Skocz do zawartości

Modernizacja 30 letniej Hobby Clasic - złącze sieci miejskiej, boiler 230V, pompa ciśnieniowa

zappulec

Rekomendowane odpowiedzi

Ukończyłem dzisiaj projekt modernizacji instalacji wodnej w mojej 30 letniej Hobby 420 Classic. Modernizacja polegała na:

• montaż zbiornika wody czystej - 45l
  • montaż pompy ciśnieniowej oraz filtra i zaworu zwrotnego
  • montaż zbiornika wyrównawczego
  • montaż boilera elektrycznego 10 litrów (grzałka 1200W) - zamontowałem w szafie kosztem miejsca na przechowywanie.
  • wymiana kranów w kuchni i łazience (woda zimna/ciepła)
  • montaż złącza wody z sieci miejskiej (złącze 3/4" umożliwiające użycie złączki szybkozłączki do węża ogrodowego, zawór, filtr, reduktor z manometrem)
  • wymiana wszystkich rurek na zbrojone fi 10mm
  • montaż wlewu zewnętrznego do zbiornika wody czystej.
  • dodatkowo zakupiłem zbiornik mobilny wody szarej 23 litry.
  • naprawiłem także spłuczkę w toalecie thetford c2 (brak zasilania pompy)

Wszystko działa elegancko. Instalacja gotowa do podłączenia na kempingu z zapleczem (sieć miejska) jak i wypoczywania na dziko (zasilanie pompy z akumulatora i fotowoltaiki). Niestety w tym drugim przypadku bez ciepłej wody.

Pracy było sporo, jestem jednak zadowolony z efektu. Starałem się nie szaleć zbytnio i pilnowałem budżetu szczególnie że równolegle zmodernizowałem a właściwie wykonałem nową instalację elektryczną. Pracy w sumie 3 tygodnie - popołudnia i weekendy.

Kilka fotek, może kogoś zainspirują.

20210425_160416.thumb.jpg.08f55d3e4c90288e2216f5a0599f6167.jpg

20210425_160135.thumb.jpg.935967af0f8104c3ef40c2d135776b3e.jpg

20210425_160158.thumb.jpg.bb7e2d8b203846b63d7b918f370fcd2b.jpg

20210425_160205_030.thumb.jpg.3981434fb0e0bc386c004053820d497c.jpg

20210425_160302.thumb.jpg.853ec8ee459ea512faf868eef368c5fd.jpg

20210425_205809.thumb.jpg.c5af60264d46b2ecf79d78388ec075cd.jpg

20210425_160234.thumb.jpg.7e18d24750f4e446a9495f81329c26af.jpg

Mam dwa pytania :

1- czy masz automatyczne odcięcie dopływu wody w razie jakby pojawił się wyciek w instalacji 

2- czy ta bateria w zlewozmywaku to taka domowa  

2 minuty temu, Maras napisał:

Mam dwa pytania :

1- czy masz automatyczne odcięcie dopływu wody w razie jakby pojawił się wyciek w instalacji 

2- czy ta bateria w zlewozmywaku to taka domowa  

ad1) nie ma takiego zabezpieczenia. Zarówno w przypadku zasilania z sieci miejskiej jak i pompy ciśnieniowej woda się poleje. W jaki sposób chciałbyś takie zabezpieczenie zrealizować? Wyciek może pojawić się wszędzie. Jedyna opcja to czujniki zalania w każdym wrażliwym miejscu i wtedy odcięcie zasilania pompy oraz elektrozawór na wejściu wody z sieci miejskiej.

ad2) nie, jest to dedykowana do przyczep i kamperów bateria (ciśnienie do 6 bar max). Zwykła niestety nie podpasuje, ta jest odchylana do góry lub w dół co umożliwia rozłożenie blatu nad zlewem.

7 minut temu, zappulec napisał:

ad1) nie ma takiego zabezpieczenia. Zarówno w przypadku zasilania z sieci miejskiej jak i pompy ciśnieniowej woda się poleje. W jaki sposób chciałbyś takie zabezpieczenie zrealizować? Wyciek może pojawić się wszędzie. Jedyna opcja to czujniki zalania w każdym wrażliwym miejscu i wtedy odcięcie zasilania pompy oraz elektrozawór na wejściu wody z sieci miejskiej.

ad2) nie, jest to dedykowana do przyczep i kamperów bateria (ciśnienie do 6 bar max). Zwykła niestety nie podpasuje, ta jest odchylana do góry lub w dół co umożliwia rozłożenie blatu nad zlewem.

ad1  - myślałem właśnie o tym o czym napisałeś :Jedyna opcja to czujniki zalania w każdym wrażliwym miejscu i wtedy odcięcie zasilania pompy oraz elektrozawór na wejściu wody z sieci miejskiej.

