Skocz do zawartości

Moja pierwsza przyczepa

Mateusz 88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Planuje przeróbki instalacji elektrycznej mojej przyczepy Hobby chciałbym się was poradzić czy dobrze kombinuje. 
Poprzedni właściciel poprzerabiał instalacje elektryczną niby wszystko działa ale na moje oko panuje tutaj artystyczny nieład. Rozrysowałem sobie schemat jak bym to wiedział. Dodatkowo czeka mnie przeróbka przy haku mam gniazdo 13 pin ale niestety wiązkę 7 pin ehh. Teraz zastanawiam się czy muszę ciągnąć dodatkowe zasilanie bezpośrednio z aku czy mogę się wpiąć do gniazda zapalniczki. (Ładowanie aku pokładowego, zasilanie lodówki )

Równolegle idą prace nad metamorfoza wnętrza przygotowania do pierwszego sezonu trwają pozdrawiam 

541E7AAD-B84E-431E-B729-86E073EEF46E.jpeg

3FDA8C15-B3FE-4C39-8B80-875E9251A117.jpeg

AA46AF11-38CE-43EC-87ED-D3D3588D0093.jpeg

37C11E5E-3F51-4508-B63B-59F1CE0E1638.jpeg

F9B436F8-DA44-4369-B8C1-CC9E3692939A.jpeg

24 minuty temu, Mateusz 88 napisał:

Witam serdecznie.

Planuje przeróbki instalacji elektrycznej mojej przyczepy Hobby chciałbym się was poradzić czy dobrze kombinuje. 
Poprzedni właściciel poprzerabiał instalacje elektryczną niby wszystko działa ale na moje oko panuje tutaj artystyczny nieład. Rozrysowałem sobie schemat jak bym to wiedział. Dodatkowo czeka mnie przeróbka przy haku mam gniazdo 13 pin ale niestety wiązkę 7 pin ehh. Teraz zastanawiam się czy muszę ciągnąć dodatkowe zasilanie bezpośrednio z aku czy mogę się wpiąć do gniazda zapalniczki. (Ładowanie aku pokładowego, zasilanie lodówki )

Równolegle idą prace nad metamorfoza wnętrza przygotowania do pierwszego sezonu trwają pozdrawiam 

Lodówka nie powinna być zasilana bezpośrednio z akumulatora pokładowego - raz dwa wydoi CI akumulator.  Można zasilać lodówkę 12 V ale tylko w czasie jazdy z instalacji samochodu, ale nie nie z gniazda zapalniczki za małe przekroje przewodów. Żeby dobrze lodówka działała w czasie jazdy trzeba z akumulatora samochodu do gniazd haka i dalej do samej lodówki pociągnąć dodatkowe przewody o przekroju 6 mm kw. Mniejszy przekrój zapewni pracę lodówki  ale ze znacznie zaniżonymi parametrami. Dodatkowo w samochodzie należy zapewnić wyłączenie zasilania lodówki w czasie postoju - gdy wyłączysz silnik. Jeden przekaźnik załatwi sprawę. Taki schemat jest na Forum w dziale lodówek. Jest tam też przewód 2,5 mm kw. do zasilania oświetlenia w przyczepie i np. pompek. - stosowany gdy nie ma akumulatora pokładowego.

Ze zdjęć widać, że czeka Cię spora kosmetyka instalacji - życzę powodzenia i cierpliwości przy pracy.

Postaram się uporządkować ten galimatias . Zacznę od przeprowadzenia rozpoznania. Tak zgadza się to jest tego typu gniazdko w samym epicentrum ale nie zespolone z ogniwem cokolwiek to jest. 

Edytowane przez Mateusz 88 (wyświetl historię edycji)

Popsułem odłączyłem tą plątaninę kabli podłączyłem do puszki plus i minusy i nie działa. Jestem zły sam na siebie. Wcześniej oświetlenie ledowe działało, lodówka na 12v chodziła nawet jak miałem aku podpięte a buta była podłączona pod 230v . Teraz jak podłączam zasilanie to dołożone ledy świecą w sypialni, oświetlenie 12v pochłaniacz też działa nie wiem jak pompka od wody bo tego nie sprawdziłem. Możliwe że coś spaliłem?? Nie rozumiem tylko dlaczego te ledy dodatkowe nie świecą skoro na 230v chodziły niezależnie od akumulatora mój umysł tego nie ogarnia. Dzisiaj po pracy mam zamiar wrzucić kilka zdjęć z przeróbek poprzedniego właściciela mam nadzieje że pomożecie mi to naprawić. Sam sobie strzeliłem w kolano ehh

Tak troche ciężko pomóc na odległość bo z tych zdjęć widać tylko plontanine kabli. W takiej plontaninie to trzeba by sprawdzać co gdzie idzie i albo odłączać albo jakoś przerabiać. Robota po kimś co nie wiadomo jaki miał plan to ciężka sprawa. To wrzuć jeszcze zdjecia może coś wiecej sie wyjaśni ?

Tak się zastanawiam gdzie szukać oryginalnych bezpieczników w mojej przyczepie? Pod łóżkiem są dwie puszki jedna z prawej strony przy bojlerze druga z lewej przykręcona do podłogi. Dodatkowo jest centrala w szafie gdzie są 2 bezpieczniki S i jeden 15a po prawej i jeszcze jeden bezpiecznik wciskany .Nad centrala kolejna puszka. W salonie jest puszka w luku podkowy ale to wyglada na instalacje ogrzewania podłogowego. Jest coś jeszcze ?? Jutro wrzucę jakieś zdjęcia może ktoś będzie mi wstanie pomóc. 

Udało mi się ustalić kilka faktów. Sprawdziłem napięcie na 12v w centrali okazało się że skrajny lewy nie podaje prądu. W pozostałych czerwonych napięcie jest. Podejrzewam, że ten przewód idzie do skrzynki, która jest z przodu przyczepy i rozgałęzia się dalej na poszczególne elementy. Teraz nie wiem co z tym faktem zrobić? Zastanawiam się  czy mogę przepiąć ten kabel w inne miejsce gdzie jest napięcie i to zmostkować np. z trzecim od prawej, który idzie do wentylatora trumatic. Może przepaliła się ścieżka w tej płytce. A może przyczyna jest zupełnie inna i muszę szukać dalej. Według poprzedniego właściciela gdy podepnę napięcie 230v to powinien pojawić mi się prąd na kablu grubym , który dochodzi do akumulatora ale nie dochodzi. 

DC84C236-348E-46AF-9D52-E1E1B1BC6CB4.jpeg

DA67AE79-3D55-4638-98B5-144CE5A48DFC.jpeg

5B8C0C37-F151-4B1E-A13C-9FE5E3684351.jpeg

Czytaj opis złączy

image.png.8f56107765f29b2cbacd7f49eb050c27.png

Eingang = wejście

dlatego nie ma napięcia :)

Być może to miejsce wpięcia akumulatora ale to tylko gdybanie

Niestety ale aby wszystko pozbierać do kupy teraz i na przyszłość, to polecam przewód po przewodzie mozolnie dochodzić miernikiem co do czego.

Nie ufaj kolorom, szczególnie po czyjejś niewiadomej ingerencji.