)

niestety szybki router LTE to wydatek rzędu 500 - 1500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg moich testów zewnętrzna antena (dobrana odpowiednio do pasma) zwiększa poziom odbieranego sygnału co  przekłada się na wzrost transferu  danych.
no chyba że stoisz we wzrokowym zasięgu nadajnika, wtedy faktycznie stosowanie zewnętrznej anteny faktycznie może nie mieć sensu.
Do sprawdzania poziomu odbieranego sygnału docierającego od nadajnika do telefonu (RSRP) używam aplikacji "Network Cell Info Lite" (pokazuje też ona również poziom sygnału WiFI ) .
360847985_Screenshot_20200620-182949_NetworkCellInfoLite.thumb.jpg.b4f65ee8da148274a236e53f26956a38.jpg
natomiast do sprawdzenia poziomu sygnału docierającego od nadajnika BTS do routera LTE należy użyć oryginalnej aplikacji routera logując się poprzez przeglądarkę internetową wpisując adres  IP swojego routera.
658711755_routerasus.thumb.jpg.0f2c117c28e7e6864f0ea85013ffb8bf.jpg
Szybkość transferu danych można sprawdzić poprzez odpowiednie aplikacje w telefonie lub przeglądarkę internetową (np. speed test ).
 
jest to normalne. jak jesteś w zasięgu LTE i ktoś zadzwoni to w trakcie połączenia transfer danych spada do HSDPA , jak jesteś w 3G to spada do GPRS .
dlatego wolę osobny router LTE a z telefonu robię router tylko w sytuacjach awaryjnych
a i jeszcze jedna rzecz. przy pomocy parametru "Cell ID" i mapy BTS serach możemy ustalić z którego nadajnika BTS w danym momencie nasz telefon/router LTE w danym momencie korzysta.
Mając router z agregacją pasm i możliwością ręcznej zmiany pasm (jak np w moim ASUSIE) i dobra anteną kierunkową można potestować sobie różnie nadajniki i różne pasma i wybrać ten na którym w danym momencie będzie najlepszy transfer danych.
Miłej zabawy :banan:


Ładnie rozkminileś temat. W iPhonie nie zauważyłem spadku transferu w trakcie rozmowy, nie wiem czy robią to inaczej.
W telefonie z Androidem jeżeli komuś to przeszkadza powinno pomóc włożenie drugiej karty do transferu danych? Potrafi korzystać z jednej do transferu, a drugiej do rozmów?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, witus napisał:

 


Ładnie rozkminileś temat. W iPhonie nie zauważyłem spadku transferu w trakcie rozmowy, nie wiem czy robią to inaczej.
W telefonie z Androidem jeżeli komuś to przeszkadza powinno pomóc włożenie drugiej karty do transferu danych? Potrafi korzystać z jednej do transferu, a drugiej do rozmów?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

 

teoretycznie tak , możesz ustawić w preferencjach na SIM1 połączenia a na SIM2 transfer danych:

1935976522_Screenshot_20200620-193455_Callsettings.thumb.jpg.2317299ba0ae01ca01449f4e604caeb9.jpg

w praktyce nie sprawdzałem bo jak pisałem powyżej  rzadko używam telefonu jako routera więc nie miałem potrzeby.

co do IPhone się nie wypowiem bo nie używam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co? Znowu trzeba zrobić z tego doktorat i 15 kurów obsługi żeby optymalnie wykorzystać możliwości. Chyba za stary się na to robię. Kiedyś mi się chciało. Teraz jak patrzę na to co tu wkleiłeś to wolę wyciągnąć szachy..... 

