Skocz do zawartości

Zewnętrzne gniazdo - uszczelnienie


bartd

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie o uszczelnienie zewnętrznego gniazda wody, movera.

Czy oprócz uszczelnienia/gąbeczki które jest oryginalnie przy gniazdach (powierzchni łączenia ze ścianą), wstawiając gniazdo w zewnętrzną ścianę uszczelniamy czymś jeszcze (butylem, siką 221) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Jesteś tak długo na forum, że powinieneś już to widzieć...


Bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź, pełną cennych uwag i ciekawych rozwiązań... niesamowicie przyjemnie czyta się takie wypowiedzi od kolegów z forum... to taka mała czarna z rana.

Do pozostałych kolegów ponawiam pytanie ponieważ oglądałem kilka filmów gdzie stosowano i nie stosowano dodatkowego uszczelnienia oprócz tego które jest w zestawie z gniazdem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz kilka typów.

Pytanie faktycznie z pozoru dziwne, bo wątków o uszczelnieniu mnóstwo ale rozkminianie czy wystarczy fabryczna uszczelka spotkałem jeden związany z kominem a ostatnio pojawił się w temacie klimatyzacji. 

Ja wszędzie dodaję uszczelniacz. 

Sikalastomer 710 ma chyba najlepszy stosunek ceny do jakości ale wolę Dekalin, używam 8936 tutaj można w dobrej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Exen napisał:

Jesteś tak długo na forum, że powinieneś już to widzieć...
Chyba, że masz w planach remont przyczepy w niedalekiej przyszłości... ?

Pozdrawiam,

Czyli jak np masz fabnryczne gniazdo "prądowe" nie uszczelnione butylem to rozumiem, że zdejmujesz te gniazda i ładujesz tam butyl? 

No to wyobraź sobie, że nie w każdym przypadku dane połączenie uszczelniamy. Np klimatyzator dachowy Dometic montujemy zazwyczaj bez uszczelniacza - wystarcza sama uszczelka w urządzeniu. Tak samo z niektórymi gniazdami zewnętrznymi. 

Godzinę temu, filipert napisał:

Tutaj masz kilka typów.

Pytanie faktycznie z pozoru dziwne, bo wątków o uszczelnieniu mnóstwo ale rozkminianie czy wystarczy fabryczna uszczelka spotkałem jeden związany z kominem a ostatnio pojawił się w temacie klimatyzacji. 

Wcale nie takie dziwne. Np gniazdo od prądu potrafi być fabrycznie tylko na samej uszczelce zamontowane. Tu nawet na zdjęciu widać piankę:

image.png.69b3fa8140a7bd825f42f644cabe64ca.png

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w planie zamontować 2 zewnętrzne gniazda i jedno z nich (od wyłącznika movera) posiada jedynie gumową uszczelkę o szerokości 3mm..... i tutaj zdecydowanie zastosuję dodatkowe uszczelnienie za uszczelką. W drugim przypadku (wlew wody) ma piankę na całej powierzchni przylegającej do ściany jak na wyżej zamieszczonym zdjęciu Jacka.

Przy tym wlewie nie bardzo widzę gdzie miałbym nałożyć uszczelniacz. Jeżeli nałożę na całą tą powierzchnię to jedynie pogrubię gąbkę, a nie zabezpieczę dopływu wody z góry do gąbki.

klapka.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jacek00 napisał:

Czyli jak np masz fabnryczne gniazdo "prądowe" nie uszczelnione butylem to rozumiem, że zdejmujesz te gniazda i ładujesz tam butyl? 

No to wyobraź sobie, że nie w każdym przypadku dane połączenie uszczelniamy. Np klimatyzator dachowy Dometic montujemy zazwyczaj bez uszczelniacza - wystarcza sama uszczelka w urządzeniu. Tak samo z niektórymi gniazdami zewnętrznymi. 

Wcale nie takie dziwne. Np gniazdo od prądu potrafi być fabrycznie tylko na samej uszczelce zamontowane. Tu nawet na zdjęciu widać piankę:

 

Jacek... pianka jest może i dobra na nieperforowane powierzchnie ale nie na łuskę... i niezależnie od tego jaką wielkość powierzchni ona 'uszczelnia'.
Jeżeli uwierzyłeś, że uszczelnienie w postaci pianki wypełni bruzdy między łuską, to możesz się zdziwić...

Więc lepiej swoje gniazda pościągaj i zerknij co tam masz w środku... ?

Ponadto pomijam, ze pianka się szybciej utleni niż uszczelniacz...

 

Pozdrawiam serdecznie...

Edytowane przez Exen (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj montowałem gniazdo od "hebla" movera na uszczelniacz... ale przy okazji oglądałem od zewnątrz i wewnątrz za piecykiem, gniazdo zasilania 230V przyczepy, uszczelnione na "gąbkę".... i nic tam się nie dzieje.024a1a47a23da117d9ae0375869feb95.jpg0d839cd92f74028029896ef40412a5bb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Exen napisał:

Jacek... pianka jest może i dobra na nieperforowane powierzchnie ale nie na łuskę... i niezależnie od tego jaką wielkość powierzchni ona 'uszczelnia'.
Jeżeli uwierzyłeś, że uszczelnienie w postaci pianki wypełni bruzdy między łuską, to możesz się zdziwić...

Więc lepiej swoje gniazda pościągaj i zerknij co tam masz w środku... ?

@Voku w którymś filmie demontował swoje oryginalne gniazdo w Hobby, które było uszczelnione tylko za pomocą pianki. Nic tam złego się nie działo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.