Skocz do zawartości

Spuszczanie wody na zimę


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Raport z pola walki:

W zbiorniku prawie nic nie było, więc tu zero problemu. Pompka chodzi. Kran w kuchni zamarzł, odpuścił po godzinie grzania przyczepy trumą i po pół godzinie pracy piekarnika gazowego, który jest pod zlewem. Zobaczę wiosną, czy bateria nie cieknie. 

Spłuczkę rozmroziłem farelką, pompka działa, czy da pełne ciśnienie okaże się za chwilę lub wiosną. 

Bojler pęknięty - po włączeniu grzałki zrobiła się kałuża z wody, która zdążyła wyciec do plastikowej osłony zewn. Zdjąłem osłonę, czuć palcami pęknięcie zbiornika (u mnie bojler jest z przodu pod łóżkiem, tuż przy przedniej ścianie kabiny, nie da się tam zajrzeć bez lusterka). Dzisiaj go zdemontuję, żeby nie było powodzi w razie odwilży (i żeby leżał na widoku, jak wyrzut sumienia). 

Przewody z wodą zamarznięte, więc pewnie wiosną się okaże, czy i gdzie cieknie. 

Najlepszy dowód na to, że "sprawa raz odłożona, odkłada się potem sama". 

Po powrocie z urlopu 31.08 tydzień lał deszcz, potem się okazało, że padło aku bo zostało światło włączone przy nocnej ewakuacji po przyjeździe. A potem to już się samo odłożyło... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler pękł oczywiście. 

Czy to tworzywo daje się spawać? 

Jeśli nie, to czy można kupić sam zbiornik i bebechy przełożyć? 

Jakieś podpowiedzi, jak to ogarnąć porządnie, ale niekoniecznie najdroższa opcja p.t. zamówić nowe urządzenie i już?

 

IMG_3707.jpg

IMG_3704.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler pękł oczywiście. 
Czy to tworzywo daje się spawać? 
Jeśli nie, to czy można kupić sam zbiornik i bebechy przełożyć? 
Jakieś podpowiedzi, jak to ogarnąć porządnie, ale niekoniecznie najdroższa opcja p.t. zamówić nowe urządzenie i już?
 
IMG_3707.thumb.jpg.bdca6a6f29487d2979ff7b57620f975e.jpg
IMG_3704.thumb.jpg.db4b176c9e7a282de9182e5930e8594b.jpg
Kup zestaw naprawczy za 200 parę złotych. A co do zostawienia wody to zawsze jest ten pierwszy raz. Drugi raz już nie zapomnisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek00 - na razie namierzyłem zestawy naprawcze za nieco ponad 300.

Zaciekawil mnie zestaw że zbiornikiem z nierdzewki. Możliwe, że to część oryginalna, czy ktoś po prostu tak wymyślił i produkuje?

Masz rację, jeśli coś można spier... lić, zawsze znajdzie się ktoś, kto to zrobi. ? 

Ciekaw jestem, czy wężyki i baterie wytrzymają. Przewody zamarzły, bo jak odpiąłem bojler, to nie leciała woda z żadnej strony z węży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Czarek236 napisał:

Witaj, dolał bym płynu do spriskiwaczy,obojetny dla plastiku,a nie zamarznie,krany otwarte,nie zamkniete..

ale że gdzie ten płyn ? do bojlera który podgrzewa wodę w której potem myjesz zęby ?

można zamontować zawór "no frost"

https://www.obelink.pl/truma-frostcontrol-zawor-bezpieczenstwa.html?gclid=CjwKCAiA5t-OBhByEiwAhR-hm-9QPf6jqQP4BVvqtDTzuw4K2dudrtCuDDCIepR37Y1EYhZrY6VNChoCHMoQAvD_BwE

 ja w zimie po każdym wyjeździe  opróżniam instalację  razem z szarą zrzucam  resztki czystej wody , opróżniam bojler , wyłączam pompę i pozostawiam krany otwarte.

wtedy nie ma żadnego ryzyka .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Suzu4x4 napisał:

ale że gdzie ten płyn ? do bojlera który podgrzewa wodę w której potem myjesz zęby ?

można zamontować zawór "no frost"

https://www.obelink.pl/truma-frostcontrol-zawor-bezpieczenstwa.html?gclid=CjwKCAiA5t-OBhByEiwAhR-hm-9QPf6jqQP4BVvqtDTzuw4K2dudrtCuDDCIepR37Y1EYhZrY6VNChoCHMoQAvD_BwE

 ja w zimie po każdym wyjeździe  opróżniam instalację  razem z szarą zrzucam  resztki czystej wody , opróżniam bojler , wyłączam pompę i pozostawiam krany otwarte.

wtedy nie ma żadnego ryzyka .

 

Też się zastanawiałem, gdzie ten płyn, poza ew. spłuczką (u mnie oddzielne obiegi). 

Ten zawór jest prawie dwukrotnie droższy, niż zestaw naprawczy do bojlera tt2. ? 

Dokładnie tak zrobiłem rok temu. 

A w tym roku, jak już pisałem wcześniej, odkładało się samo, aż się zapomniało. ?‍♂️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyn do spryskiwaczy zimowy do spłuczki ... ewentualnie do zbiornika z szarą (do pustego zbiornika)...

Układ wodny dobrze jest przedmuchać sprężonym powietrzem, a pompę ciśnieniową przepłukać np kieliszkiem wódki (z zanurzeniową nie ma raczej problemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jacek00 napisał:

Są specjalne płyny karawaningowe na zimę, które dolewamy do zbiornika na szara, do WC czy do spłuczki.

I to jest informacja przydatna każdemu, kto chciałby zacząć zimową przygodę z karawaningiem. 

Ja natomiast zwyczajnie dałem ciała i zapomniałem opróżnić instalacje z wody przed zimowym postojem. Jeździmy tylko latem. ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Lukson napisał:

...

Ja natomiast zwyczajnie dałem ciała i zapomniałem opróżnić instalacje z wody przed zimowym postojem. Jeździmy tylko latem. ? 

Witam.

Rok temu przeżywałem to samo, nie zdążyłem spuścić wody, na szczęście strzelił tylko zawór zwrotny i przy nim rozlazły się wężyki. 

Współczuję nerwów, bo wiem jak to jest,  sprawdź u siebie okolice zaworka zwrotnego.

Edytowane przez polo63 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2022 o 15:03, polo63 napisał:

Witam.

Rok temu przeżywałem to samo, nie zdążyłem spuścić wody, na szczęście strzelił tylko zawór zwrotny i przy nim rozlazły się wężyki. 

Współczuję nerwów, bo wiem jak to jest,  sprawdź u siebie okolice zaworka zwrotnego.

Hmm, nie wiem, czy go mam i gdzie go szukać. Nie widziałem nic na przewodach wodnych od zbiornika do bojlera, a chyba na tym odcinku by był?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.