Skocz do zawartości

Gniazdo zasilania przyczepy w Citroenie C4 Grand Picasso z 2007 roku


Dotnet9000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem wymienić gniazdo zasilania w moim C4 GP (7pinowe) na nowe bo rok temu działy się już dziwne rzeczy jak podłączałem normalne przyczepy a z bagażnikiem rowerowym działało bez problemu.  Wymiana wydawała się prosta ale coś skopałem. Gniazdo w środku okazało się całe zardzewiałe i zaśniedziałe jak by ktoś je kwasem potraktował, stare gniazdo z napisem Valeo posiadało dodatkowy mikrostyk (3 pinowy , jeden pin zaslepiony, jeden podłaczony do 8 przewodu w wiązce a ostatni polaczony z pinem w gniezdzie tylko nie wiem którym ale na logikę chyba masą) załączający się przy podłączeniu przyczepy , nowe tego nie ma . I teraz po założeniu tego nowego nie mam kompletnie prądu. Zastanawiam się czy nie jest może tak że ten mikrostyk po załączeniu daje dopiero prąd na gniazdo ? Moje auto nie posiada czujników cofania ani nie wygląda to na wyłącznik przeciwmgielnych .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno odpowiedzieć co magik pod co podłączył czy też wykorzystał ten mikrostyk. Bo docelowo miał służyć do odłączenia św. p.mgielnego w samochodzie po podpięciu przyczepy.

Projektów czyli pomysłów mógł mieć wiele. Począwszy od odcięcia czujników cofania w samochodzie  po przez odcięcie np. zasilania po to aby przy taplaniu się w błocie * - tu chyba nie Twoim samochodem :)  lub wodowaniu łódki i zatopieniu auta pod same progi aby nie zrobić zwarcia. 

Zrób od początku po swojemu.

* w tym przypadku nie musiał mieć zapiętej przyczepy. Wystarczyło tylko włożyć wtyczkę do gniazdka :) m 

Edytowane przez Maras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wolał bym nie robić od nowa po swojemu z uwagi że to francuz. Myślę że nie dał bym rady psychicznie. 

Przykład aby wymienić czujnik stopu przy pedale hamulca, trzeba odkręcić osłonę nad pedałami która jest zamocowana na 3(czy 4 już nie pamiętam ) sposoby. Nie wiem co kierowało twórcą tego rozwiązania .

Nie do końca też jestem przekonany że to rozwiązanie miało slużyć odłaczaniu światła przeciwmgielnego w tym przypadku.

Może jest ktoś tu jeszcze z Citroenem co mógłby sprawdzić czy u niego jest prąd na gnieździe bez podłączonej przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to Francuz jest nietykalny - też jest do ogarnięcia. Jeżeli umiesz posługiwać się omomierzem i z prądem jesteś chociaż trochę zaprzyjaźniony to - tak jak pisali wyżej trzeba to zrobić od nowa zgodnie z rozpiską i od razu na 13 -pinowe złącze. Ten styk o którym piszesz najczęściej był wykorzystywany do odłączenia p-mgielnego w samochodzie gdy podłączona jest przyczepa.

w załączniku masz schematy podłączeń gniazd i wtyczek.

gniazda 7 i 13 pin.pdf

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce się pakować w robienie tu nowej instalacji, chce ponownie uruchomić to co było. Nie planuje tego auta eksploatować dłużej niż rok i dla tego nie chce inwestować w niego więcej niż potrzeba. Generalnie auto mnie drażni, nawet bezpieczników nie mogę zlokalizować od gniazda ponieważ moje skrzynki wyglądają inaczej niż te które można znaleźć w internecie z opisami (i z tego co widzę nie jestem jedyny), brak schematów elektrycznych instalacji, konieczność rozebrania sporego kawałka auta by przełożyć wiązke w miejscu przewidziany przez producenta. No i jeszcze ludzie piszą co się tym bawili kupujcie tylko oryginalną wiązkę z modułem bo z zamiennikami są problemy (nówka kosztuje swoje a używka nie wiadomo w jakim stanie). itp itd

Nic popróbuje dziś z tym mikrowłacznikiem

Edytowane przez Dotnet9000 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i już wiem wszystko. Ten czujnik załącza moduł sterujący który jest zlokalizowany w bagażniku.  Dodatkowo podobno idzie sygnał do kompa zmieniający parametry jak to określono "zasilania" (tak wyczytałem na jakimś zagranicznym forum) . Podłączyłem tymczasowo i od razu słychać pracujące przekaźniki w bagażniku no to teraz zostaje mi poszukać takiego gniazda na wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.