Jump to content
bulimk

Sposób rejestracji

Recommended Posts

bulimk

Dzień dobry

Kupiliśmy auto Renulat Traffic przerobione we własnym zakresie na campera. Auto jest w Polsce od 2013 roku i jest zarejestrowane jako auto osobowe - 6 osobowe. Przerobione na campera w  2021. Są 3 miejsca z przodu (oryginalne)  i 2 miejsca z tyłu  - konstrukcja własna, 2 miejsca z pasami bezpieczeństwa, rozkładane tworzące kanapę. Zastanawiamy się czy w przypadku kontroli policyjnej te 2 miejsca z tyłu będą problem i podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego (nieoryginalne kanapy i  1 miejsce mniej niż w dowodzie)? Czy przy przerejestrowaniu zostawić auto osobowe czy  starać się o przeznaczenie specjalne campingowe? Będziemy wdzięczni za pomoc bardziej doświadczonych w temacie forumowiczów:)

smok_wawelski
Posted (edited)

Cześć.
Rozumiem że nabyty przez Ciebie samochód obecnie  w DR auta ma:  osobowy 6 osób - zatem taki samochód ma być wyposażony w 6 miejsc fabrycznych z homologacja i pasami bezpieczeństwa i de facto diagnosta podczas przeglądu ma obowiązek to sprawdzić - realnie nie zawsze to sprawdza .  
Prawo od dawna zabrania dokładek używanych foteli ze zintegrowanymi pasami bezpieczeństwa i pasów bezpieczeństwa - zobacz tutaj o tym pisałem
Kolejny aspekt jest taki że od 15-stycznia-2020 weszły nowe przepisy mówiące o dokładaniu foteli - o tym masz dość strawnie opisane tutaj
Trudno mi przewidzieć co będzie w razie kontroli policji - sadzę że jeśli w samochodzie nie będzie jechać więcej niż 6 osób wymienione w dowodzie rejestracyjnym lub mniej to nic nie będzie ale i dociekliwy policjant tez może się trafić choć to w mojej ocenie mało prawdopodobne. 
Brakuje mi informacji o tych dodatkowych 2 miejscach jak, kiedy i przez kogo one zostały zrobione - czy to kanapa z pasami, czy pojedyncze 2 fotele, co zostało użyte, kto to montował, czy to używki czy nówki z pasami i homologacją  czy są na to jakieś papiery.   Nie wiem też na ile  i jak jest zrobiona zabudowa - być może zostawić go jako osobowy.
Jest jednak rzeczą pewna że jeśli to montaż siedzeń DIY i posadzisz 7 osób - tego nie wolno.  Jeśli posadzisz 6 osób a jest to montaż DIY i tfu tfu podczas jakiegoś zdarzenia drogowego ucierpi osoba jadąca na takim fotelu to odpowiedzialność spadnie na albo na Ciebie albo na diagnostę który dopuścił do ruchu taką  przeróbkę  -   udowadnianie sobie czy dorzuciłeś fotel czy był on podczas przeglądu może być długie i zawiłe  bo zapewne jak rejestrowano na ilość fabryczną 6 miejsc  i osobowy to nie były wykonywane zdjęcia do Cepik i raczej wyjdzie na korzyść diagnosty - odpowiedzialność o której w tym przypadku piszę to odpowiedzialność karna.   
Nawiasem - co to da jak ucierpi człowiek....   a to chyba w tym wszystkim jest najważniejsze .....
Nie wiem też czy samochód jest już przerejestrowany na Ciebie po zakupie od sprzedawcy ?  Czy dopiero zamierzasz to zrobić ?
Przy wizycie na OSKP w celu zmiany kategorii pojazdu  na spec-kempingowy ta sprawa dodatkowych foteli wyjdzie nie ma się co łudzić - to ostatnio jest dość skrupulatnie sprawdzane i jest sporządzana dokumentacja fotograficzna do Cepik a diagności dmuchają na zimne więc nikt się nie podłoży.
Kolejna sprawą jest to że jeśli samochód na dziś ma w DR osobowy 6 osób to na zmianę kategorii na spec-kemp będzie potrzebne oświadczenie f-my z PKD 45.20Z że taka przebudowę wykonała lub papiery z PiMOT czy ITS lub TDT że  została zrobiona zmiana ilości miejsc. 
Następuje więc pytanie ile jest miejsc Ci realnie na dziś i jutro potrzebne.  Ujecie jednego miejsca w stosunku do DR nie powinno być problemem podczas zmiany kategorii pojazdu a także przy pozostawieniu go osobowym ale tej drogi nie przerabiałem więc to moje przypuszczenie a nie pewność bo przepisy są miejscami idiotyczne i pogmatwane a interpretacje diagnostów czasem mocno różnią się od siebie. 
Być może dobrze by było przed pojechaniem z samochodem na stację celem przerejestrowania po prostu podejść ze szkicem lub zdjęciami na OSKP i porozmawiać niezobowiązująco jak się do sprawy ustawić bo własnie procedura zmiany kategorii pojazdu tam sie rozpoczyna 
Największym schodem o który będziesz się zapewne potykać jak potykało się już wielu  - będzie znalezienie kumatego i kompetentnego diagnosty ale żywi niech nie traca nadziei  i tak masz dobrze bo pogmatwana akcyza o której dyskutujemy tutaj Ciebie z osobowym  nie dotyczy :) 

Wrzuć coś o sobie w profil - może ktoś lokalnie będzie mógł pomóc Ci więcej - choćby np. podrzucając namiar na kompetentną OSKP

Edited by smok_wawelski (see edit history)

bulimk

Dzięki wielkie za odpowiedź 😊

Spróbuję trochę dokładniej zobrazować moją sytuację:

- Auto jest zarejestrowane jako: osobowe 6 osób

- fotele przednie są zamontowane od Fiata Ducato (fotel kierowcy i podwójna kanapa na systemie umożliwiającym obrócenie - zajmowały mniej miejsca niż oryginalne...)

- z tyłu jest podwójna kanapa z pasami bezpieczeństwa - "konstrukcja własna" zrobiona przez osobę która robiła całą zabudowę (metalowy stelaż, rozsuwana na "łóżko")

- w chwili obecnej jest 5 miejsc siedzących wyposażonych w pasy (docelowo ma tym autem jeździć 4 osoby - max 5 w sporadycznych przypadkach, tak więc w pełni spełnia moje potrzeby)

- paka jest zabudowana w całości (model podobny do zabudowy znanej z licencjonowanych kamperów Renault Trafic) - Webasto, zlew, kuchenka, mała butla na gaz, trochę szafek.. podłączenie zewnętrzne do 230V + wlew czystej wody... i zamontowany unoszony dach z możliwością spania na górze..

- Nie mam oświadczenia f-my z PKD 45.20Z - zabudowa robiona przez "pana Zdzisia" który kiedyś przy tym pracował, wiedział jak to się robi, kupił Trafica 6 osobowego i przerobił na kampera we własnym zakresie...

- samochód jeszcze nie jest na mnie przerejestrowany

- planuję jeszcze zamontować hak holowniczy (do bagażnika rowerowego)

Z tego co napisałeś to raczej zmiana przeznaczenia nie wchodzi w grę.... 

Teraz kolejne pytanie - czy skoro widać z zewnątrz "znamiona" kampera (unoszony dach, podłączenie prądu, wlew wody) to mogę zarejestrować dalej jako osobowe i użytkować?

Będę wdzięczny za jakikolwiek komentarz.

Pozdrawiam