Skocz do zawartości

Schemat - prośba o weryfikację

marek8a

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

sytuacja jest taka:

1. W przyczepie nie ma akumulatora. Jest tylko oryginaly zasilacz, który chcę wykorzystać jako wejściowe zasilanie dla Dometic. Jest też bezpiecznik B16.
  2. Mam już kupiony wczesniej konwerter Dometic 1212-10, który chcę wykorzystać zamiast kupować prostownik.
  3. Ładowanie będzie z solara, nie przewiduję z samochodu póki co.
  4. Termę mam gazową, bez grzałki, więc jak się podłączę do 230V, to raczej żeby podładować aku przy złej pogodzie i po lodówkę.
  5. Czyli dokładam:
    1. Dometic
    2. Akumulator AGM 100Ah
    3. Inwerter
    4. Solar + regulator
    5. Przekaźnik PK-4PZ (2xNO/NC + 2xNO)
    6. Przekaźnik PK-2P (2xNO/NC)

20210313_172141.thumb.jpg.3d42df3fd90ae35ca2968ae98c2d10f6.jpg

Ma działać tak:

1. Kiedy nie jestem podłączony do 230V akumulator zasila wszystko w przyczepie na 12V przez styki NC przekaźnika PK-2P (on będzie wpięty zamiast PIN9 z samochodu). Aku ładuje się z solara
  2. Jeśli zapragnę mieć 230V w gniazdach, włączam inwerter i mam zasilanie na gniazdach przez styki NC przekaźnika PK-4PZ. Ten przekaźnik też nie dopuszcza, żeby na zasilaczu fabryczym przyczepy pojawiło się 203V z inwertera (stuki 2 i 11)
  3. Jeśli podłączę się pod 230V na kepingu, to:
    1. PK-4PZ odłącza styki inwertera i podaje zasilanie do gniazd z sieci i dodatkowo podaje zasilanie na zasilacz fabryczny.
    2. PK-2P odłącza natomiast aku żeby nie podawał 12V na przyczepę, i podaje napięcie 12V z zasilacza fabrycznego na dometic, który rozpoczyna ładowanie aku.

Pytanie, które się pierwsze pojawia, czy mogę ładować aku z dwóch źródeł (bo solar cały czas będzie też ładował aku jeśli nie będzie chmur). Czy to mu nie zaszkodzi? Mogę zamiast PK-2P użyć PK-4PZ i odłączać to ładowanie z solara.

Oba styczniki mają styki 8A. Tak, jak dla 230V to jest ok, to czy nie będzie za mało dla instalacji 12V? Mam dwa pola DIN wolne w przyczepie i fajnie byłoby się zmieścić w nich, stąd wybór tych styczników modułowych.

Inne uwagi mile widziane.

PS przy okazji, czym Wy rysujecie takie ładne schematy, szukałem i nie znalazłem nic fajnego, prostego i darmowego.

Edytowane przez marek8a (wyświetl historię edycji)

2 godziny temu, marek8a napisał:

PS przy okazji, czym Wy rysujecie takie ładne schematy, szukałem i nie znalazłem nic fajnego, prostego i darmowego.

Prosty i darmowy będzie Paint (ale nie fajny)

Fajny będzie AutoCAD, ale nie darmowy i nie prosty

Możesz poszukać jakichś darmowych odpowiedników AutoCADa. Będą fajne i darmowe, ale nie proste.

Przy doradzaniu podłączeń niestety nie pomogę.