Trochę zabawy z tym jest ale jest o co "walczyć"

ad2 - jak tak to OK 

Jedyne czego bym się obawiał to zaworek spustowy/kulowy pod przyczepą. Niestety z moich doświadczeń wynika że nawet przy spuszczeniu wody z układu, w takim zaworze potrafi zostać trochę wody między korpusem i kulą, i mimo że zawór otwarty to mróz go załatwia. No ale może ten jest jakiś solidniejszy i nie będzie tego problemu. 

No i cybanciki. Kiedyś dyskutowaliśmy i jednak opaski typu "GBS" pewniejsze. 

10 godzin temu, zappulec napisał:

Ukończyłem dzisiaj projekt modernizacji instalacji wodnej w mojej 30 letniej Hobby 420 Classic. Modernizacja polegała na:

• montaż boilera elektrycznego 10 litrów (grzałka 1200W) - zamontowałem w szafie kosztem miejsca na przechowywanie.
  • montaż złącza wody z sieci miejskiej (złącze 3/4" umożliwiające użycie złączki szybkozłączki do węża ogrodowego, zawór, filtr, reduktor z manometrem)
  • wymiana wszystkich rurek na zbrojone fi 10mm
  • dodatkowo zakupiłem zbiornik mobilny wody szarej 23 litry.
  • naprawiłem także spłuczkę w toalecie thetford c2 (brak zasilania pompy)

Wszystko działa elegancko. Instalacja gotowa do podłączenia na kempingu z zapleczem (sieć miejska) jak i wypoczywania na dziko (zasilanie pompy z akumulatora i fotowoltaiki). Niestety w tym drugim przypadku bez ciepłej wody.

Pracy było sporo, jestem jednak zadowolony z efektu. Starałem się nie szaleć zbytnio i pilnowałem budżetu szczególnie że równolegle zmodernizowałem a właściwie wykonałem nową instalację elektryczną. Pracy w sumie 3 tygodnie - popołudnia i weekendy.

Mam podobna przyczepkę, oraz w głowie rodzi się żeby wykonać coś podobnego, choć pewnie już nie na ten sezon.

Czy możesz zdradzić budżet? Chodzi o samą instalacje wodną wraz ze zbiornikiem i bateriami. Patrzałem w necie że sama bateria to 2-3 stówki.

28 minut temu, Piotrekm13 napisał:

Mam podobna przyczepkę, oraz w głowie rodzi się żeby wykonać coś podobnego, choć pewnie już nie na ten sezon.

Czy możesz zdradzić budżet? Chodzi o samą instalacje wodną wraz ze zbiornikiem i bateriami. Patrzałem w necie że sama bateria to 2-3 stówki.

Tez jestem zainteresowany linkami etc ?!
co do zlacza wody znalazlem 
https://www.amazon.pl/Kempingowa-zbiornika-przyl czem-szczotki-Westfalia/dp/B07S2KR3LT/ref=asc_df_B07S2KPNHN/?_encoding=UTF8&hvadid=504270494311&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1011476&hvnetw=g&hvpone=&hvpos=&hvptwo=&hvqmt=&hvrand=9424183965130076147&hvtargid=pla-769764525532&linkCode=df0&path=%2FKempingowa-zbiornika-przylÄczem-szczotki-Westfalia%2Fdp%2FB07S2KPNHN%2Fref%3Dasc_df_B07S2KPNHN%2F%3Ftag%3Dplshogostdde-21&tag=plshogostdde-21&useRedirectOnSuccess=1&th=1

17 minut temu, Kwiatek79 napisał:

Tylko to jest do wstawienia w ścianie przyczepy. Mi bardziej się podoba rozwiązanie kolegi zappulec, ze względu że nie trzeba "rezać" ścian.  Minus jest, że trzeba się bardziej schylać do podłączenia, ale mam dopiero 40 lat więc jeszcze dam radę ?

Ewentualnie zastanawiam się, czy zamiast tego nie zrobić napełnianie grawitacyjnie (z kanistra) z wlewem od zewnątrz, ale w tym przypadku już jednak trzeba ciąć ścianę. 

