Skocz do zawartości

Przełącznik ciśnieniowy do pompy zanurzeniowej i normalny kran wody

BatSk8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Zakupiłem ostatnio przyczepę Wilk Safari z 1980 roku, którą przerabiam na przyczepę całoroczną off-grid.
W mojej przeróbce praktycznie wymontowałem wszystkie meble (jeśli ktoś jest chętny na nie, zapraszam na PW), oczyściłem i zaimpregnowałem ściany, profile drewniane wymieniłem na metalowe (drewno było już stare i się rozpadało), a teraz wykonuję izolację ścian, podłóg i sufitu (XPS + poliuretan + mata bitumiczna + alufox) i będę montował nową podłogę i ściany.
Jest to raczej projekt hobbystyczny i nawet nie wiem, czy gdziekolwiek się tym będę ruszał, więc proszę o wyrozumiałość ;)

Do rzeczy:
Nadszedł czas na rozplanowanie instalacji wodnej. Oryginalna instalacja w tej przyczepie:
- tylko zimna woda, 
- pompa zanurzeniowej,
- krany z microswitchami - zlew w kuchni oraz umywalka w łazience,
- gumowe rurki z wodą BEZ izolacji, prowadzone pod przyczepą, wyprowadzone dwoma otworami w podłodze po przeciwnych stronach. Woda w takiej instalacji oczywiście zamarza zimą.

Mój plan na nową instalację:
- prysznic zamiast umywalki w łazience, z ciepłą wodą,
- zlew w kuchni z ciepłą wodą,
- ogrzewanie wody przez Bojler Elgena 12V 200W 6L* (już mam instalację fotowotlaiczną z akumulatorami o mocy i pojemności wystarczającej bez problemu na taki typ ogrzewania wody do kąpieli i do zlewu),
- bojler ma być zamontowany przy zlewie, aby ciepła woda docierała tam jak najszybciej. Prysznic będzie na drugiej ścianie przyczepy,
- krany mają być standardowe, żadnych microswitchy.

Bojler, prysznic, baterie do zlewu i prysznica już kupione, oczywiście z regulacją przepływu, by zmniejszyć zużycie wody.

Niestety dopiero po zakupie bojlera okazało się, że nie współpracuje on z dwoma kranami przy pompie ciśnieniowej (a taki był oryginalny plan). Konieczna będzie więc nadal pompa zanurzeniowa, co wiąże się z microswitchami lub przełącznikiem ciśnieniowym.

Teraz moje pytania do Was, specjalistów z doświadczeniem:

1. Planuję zamontować pompę zanurzeniową Whale Premium Pump + Whale Pressure Switch WU7207. Rozwiązanie sprawdzone przez wielu kamperowców z UK, gdzie ten czujnik ciśnieniowy pompuje wodę bez microswitchy, używając normalnej baterii (jak w domu). Czy sprawdzi się to na dłuższą metę także do planowanej instalacji zimnej/ciepłej wody jak wyżej?

2. Jak zamontować gumowe rury z wodą, by zabezpieczyć je na zimę i droga między zlewem a prysznicem była jak najkrótsza? 
Z jednej strony mogę kupić izolowane rury 1,6 cm i puścić przewody pod przyczepą od zlewu do prysznica, albo po prostu zamontować nieizolowane przewody 1 cm w podłodze (wycinając część izolacji), zalepić je Sikaflexem i ten wycięty fragment izolacji 2cm po prostu zasłonić już wykładziną (przyczepa będzie ogrzewana cały czas i nic nie byłoby na zewnątrz, więc nic nie zamarznie). Myślałem jeszcze, żeby poprowadzić te rurki przy suficie, ale tego rozwiązania już nie ukryję przed oczami.
Rury w podłodze w miejscu izolacji nie wystawałyby - akurat równałyby się z górną warstwą izolacji. Jednak jeśli lepiej jest je poprowadzić na zewnątrz, byłoby to dla mnie również wygodniejsze rozwiązanie.

3. Jakie są opcje zbiorników wody czystej w przypadku pompy zanurzeniowej? Musi to być jeden zbiornik, czy może być kilka mniejszych zbiorników połączonych? Chodzi o to, że chciałbym mieć jakieś 90l wody w środku przyczepy, jako 3 zbiorniki po 30 litrów, mocowane pionowo. Wtedy pompa byłaby w zbiorniku dolnym, a woda grawitacyjnie przepływałaby z górnego zbiornika, przez środkowy, aż do dolnego. Pytam, ponieważ w sprzedaży są tylko duże zbiorniki poziome, które w ogóle nie wydają się nadawać do pomp zanurzeniowych.
Jak to jest też z tym odpowietrzaniem zbiorników? Przy takim połączeniu 3 zbiorników ten górny musiałby mieć jakąś dziurę do zasysania powietrza?

Pozdrawiam!

* - nie brałem żadnej Trumy T2 czy innych bojlerów na 230V, bo instalacja 230 V jest już wycięta i docelowo ma być wyłącznie 12V (LEDy, laptopy i telefony i tak działają na DC, więc przetwornica jest mi zbędna)

Edytowane przez BatSk8 (wyświetl historię edycji)