Jump to content
bulimk

Sposób rejestracji

Recommended Posts

bulimk

Dzień dobry

Kupiliśmy auto Renulat Traffic przerobione we własnym zakresie na campera. Auto jest w Polsce od 2013 roku i jest zarejestrowane jako auto osobowe - 6 osobowe. Przerobione na campera w  2021. Są 3 miejsca z przodu (oryginalne)  i 2 miejsca z tyłu  - konstrukcja własna, 2 miejsca z pasami bezpieczeństwa, rozkładane tworzące kanapę. Zastanawiamy się czy w przypadku kontroli policyjnej te 2 miejsca z tyłu będą problem i podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego (nieoryginalne kanapy i  1 miejsce mniej niż w dowodzie)? Czy przy przerejestrowaniu zostawić auto osobowe czy  starać się o przeznaczenie specjalne campingowe? Będziemy wdzięczni za pomoc bardziej doświadczonych w temacie forumowiczów:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
smok_wawelski
Posted (edited)

Cześć.
Rozumiem że nabyty przez Ciebie samochód obecnie  w DR auta ma:  osobowy 6 osób - zatem taki samochód ma być wyposażony w 6 miejsc fabrycznych z homologacja i pasami bezpieczeństwa i de facto diagnosta podczas przeglądu ma obowiązek to sprawdzić - realnie nie zawsze to sprawdza .  
Prawo od dawna zabrania dokładek używanych foteli ze zintegrowanymi pasami bezpieczeństwa i pasów bezpieczeństwa - zobacz tutaj o tym pisałem
Kolejny aspekt jest taki że od 15-stycznia-2020 weszły nowe przepisy mówiące o dokładaniu foteli - o tym masz dość strawnie opisane tutaj
Trudno mi przewidzieć co będzie w razie kontroli policji - sadzę że jeśli w samochodzie nie będzie jechać więcej niż 6 osób wymienione w dowodzie rejestracyjnym lub mniej to nic nie będzie ale i dociekliwy policjant tez może się trafić choć to w mojej ocenie mało prawdopodobne. 
Brakuje mi informacji o tych dodatkowych 2 miejscach jak, kiedy i przez kogo one zostały zrobione - czy to kanapa z pasami, czy pojedyncze 2 fotele, co zostało użyte, kto to montował, czy to używki czy nówki z pasami i homologacją  czy są na to jakieś papiery.   Nie wiem też na ile  i jak jest zrobiona zabudowa - być może zostawić go jako osobowy.
Jest jednak rzeczą pewna że jeśli to montaż siedzeń DIY i posadzisz 7 osób - tego nie wolno.  Jeśli posadzisz 6 osób a jest to montaż DIY i tfu tfu podczas jakiegoś zdarzenia drogowego ucierpi osoba jadąca na takim fotelu to odpowiedzialność spadnie na albo na Ciebie albo na diagnostę który dopuścił do ruchu taką  przeróbkę  -   udowadnianie sobie czy dorzuciłeś fotel czy był on podczas przeglądu może być długie i zawiłe  bo zapewne jak rejestrowano na ilość fabryczną 6 miejsc  i osobowy to nie były wykonywane zdjęcia do Cepik i raczej wyjdzie na korzyść diagnosty - odpowiedzialność o której w tym przypadku piszę to odpowiedzialność karna.   
Nawiasem - co to da jak ucierpi człowiek....   a to chyba w tym wszystkim jest najważniejsze .....
Nie wiem też czy samochód jest już przerejestrowany na Ciebie po zakupie od sprzedawcy ?  Czy dopiero zamierzasz to zrobić ?
Przy wizycie na OSKP w celu zmiany kategorii pojazdu  na spec-kempingowy ta sprawa dodatkowych foteli wyjdzie nie ma się co łudzić - to ostatnio jest dość skrupulatnie sprawdzane i jest sporządzana dokumentacja fotograficzna do Cepik a diagności dmuchają na zimne więc nikt się nie podłoży.
Kolejna sprawą jest to że jeśli samochód na dziś ma w DR osobowy 6 osób to na zmianę kategorii na spec-kemp będzie potrzebne oświadczenie f-my z PKD 45.20Z że taka przebudowę wykonała lub papiery z PiMOT czy ITS lub TDT że  została zrobiona zmiana ilości miejsc. 
Następuje więc pytanie ile jest miejsc Ci realnie na dziś i jutro potrzebne.  Ujecie jednego miejsca w stosunku do DR nie powinno być problemem podczas zmiany kategorii pojazdu a także przy pozostawieniu go osobowym ale tej drogi nie przerabiałem więc to moje przypuszczenie a nie pewność bo przepisy są miejscami idiotyczne i pogmatwane a interpretacje diagnostów czasem mocno różnią się od siebie. 
Być może dobrze by było przed pojechaniem z samochodem na stację celem przerejestrowania po prostu podejść ze szkicem lub zdjęciami na OSKP i porozmawiać niezobowiązująco jak się do sprawy ustawić bo własnie procedura zmiany kategorii pojazdu tam sie rozpoczyna 
Największym schodem o który będziesz się zapewne potykać jak potykało się już wielu  - będzie znalezienie kumatego i kompetentnego diagnosty ale żywi niech nie traca nadziei  i tak masz dobrze bo pogmatwana akcyza o której dyskutujemy tutaj Ciebie z osobowym  nie dotyczy :) 

Wrzuć coś o sobie w profil - może ktoś lokalnie będzie mógł pomóc Ci więcej - choćby np. podrzucając namiar na kompetentną OSKP

Edited by smok_wawelski (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites
bulimk

Dzięki wielkie za odpowiedź 😊

Spróbuję trochę dokładniej zobrazować moją sytuację:

- Auto jest zarejestrowane jako: osobowe 6 osób

- fotele przednie są zamontowane od Fiata Ducato (fotel kierowcy i podwójna kanapa na systemie umożliwiającym obrócenie - zajmowały mniej miejsca niż oryginalne...)

- z tyłu jest podwójna kanapa z pasami bezpieczeństwa - "konstrukcja własna" zrobiona przez osobę która robiła całą zabudowę (metalowy stelaż, rozsuwana na "łóżko")

- w chwili obecnej jest 5 miejsc siedzących wyposażonych w pasy (docelowo ma tym autem jeździć 4 osoby - max 5 w sporadycznych przypadkach, tak więc w pełni spełnia moje potrzeby)

- paka jest zabudowana w całości (model podobny do zabudowy znanej z licencjonowanych kamperów Renault Trafic) - Webasto, zlew, kuchenka, mała butla na gaz, trochę szafek.. podłączenie zewnętrzne do 230V + wlew czystej wody... i zamontowany unoszony dach z możliwością spania na górze..

- Nie mam oświadczenia f-my z PKD 45.20Z - zabudowa robiona przez "pana Zdzisia" który kiedyś przy tym pracował, wiedział jak to się robi, kupił Trafica 6 osobowego i przerobił na kampera we własnym zakresie...

- samochód jeszcze nie jest na mnie przerejestrowany

- planuję jeszcze zamontować hak holowniczy (do bagażnika rowerowego)

Z tego co napisałeś to raczej zmiana przeznaczenia nie wchodzi w grę.... 

Teraz kolejne pytanie - czy skoro widać z zewnątrz "znamiona" kampera (unoszony dach, podłączenie prądu, wlew wody) to mogę zarejestrować dalej jako osobowe i użytkować?

Będę wdzięczny za jakikolwiek komentarz.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...