Też widzę że instalacje jest ciśnieniowa, ale baterie chyba są z mikrostykami, które są w tym przypadku niepotrzebne. Z drugiej strony się zastanawiam czy jest możliwość zrobienia tego bez ciśnienia?

Ogólnie to im więcej myślę tym więcej pytań się pojawia. Wygląda na to że muszę jeszcze dużo doczytać.

11 godzin temu, zappulec napisał:

Hej podałbyś linki ? do powyższego ?

10 godzin temu, Piotrekm13 napisał:

• zbiornik wody 45l - 350zł
  • pompa - 100 zł
  • zbiornik wyrównawczy - 80 zł
  • boiler - 230zł
  • kran - 240 zł /szt.
  • reduktor - 60zł
  • opaski ślimakowe nierdzewne - 2zł /szt.
  • rurka zbrojona - 3 zł / mb
  • filtry po 30 zł / szt
  • korki spustowe - 40 zł / szt.
  • kraniki, króćce, złącza pex i inne po kilka kilkanaście złotych - do sprawdzenia w najbliższym markecie budowlanym
  • zewnętrzny wlew wody do zbiornika na kluczyk -  70 zł

Większość kupiona na portalu aukcyjnym polskim. Do znalezienia w pół godziny komplet z listy powyżej. Zdjęcia robiłem w ten sposób aby była możliwa identyfikacja.

Budżetu dokładnie nie liczyłem ale wydaje mi się że około 1800 zł całość mogła się zamknąć.

9 godzin temu, Piotrekm13 napisał:

Tylko to jest do wstawienia w ścianie przyczepy. Mi bardziej się podoba rozwiązanie kolegi zappulec, ze względu że nie trzeba "rezać" ścian.  Minus jest, że trzeba się bardziej schylać do podłączenia, ale mam dopiero 40 lat więc jeszcze dam radę ?

Ewentualnie zastanawiam się, czy zamiast tego nie zrobić napełnianie grawitacyjnie (z kanistra) z wlewem od zewnątrz, ale w tym przypadku już jednak trzeba ciąć ścianę. 

Też widzę że instalacje jest ciśnieniowa, ale baterie chyba są z mikrostykami, które są w tym przypadku niepotrzebne. Z drugiej strony się zastanawiam czy jest możliwość zrobienia tego bez ciśnienia?

Ogólnie to im więcej myślę tym więcej pytań się pojawia. Wygląda na to że muszę jeszcze dużo doczytać.

U mnie napełnianie zbiornika jest na zewnątrz. Gdy jestem na kempingu gdzie mogę podpiąć się z wodą z sieci podpinam pod złącze zamontowane pod przyczepą na stałe, zbiornik wtedy jest odłączony zaworem zwrotnym i nie napełnia się. Woda z sieci rozprowadzana jest z pominięciem pompy po całym układzie.

Krany mają mikrostyki, nie używam ich. Boiler wymaga ciśnienia.

Tylko się nie śmiać z mojego projektu ?

image.thumb.png.d927ed1f88156455f3ffce08aeafdf68.png

13 godzin temu, Tomii napisał:

Jedyne czego bym się obawiał to zaworek spustowy/kulowy pod przyczepą. Niestety z moich doświadczeń wynika że nawet przy spuszczeniu wody z układu, w takim zaworze potrafi zostać trochę wody między korpusem i kulą, i mimo że zawór otwarty to mróz go załatwia. No ale może ten jest jakiś solidniejszy i nie będzie tego problemu. 

No i cybanciki. Kiedyś dyskutowaliśmy i jednak opaski typu "GBS" pewniejsze. 

Zaworek kosztuje 10 zł. Mogę go po zimie wymieniać co roku , 5 minut roboty.

Edytowane przez zappulec (wyświetl historię edycji)

Dzięki. 

Budżet trochę mnie zaskoczył. Chyba mnie przerasta na razie. Ale na razie tylko dużo planuję, a znając życie niewiele wyjdzie.

Co do projektu to bardzo przejrzysty, a tylko to się liczy. Narzędzia za pomocą jakich powstaje są nie ważne. Niektórzy robią za pomocą specjalistycznego oprogramowania a efekt może być mizerny.

3 minuty temu, Piotrekm13 napisał:

Dzięki. 

