Skocz do zawartości

Zderzak hobby naprawa pomocy.


Wojtaszek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono.

Potrzebuje mądrej rady jak skleić pęknięty zderzak tylny w Hobby 400.

Niestety kupno nowego jest poza moim zasięgiem finansowym ,więc  pozostaje naprawa.

Lampę połatał mi fachowiec Ale na zderzak na razie nie ma czasu.zastanawialem sie nad podklejeniem od środka żywicą  ale nie wiem czy to dobry pomysł. 

20210411_143807.jpg

20210411_143751.jpg

20210411_143812.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawiałem swój zderzak watą szklana i żywicą. Bez wcześniejszej znajomości tematu. Z rezultatu jestem zadowolony. Zderzam wydaje się teraz mocniejszy. 
Mój zestaw Boll: 
image.png.af26f0f17adfe282b9d52fa112451423.png

Na początku bawiłem się jeszcze spawarką do plastiku, ale bez niej też by się obeszło: Watę dawałem podwójnie i chyba dokupiłem grubszą 450g/m2.

image.thumb.png.df0e328a2623409a71ab26a5332c954a.png

Na przód zakupiłem szpachlę do plastiku z kawałkami włókna szklanego

image.thumb.png.183246f50e4c30146f343f89b8f6c11d.png

Po dwóch malowaniach  wyglądało to tak: 

image.thumb.png.5efe824f74e874e3395674a4da8da248.png

Ostatecznie pomalowałem cały zderzak i z efektu jestem bardzo zadowolony. 
Koszt naprawy to jakieś 70 -100zl 

Jestem totalnym amatorem w te klocki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem takie samo uszkodzenie naprawa nie jest skomplikowana ale należy zdemontować cały zderzak i naprawiać go od spodu .Ja stosowałem klej do PVC biały używany przy  produkcji okien , nie wolno go kleić na gorąco ani żadną  żywicą ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Wojtaszek napisał:

Dzięki  wielkie za wyjaśnienie tematu.bardzo pomocne ?

 

Przeczytałem wątek, no i nie widzę wyjaśnienia, a jestem ciekawy.

Poprzedni post widzę zdjęcia jak ktoś ładnie pokleił na gorąco (spawarką) a następnie dał matę i żywicę.

I nagle ktoś inny pisze że nie wolno. 

18 godzin temu, ZBYCH1234 napisał:

Miałem takie samo uszkodzenie naprawa nie jest skomplikowana ale należy zdemontować cały zderzak i naprawiać go od spodu .Ja stosowałem klej do PVC biały używany przy  produkcji okien , nie wolno go kleić na gorąco ani żadną  żywicą ,

Mogę prosić o wyjaśnienie, bo sam bez namysłu bym zastosował żywicę. Nie to że się czepiam, ale chciałbym wiedzieć na przyszłość, zanim zrobię coś źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał wybierać, to klejenie klejem do twardego PVC, ze wzmocnieniami z pasków cienkiego PVC od spodu. Żywica nie za bardzo chce się z PVC trwale łączyć, czy to poliester, czy epoksyd - na początku jest niby ok (jeśli się dobrze schropowaci powierzchnię, odtłuści, potraktuje PVC jakimś środkiem zmiękczającym [np. cykloheksanon]), ale jakimś czasie i tak laminatowa łata ma tendencje do odłażenia całym płatem, byle trącić.  

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób naprawy należy określić po ustaleniu z jakiego tworzywa  jest zrobiony zderzak. Bez tego to nie wiadomo nawet jakiego kleju użyć, spawu czy żywicy.

Jak te kobiety  w poczekalni, weź Pani to, bo mnie pomogło na głowę to i Pani pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku (zderzak prawie w dwóch częściach) zależało mi na mocnym łączeniu na dużej powierzchni co dodatkowo miało dać większą sztywność całemu zderzakowi.
Spawanie nie przyniosło dobrego efektu i dobranie odpowiedniego materiału do spawy, temperatury było problematyczne. I tutaj dokładna znajomość rodzaju plastiku jest bardzo istotna
Żywica jak napisał producent nadaje się do łączenia różnych materiałów poczynając od metalu kończąc na betonie. Ma bardzo dobrą przyczepność.
https://www.boll.pl/produkty-techniczne-5/boll-zywica-poliestrowa-82  

Swój zderzak robiłem rok temu, przy najbliższej okazji dokładnie sprawdzę jak to teraz wygląda po przejechaniu paru tys km i poddaniu różnym temperaturom od Chorwackich upałów po zimowe polskie.
Nie twierdzę, że żywica jest najlepszym rozwiązaniem i jedynym. Jest dość uniwersalna.
 

@Skwarek Ze zdjęć wygląda, że mamy takie same zderzaki ( co autor postu) wiec i materiał identyczny co pozwala stwierdzić, że efekt będzie identyczny.
Twoje ostatnie stwierdzenie jest trochę nietrafione.

Jestem zadowolony z efektu i zaoszczędzeniu ok 1500zl (nowy zderzak). Czas pokaże jak z trwałością.

Ja jak i @ZBYCH1234 daliśmy różne, ale konkretne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem tak bo często widziałem naprawy wykonane pięknie i z dużym nakładem pracy ale w niedługim czasie popękane.  Dobrze, że udało się trwale naprawić ;) Nie znając się na tworzywach najpewniej byłoby zawieźć zderzak do naprawy by solidnie połączyli połamane części, to są tanie naprawy. Później można samemu wygładzić i polakierować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spawanie plastiku to nie są tanie naprawy i ze znalezieniem fachowca bywa ciężko. Oddałem do pospawania okno, spaw miał ok 5-10cm cena 70zl bez rachunku. Przy takim zderzaku koszt byłby dużo większy, a plastik jest tak cienki i stary (ma 15lat), że nikt by na to zbytnio też gwarancji nie dał. Dlatego sam kupiłem spawarkę za ok. 400zl  i próbowałem. Żywica lepiej się sprawdziła. 

Edytowane przez Koczaj (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób naprawy należy określić po ustaleniu z jakiego tworzywa  jest zrobiony zderzak. Bez tego to nie wiadomo nawet jakiego kleju użyć, spawu czy żywicy.

026979.jpg&key=01ebc13e144124a2ff23bcd19Skwarek   w 100% zgoda ten klei był dobierany do tworzywa w tym wypadku PVC po 3 latach po klejeniu i lakierowaniu  niema śladu ze by kiedyś  uszkodzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2021 o 16:06, Koczaj napisał:

Naprawiałem swój zderzak watą szklana i żywicą. Bez wcześniejszej znajomości tematu. Z rezultatu jestem zadowolony. Zderzam wydaje się teraz mocniejszy. 
Mój zestaw Boll: 
image.png.af26f0f17adfe282b9d52fa112451423.png

Na początku bawiłem się jeszcze spawarką do plastiku, ale bez niej też by się obeszło: Watę dawałem podwójnie i chyba dokupiłem grubszą 450g/m2.

image.thumb.png.df0e328a2623409a71ab26a5332c954a.png

Na przód zakupiłem szpachlę do plastiku z kawałkami włókna szklanego

image.thumb.png.183246f50e4c30146f343f89b8f6c11d.png

Po dwóch malowaniach  wyglądało to tak: 

image.thumb.png.5efe824f74e874e3395674a4da8da248.png

Ostatecznie pomalowałem cały zderzak i z efektu jestem bardzo zadowolony. 
Koszt naprawy to jakieś 70 -100zl 

Jestem totalnym amatorem w te klocki.

A możesz podpowiedzieć jak zdjąłes zderzak ja mam hobby 495 i tez muszę szpachlowac 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.