Ja myślałem że kupię sobie mobilny ruter LTE (nawet używany) z transferem 150Mb i pełnym zakresem. Do tego antena kierunkowa (lub ta płaska) i to w miejscach gdzie na telefonie zasięg kuleje będę miał fajne LTE. A tu wygląda na to, że można wypstrykać się z kolejnych wieeeeelu stów i zyskać niewiele. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, marek230482 napisał:

Czyli co? Znowu trzeba zrobić z tego doktorat i 15 kurów obsługi żeby optymalnie wykorzystać możliwości. (...) A tu wygląda na to, że można wypstrykać się z kolejnych wieeeeelu stów i zyskać niewiele. 

dokładnie jest jak napisałeś.

do tego technologia ciągle idzie do przodu i niemal mam pewność że dziś router z górnej półki za kilkaset plenów za 3-4 lata będzie za wolny do naszych wymagań.

jak chcesz mogę pożyczyć Ci swój kamperowy zestaw na jakiś weekend , sprawdzisz i zobaczysz czy się sprawdzi, tyle że mój Huawei którego używam w kamperze nie jest sprzętem z górnej półki ale jak pisałem ja w trakcie wyjazdów nie potrzebuje super transferów.

Doktoryzowałem się za to ze sprzętem w domu   jak po kolejnej awarii od lokalnego dostawcy netu (łącze radiowe) i braku perspektyw w najbliższych latach na światłowód postanowiłem zrezygnować z jego usług i zamontować na stałe LTE ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temacie jestem laikiem więc jakby co bez smiechu proszę ;) rozumiem, że jeżeli chce mieć neta w przyczepie i przedsionku to kupuje sobie router wifi taki mały co podaje neta.

Ale np w CRO lub generalnie za granicą, jaką kartę stosujecie? Kupujecie np na stacji w ichniejszej sieci? wtedy wrzucamy ją w router i mamy np 10 giga netu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temacie jestem laikiem więc jakby co bez smiechu proszę  rozumiem, że jeżeli chce mieć neta w przyczepie i przedsionku to kupuje sobie router wifi taki mały co podaje neta.
Ale np w CRO lub generalnie za granicą, jaką kartę stosujecie? Kupujecie np na stacji w ichniejszej sieci? wtedy wrzucamy ją w router i mamy np 10 giga netu?


Tak w cro brałem w kiosku na deptaku. Były karty np tygodniowe, karta do routera lub starego smartfona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, borek6 napisał:

w temacie jestem laikiem więc jakby co bez smiechu proszę ;) rozumiem, że jeżeli chce mieć neta w przyczepie i przedsionku to kupuje sobie router wifi taki mały co podaje neta.

Ale np w CRO lub generalnie za granicą, jaką kartę stosujecie? Kupujecie np na stacji w ichniejszej sieci? wtedy wrzucamy ją w router i mamy np 10 giga netu?

musisz kupić nie router wifi tylko router LTE- Wifi , taki z wejściem na kartę SIM.

mając też zwykły router wifi z wejściem na USB i zwykły modem LTE na usb możesz połączyć je razem i też będzie działać.

lub wykorzystać starego smartfona (byle by miał LTE) podłączyć na stałe pod ładowarkę i używać jako routera Wifi

Kartę SIM jeśli masz transmisję danych w UE to możesz wykorzystywać polską  , jak masz małe pakiety danych a chcesz dużo korzystać to kupujesz na miejscu

np w latach ubiegłych na miejscu w CRO kupowałem kartę tmobile za 11e 7 dni bez limitu danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobrzan napisał:

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi i refleksje. Po paru dniach researchu zdecydowałem się na zestaw:

Modem Huawei E3372

Router TP-Link TL-MR3020

Antena kierunkowa L4G MIMO, 2x15dBi

tylko przed zakupem sprawdź specyfikacje anteny żeby pokrywała pasma w zakresie 800-2600 mHz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja kupiłem 2 karty Tele2 gdzie na jednej mam 10gb internetu. Za dwie zapłaciłem 80 zł. Wiecie ile u mnie w T-mobile kosztuje dodatkowy transfer? 50 zł za 3gb na tydzień, zdzierstwo. Jesteśmy w UE, uważam ze internet wszędzie powinien być dostępny za tyle samo.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Voku zmienił(a) tytuł na Routery LTE, Anteny WI-FI, Internet i Inne

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.