Budżet trochę mnie zaskoczył. Chyba mnie przerasta na razie. Ale na razie tylko dużo planuję, a znając życie niewiele wyjdzie.

Co do projektu to bardzo przejrzysty, a tylko to się liczy. Narzędzia za pomocą jakich powstaje są nie ważne. Niektórzy robią za pomocą specjalistycznego oprogramowania a efekt może być mizerny.

Mnie też,  w sumie podliczyłem dopiero dzisiaj. Ale patrząc na to z innej strony boiler dedykowany do przyczepy o podobnej pojemności to minimum 1200zł. Mój kosztował 230zł. Podobnie z reduktorem i przyłączem wody miejskiej. Moje kosztowało poniżej 100zł, kupny zestaw parę stówek. Więc oszczędności jakieś udało mi się poczynić mimo wszystko a funkcjonalności zachowane.

Projekt mogłem narysować w CAD ale szkoda mi było czasu, naszkicowałem na kolanie aby ułatwić sobie montaż.

Nie wiem jakie zadanie ma u Ciebie opuszczany blat ale też zastanawiałem się nad zlewem z pokrywa - odpuściłem  znacznie korzystniej wychodzi mi bateria z giętka wylewka obok zlewu a tego typu krany co zastosowałeś maja dużo mniejsza trwałość od baterii "domowych" które naprawdę fajnie sprawdzają sie w instalacjach ciśnieniowych. 
Widze również wspólna instalacje dla kuchni i łazienki - czy to również będzie  woda pitna  czy tylko użytkowa ?   Czy węże są techniczne czy spożywcze ?
Osobiście robiąc to dla siebie na dłużej  wolałbym  dorzucić na lepszą pompę - Shurflo a Seaflo  wg mnie spora różnica w jakości i głośności pracy - niestety również i w cenie więc jeśli budżet cisnął rozumiem.   Nie bardzo widzę na focie - dałeś tam jakieś wibroizolatory pod łapy pompy ?  Jak nie to daj bo będzie się tłukła na tej sklejce warto nad tym popracować.
Jako naczynie wyrównawcze spoko  by sie sprawdził filtr do wody 10cali do góry nogami też byłby tańszy niż ta malutka przepona z Cometa ona naprawdę nie daje super efektów i równie dobrze wystarcza  w takim odwróconym filtrze poduszka powietrzna  - jak Ci kiedyś padnie  ta przepona polecam to rozwiązanie  -  sprawdzone z powodzeniem w wielu kampervanach :) jedynym jego minusem jest to że od czasu do czasu trzeba mu dodać powietrza tak samo jak w domowym hydroforze.

Widze że przyjąłeś zasadę zasilania instalacji wprost z sieci - moim zdaniem to nie najlepszy pomysł przy takiej instalacji.   Raczej przyjąłbym  że podłączeniem do sieci napełniasz zbiornik i zamykasz resztę robi pompa - to byłoby w tym układzie bezpieczniejsze a napełnianie też w sumie można zautomatyzować niewielkim kosztem.
Jeżeli zasilasz z sieci to przecież  jesteś na kampie - tu prąd Cie nie boli  a na dziku i tak latasz z konewką  :) 

Kulowego bym się nie bał, z rodzajem opasek się zgodzę że GBSy sa pewniejsze niż ślimaki - jeszcze pewniejsze są trwale zaciskane ale tu już trzeba mieć sensowna zaciskarkę ale jak już zrobiłeś na ślimakach tragedii żadnej nie ma to po prostu za jakiś czas sprawdź i podociągaj i będzie git

Zrobione fajnie - jako sama robota :ok: ja zrobiłbym to tak jak napisałem ale to w końcu Twoja buda wiec normalne że robisz po swojemu.

41 minut temu, smok_wawelski napisał:

Nie wiem jakie zadanie ma u Ciebie opuszczany blat ale też zastanawiałem się nad zlewem z pokrywa - odpuściłem  znacznie korzystniej wychodzi mi bateria z giętka wylewka obok zlewu a tego typu krany co zastosowałeś maja dużo mniejsza trwałość od baterii "domowych" które naprawdę fajnie sprawdzają sie w instalacjach ciśnieniowych. 

Tutaj zdecydowałem zostawić zgodnie z oryginałem aby jak naj mniej przerabiać sprzęty. Te krany które kupiłem mają ponoć ceramiczną głowice choć wykonane są z tworzywa - są lekkie co ma też znaczenie. Mam nadzieję że trochę mi posłużą.

Widze również wspólna instalacje dla kuchni i łazienki - czy to również będzie  woda pitna  czy tylko użytkowa ?   Czy węże są techniczne czy spożywcze ?

To woda do mycia wyłącznie, widząc stare rurki nie odważę się pić z instalacji w przyczepie choćby rurki ze złota były. Rurki zwykłe z metra z marketu, nie interesowało mnie zupełnie czy są dopuszczone do spożywki. Woda do picia będzie zawsze z osobnego źródła.

Osobiście robiąc to dla siebie na dłużej  wolałbym  dorzucić na lepszą pompę - Shurflo a Seaflo  wg mnie spora różnica w jakości i głośności pracy - niestety również i w cenie więc jeśli budżet cisnął rozumiem.   Nie bardzo widzę na focie - dałeś tam jakieś wibroizolatory pod łapy pompy ?  Jak nie to daj bo będzie się tłukła na tej sklejce warto nad tym popracować.

Nie da się ukryć, pompa jest głośna. Z drugiej strony czego spodziewać się od pompki za stówkę.. ? Prawdopodobnie wymienię ją po sezonie na coś sensowniejszego. Trochę koszta obcinałem a i tak mimo starań z przeróbką instalacji elektrycznej łącznie prawie 5k poszło.

Jako naczynie wyrównawcze spoko  by sie sprawdził filtr do wody 10cali do góry nogami też byłby tańszy niż ta malutka przepona z Cometa ona naprawdę nie daje super efektów i równie dobrze wystarcza  w takim odwróconym filtrze poduszka powietrzna  - jak Ci kiedyś padnie  ta przepona polecam to rozwiązanie  -  sprawdzone z powodzeniem w wielu kampervanach :) jedynym jego minusem jest to że od czasu do czasu trzeba mu dodać powietrza tak samo jak w domowym hydroforze.

Pewnie masz rację, ale to nie był jakiś mega drogi element a ma fajne gotowe  króćce fi 10 więc nie trzeba było kombinować. Comet  nie ma przepony, to pusty pojemnik plastikowy działa  także na zasadzie poduszki powietrznej.

Widze że przyjąłeś zasadę zasilania instalacji wprost z sieci - moim zdaniem to nie najlepszy pomysł przy takiej instalacji.   Raczej przyjąłbym  że podłączeniem do sieci napełniasz zbiornik i zamykasz resztę robi pompa - to byłoby w tym układzie bezpieczniejsze a napełnianie też w sumie można zautomatyzować niewielkim kosztem.

Tylko po co mam męczyć pompkę i słuchać jej "ćwierkania" jeśli woda pod ciśnieniem dostępna na kempingu. Bezpieczeństwo takie samo, jak  ma woda lecieć to poleci czy to z sieci czy to z pompki ciśnieniowej. A ciśnienie w układzie mam tak samo ustawione (po to reduktor na dopływie z sieci).

Jeżeli zasilasz z sieci to przecież  jesteś na kampie - tu prąd Cie nie boli  a na dziku i tak latasz z konewką  :) 

Kulowego bym się nie bał, z rodzajem opasek się zgodzę że GBSy sa pewniejsze niż ślimaki - jeszcze pewniejsze są trwale zaciskane ale tu już trzeba mieć sensowna zaciskarkę ale jak już zrobiłeś na ślimakach tragedii żadnej nie ma to po prostu za jakiś czas sprawdź i podociągaj i będzie git

Zrobione fajnie - jako sama robota :ok: ja zrobiłbym to tak jak napisałem ale to w końcu Twoja buda wiec normalne że robisz po swojemu.

Jasne, zawsze fajnie posłuchać konstruktywnej krytyki.

10 godzin temu, smok_wawelski napisał:

Jako naczynie wyrównawcze spoko  by sie sprawdził filtr do wody 10cali do góry nogami też byłby tańszy niż ta malutka przepona z Cometa ona naprawdę nie daje super efektów i równie dobrze wystarcza  w takim odwróconym filtrze poduszka powietrzna  - jak Ci kiedyś padnie  ta przepona polecam to rozwiązanie  -  sprawdzone z powodzeniem w wielu kampervanach :) jedynym jego minusem jest to że od czasu do czasu trzeba mu dodać powietrza tak samo jak w domowym hydroforze

Ciekawe pokarzesz o co chodzi ?